21-րդ դարը լինելու է վերածնունդ գիտության համար. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը 20-րդ դարի վերջն ու 21-րդ դարի սկիզբը պայմանականորեն անվանվում է առաջին և երկրորդ քվանտային հեղափոխություն արդյունաբերության մեջ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսեց ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կազմակերպված գիտական սեմինարի ժամանակ՝ ներկայացնելով «Համաշխարհային ռիսկերի քվանտային վարքագիծը» խորագրով զեկույցը: Նա նաև հանդես եկավ ողջույնի խոսքով:
«Ամենամեծ լուրերից մեկը, որ աշխարհում կա գիտության և արդյունաբերական աշխարհում, մեծ ինֆորմացիան և իհարկե արհեստական բանականությունն են: Խոսքը մի քանի հեկտարի վրա կազմակերպված ամենաժամանակակից սերվերների մասին է, համակարգի մասին, որտեղ ներդրված է որոշակի մաթեմատիկա, ինչը թույլ է տալիս արհեստական բանականությանն ինքնակրթվելու: Սա արհեստական բանականության առաջին քայլերն են, բազմամիլիարդավոր դոլարների ներդրումների արդյունք: Սա ապագան է, որը շատ բան է փոխելու, փոխելու է մեր ապրելակերպը: Մենք 21-րդ դարի դարպասների մոտ ենք, որտեղ շատ բան է փոխվելու այս աշխարհում: Առանցքային է լինելու արհեստական բանականությունը: Ջանք չպետք է խնայենք, որպեսզի լինենք այդ շարժվող՝ 21-րդ դարի գնացքի մեջ: Վագոնները, որոնք ես տեսնում եմ, իհարկե այն մեծ ուժն է, որ մենք ունենք մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և այլ ոլորտներում, որտեղ կարող ենք խնդիրները լուծել յուրօրինակ ձևով՝ անելով բարդ համակարգերի մոդելավորում»,-ասաց նախագահ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ կա ընդհանուր կարծիք, որ այսօր ապրում ենք չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխությունը. «Ես մի փոքր համաձայն չեմ այս մոտեցման հետ 2-3 պատճառով: Առաջինը, իմ և շատերի դիտարկումները ցույց են տալիս, որ արդյունաբերական հեղափոխության գործընթացը շատ ավելի արագ բնույթ ունի, քան նախկինում և մենք իրականում ապրում ենք մշտական գիտական ինդուստրիալ հեղափոխության պայմաններում: Կարծում եմ, որ մենք ապրում ենք ոչ թե չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխություն, այլ արագ էվոլյուցիա»:
Երկրորդը, արդյունաբերական հեղափոխության հիմքում ընկած են գիտական նորամուծությունները, հայտնագործությունները և գիտական հեղափոխությունները: Եվ եթե պետք է խոսենք արդյունաբերական հեղափոխության մասին, ապա անպայման պետք է խոսենք նաև գիտական տեսակետից:
«Առաջին քվանտային հեղափոխություն ասելով նկատի ունեմ այն զարգացումներն արդյունաբերության և տնտեսության մեջ, որոնք հետևեցին 20-րդ դարի սկզբին կատարված հսկայական հայտնագործություններին: Դրա արդյունքում մենք ունեցանք բազմաթիվ արդյունաբերական, տեխնոլոգիական նորույթներ, որոնց բոլորս լավ ծանոթ ենք՝ օրինակ լազերային տեխնոլոգիաները կամ տրանզիստորի հայտնագործությունը:
Սակայն մենք այսօր մտել ենք այսպես կոչված երկրորդ քվանտային հեղափոխության ոլորտը, որտեղ մենք տեսնելու ենք նոր տիպի լազերներ, որոնք օգտագործելու են ոչ միայն արբանյակների միջև հեռավորությունը չափելու, այլ խորը ազդեցություն են ունենալու օրինակ գյուղատնտեսության մեջ, ջրի կառավարման կամ կլիմայական փոփոխությունների ուսումնասիրման ոլորտներում: Սա տեղի է ունենում ամեն օր և հսկայական արագությամբ»,-ասաց նախագահը:
Սա մեկ անգամ ևս ապացուցում է գիտության կարևորությունը համաշխարհային զարգացման գործում: 21-րդ դարը լինելու է անընդհատ գիտական էվոլյուցիայի ու դրա կիրառման ժամանակը: Անկախ նրանից, թե որտեղ ես ապրում՝ Միացյալ Նահանգներում, Իտալիայում, թե Հայաստանում, ուզես, թե չուզես, եթե ուզում ես հետ չմնալ 21-րդ դարի զարգացման գնացքից, ապա քո տեղը պետք է գտնեց այդ գնացքի վագոններից մեկում կամ երկուսում: Ժամանակակից գիտական հետազոտություններն են կազմում արդյունաբերական զարգացման հիմքը: Սա շատ էական է և կարևոր:
«Խոսում են արհեստական բանականության մասին, հարց է առաջանում՝ կարող է արդյոք Հայաստանը լինել մրցունակ: Իմ պատասխանը հետևյալն է՝ իհարկե կարող է:
