Զոհրաբ Մնացականյանը ներկա է գտնվել Կոմիտաս Վարդապետի 150-ամյակին նվիրված համերգին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տալլինի Նիգուլիստե եկեղեցում փետրվարի 7-ին տեղի է ունեցել «Գյուրջիև» համույթի համերգը՝ նվիրված Կոմիտաս Վարդապետի 150-ամյակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, միջոցառմանը, որը նախաձեռնվել էր Էստոնիայում ՀՀ դեսպանության կողմից, ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Էստոնիայի մշակույթի նախարարության գլխավոր քարտուղար Տարվի Սիթսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը, մասնավորապես, նշել է. «Հայերի ու էստոնացիների միջև շփումները գալիս են դարերի խորքից, երկու ժողովուրդները վայելում են փոխադարձ հարգանք, կիսում տարբեր խնդիրները միասնաբար հաղթահարելու պատմություն: Սակայն մեր ժողովուրդներին միավորում է առավել զորեղ ուժ, և այդ ուժը մշակույթն է»:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել մաեստրո Լևոն Իսկենյանին և «Գյուրջիև» համույթին երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսին հայ անվանի կոմպոզիտոր Կոմիտասի ստեղծագործություններին ծանոթացնելու հնարավորության համար՝ այդ կատարումներով ներկայացնելով նաև մեր քաղաքակրթությունը, մեր մշակույթը և մեր ինքնության նկատմամբ առկա վստահությունը:
«Կոմիտասը միանձնյա դրեց հայ դասական երաժշտության հիմքերը: Մի մարդ, ով այդքան շատ էր սիրում կյանքը: Քահանա, ով իր ողջ կյանքը նվիրեց հայ երաժշտական արվեստի ավանդույթները հավաքագրելուն՝ հետագայում դրանք վերածելով գլուխգործոցների: Իր երաժշտությունն ամուր ինքնության դրսևորում է, որով մենք այդքան հպարտ ենք: Ուրախ եմ, որ մեզ այսօր հնարավորություն ընձեռվեց մասնակից լինելու, թե երաժշտությունն ու մշակույթը ինչպես են առավել մերձեցնեում մեր ժողովուրդներին»:

Armenian FM attends concert dedicated to 150th anniversary of Komitas in Tallinn
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on February 7 attended a concert in the Niguliste Church of Tallinn, Estonia, dedicated to the 150th anniversary of birth of Komitas, the Armenian MFA told Armenpress.
The event has been initiated by the Armenian Embassy in Estonia.
FM Zohrab Mnatsakanyan and Secretary Generalat the Estonian culture ministry Tarvi Sits delivered welcoming remarks at the event.
“The contacts between Armenians and Estonians come from the depths of centuries, the two peoples are enjoying mutual respect and share a history of jointly overcoming various problems. But more powerful force is uniting our peoples, and that force is culture”, the Armenian FM said in his remarks.
He thanked the event organizers for the opportunity to get acquainted with the works of renowned Armenian composer Komitas by presenting the Armenian civilization, culture and trust towards the Armenian identity also with these performances.
“Komitas solely laid the grounds of an Armenian classical music. A person who loved life so much. A priest who dedicated his whole life to collecting the traditions of the Armenian musical art later turning them into masterpieces. His music is a manifestation of a strong identity that we are so proud of. I am happy that today we had a chance to participate in how music and culture make closer our peoples”, he said.