Ժամանակակից գիտության պայմաններում, որտեղ մենք տեսնում ենք և արդյունաբերության, և գիտության սերտաճումն ու համագործակցությունը, ինչ-որ իմաստով մենք ապրում ենք գիտության ռենեսանս: 21-րդ դարը լինելու է վերածնունդ գիտության համար»,-վստահ է նա:
Սարգսյանը երկար տարիներ աշխատել է մի աշխատության վրա, որը կոչվում է «Գլոբալ ռիսկերի քվանտային բնույթը»: Խոսքը վերաբերում է շատ պարզ, մարդկային ռիսկերի, որոնք են, օրինակ համաճարակները, ահաբեկչությունը, ֆինանսական ռիսկերը: Գլոբալիզացված աշխարհում, երբ խորանում ես այդ ռիսկերի մեջ, տպավորություն է ստեղծվում է, որ աշխարհը մարմին է՝ պատված հսկայական քանակությամբ նյարդային թելերով, ունի տեղեկատվության հսկայական քանակ ու մնում է ավելացնել մի փոքր արհեստական բանականություն և այս աշխարհը կարող է դառնալ գուցե և մտածող էակ: Իհարկե սա գեղարվեստական նկարագրություն է, բայց իրականությունը հետևյալն է. եթե ունեինք համաճարակ սրանից 200 տարի առաջ և այդ համաճարակը սկսում էր ինչ-որ տեղ Չինաստանում, ապա Եվրոպա էր հասնում միայն տարիներ հետո: Այսօր եթե առաջին դեպքը տեղի է ունենում Չինաստանում, երկրորդը գրանցվում է Արգենտինայում կամ Նյու Յորքում: Նույնն է նաև ֆինանսական ռիսկերի դեպքում:
Այս ամենն ունի քվանտային բնույթ, նախ և առաջ իր արագության պատճառով:
«Մենք ապրում ենք հենց այսպիսի աշխարհում: Շատ համաշխարհային ռիսկեր իրապես ունեն քվանտային բնույթ և եթե ուզում ենք գնահատել այդ ռիսկերն ու լուծումներ փնտրենք, պետք է փոխենք մեր մոտեցումը՝ օգտագործելով այն մեթոդները, որոնք գալիս են ֆիզիկայից, քիմիայից, կենսաբանությունից, որոնք շատ ավելի կենսունակ են և կարող են ադապտացվել»,-նշեց նախագահ Սարգսյանը:
Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհրդի նախագահ Մասիմո Ինգուշոն նշեց, որ Իտալիայի և Հայաստանի մշակութային կապերը հազարամյակների պատմություն ունեն: «Մենք այսօր այստեղ ենք, որ կառուցենք ներկան և նաև ապագան: Մասնավորապես եթե խոսում ենք գիտության սահմանների մասին, որը երբեմն կարող է ֆիլիսոփայություն թվալ, այսօր պետք է պատրաստ լինենք դիմակայել կոմպլեքս խնդիրների: Բայց բնականաբար չմոռանալով, որ գիտությունը պետք է ունենա նաև կիրառական կողմ, որը պետք է ծառայի մարդկությանն ու մոլորակին:
Մենք Իտալիայում ոչ միայն ֆիզիկոսներս, այլև այլ բնագավառի մարդիկ շատ լավ գիտենք այն բանականության և ուղեղի առավելությունների մասին, որոնք ունեն հայ գիտնականներն ու ուսումնասիրողները: Հենց այդ պատճառով մենք աշխատում ենք և մտադիր ենք ավելի ինտենսիվ աշխատել հայերի հետ, մեր զարգացման ռազմավարությունը պետք է միասնական լինի: Բնականաբար նաև մեր հետազոտությունները պետք է ուղղված լինեն արհեստական բանականության գիտության զարգացմանը:
Նախագահը հստակորեն սահմանեց և ասեց, որ այն հեղափոխությունը, որն ապրում ենք այսօր, ինչպես թվային հեղափոխությունը գիտության և տեխնիկայի ոլորտում ունի մի շար կարևոր հատկանիշ, դա նրա արագընթացությունն է:
Այս ակնհայտ արագ հեղափոխությունը պահանջում է, որ ինչպես մեր երիտասարդները, այնպես էլ երեխաները դիմակայեն մեր նոր մարտահրավերներին՝ պատրաստ լինելով զարգացմանն ու առաջընթացի:
Հայաստանը և Իտալիան այս սեղանի պետք է միասին աշխատեն հենց այս խնդիրների լուծման համար»,-ասաց նա:
Սեմինարին զեկուցումներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԿԳՆ գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը և այլ տեղացի ու օտարազգի գիտնականներ:
Գիտական սեմինարը կազմակերպվել է հունվարի 24-26-ը Երևանում գտնվող Իտալիայի Հանրապետության ազգային հետազոտական խորհրդի պատվիրակության պաշտոնական այցի շրջանակներում:
Այցելությունը կազմակերպվել է ՀՀ ԿԳՆ գիտության կոմիտեի, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների բարձր հովանու ներքո:

‘Artificial Intelligence will be crucial’, President Sarkissian on global science and Rapid Evolution
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian, a physicist by profession, calls the end of the 20th century and the beginning of the 21st century as the first and second quantum revolution in industry.
Sarkissian was speaking at a scientific seminar at the National Academy of Sciences where he presented his Quantum Behavior of Global Risks report.
“One of the greatest novelties that exist globally in the science and industry world is large information and certainly artificial intelligence. I am talking about the most modern servers organized on a few hectares, a system, where certain mathematics is involved, which enables artificial intelligence to get self-educated.
These are the first steps of artificial intelligence, the result of multi-billion dollars in investments. This is the future that will change many things, will change our lifestyle. We are at the gates of the 21st century where a lot will change in this world. Artificial intelligence will be crucial. We ought to spare no effort in order to be inside of this moving train of the 21st century. The wagons that I see are certainly the great strength that we have in mathematics, physics and other sectors where we can solve problems in a unique way: by making modeling of complex systems,” the president said.
The president says that there is a general opinion that today the world is undergoing the Fourth Industrial Revolution. “I don’t agree with this approach a bit for 2-3 reasons. First, my and many others’ observations show that the industrial revolution’s process has a far faster nature than in the past and we are actually living in conditions of constant scientific industrial revolution. I believe that we are living not a Fourth Industrial Revolution, but rapid evolution. Second, scientific innovations, inventions and scientific revolutions are at the foundation of industrial revolution. And if we should speak about industrial revolution, then we must definitely speak also from a scientific perspective.
By saying first quantum revolution I mean those developments in industry and economy that followed the monumental inventions of the early 20th century. As a result of this we had numerous industrial, technological novelties, which we are all very familiar with, for example laser technologies or the invention of the transistor.
However, today we have entered the so-called second quantum revolution sector, where we will see new kinds of lasers that will be used not only for measuring distance between satellites, but will also have deep impact for example in agriculture, or studies of water management and climate change. This is happening every day with huge speed”, President Sarkissian said.
This once again proves the significance of science in global development. The 21st century will be the time of constant scientific evolution and its application.
Regardless of where you live, be it the United States, Italy or Armenia, want it or not if you don’t wanna stay behind the train of development of the 21st century then you should find your seat in one of its wagons or in two of them. Modern scientific studies are the foundation for industrial development. This is very significant and important. They speak about artificial intelligence, a question arises – can Armenia really be competitive? My answer is the following: Of course it can!
In conditions of modern science, where we are seeing the fusion and cooperation of both industry and science, in a way we are living a scientific renaissance. The 21st century will be a rebirth for science,” Sarkissian says.
“For many years, Sarkissian has worked on his Quantum Behavior of Global Risks. It is about simple human risks, such as pandemics, terrorism and financial risks. In a globalized world, when you view these risks in-depth, you get an impression that the world is a body connected with a huge amount of nerve fibers, that is has a huge quantity of information and it only remains for a little of artificial intelligence to be added and perhaps this world can become a conscious being. This certainly is an artistic description, but the reality is the following: If 200 years ago we had a pandemic that would start someplace in China, it would reach Europe only years later. Today, when the first case happens in China, the second is documented in Argentina or New York. The same goes for financial risks.
This all has quantum nature, first and foremost due to its speed.
Today we live in this very kind of a world. Many global risks indeed have a quantum nature and if we want to assess these risks and search for solutions we must change our attitude by using the methods that come from physics, chemistry, biology, that are far more viable and are able to adapt,” Sarkissian said.
Prof. Massimo Inguscio, the President of the National Research Council of Italy, who was present at the event, said: “We are here today to build both the present and also the future. Particularly, when we speak about the boundaries of science, that can at times seem philosophy, today we must be ready to withstand complex problems. But naturally by not forgetting that science should also have an applicable side, that must serve mankind and Earth.
We in Italy, not only physicists, but also people of other spheres, know very well about the intelligence and brain advantages that Armenian scientists and researchers have. This is why we are working and intend to work more intensively with Armenians, our development strategy must be a common one. Naturally, our studies should also be aimed at developing the science of artificial intelligence.
Noting the rapid motion of the revolution, as well as the digital revolution in science and technology, Sarkissian says it required the youth and children to withstand new challenges, by being ready for development and progress.
The scientific seminar was organized January 24-26 as part of the official visit of the Italian National Research Council’s delegation.