Արցախցիներն իրենք են որոշելու իրենց ճակատագիրը. Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Մամեդյարովի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախցիներն իրենք են որոշելու իրենց ճակատագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ֆեսյբուք սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի վերջին հայտարարությանը:
«Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովն ասել է, որ Բաքուն պատրաստ է ապահովել Արցախի հայության անվտանգությունը և նրանց բարձր մակարդակի ինքնակառավարման իրավունք տրամադրել: Պարոն Մամեդյարովին խորհուրդ եմ տալիս առաջարկը ներկայացնել նաև Արցախի ժողովրդին․ ի վերջո արցախցիներն իրենք են որոշելու իրենց ճակատագիրը։ Դա նրանց բնական, անօտարելի, որևէ սպառնալիքով կամ զենքի ուժով չճնշվող իրավունքն է, և այդ իրավունքը ուշ թե շուտ պետք է ճանաչել»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Հայաստանը վերահաստատում է իր շատ հստակ դիրքորոշումը բանակցային փաթեթում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և անվտանգության գերակայության վերաբերյալ: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր» ծրագրի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի վերջին հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
«Երկու մոտեցում կարող է լինել այս հայտարարության առնչությամբ: Կարող ենք վերահաստատել մեր շատ հստակ դիրքորոշումը բանակցային փաթեթում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և անվտանգության գերակայության վերաբերյալ՝ երկու դեպքում էլ տալով առավել լայն պարզաբանումներ: Այնուամենայնիվ, կարծում ենք զսպվածություն պետք է ցուցաբերել հանրային հայտարարություններում` այսպիսով սատարելով բանակցություններին, եթե իհարկե անկեղծ ցանկություն կա պահպանելու դրանց նկատմամբ հանձնառությունը: Սա հատկապես վերաբերում է այն դեպքերին, երբ փորձ է արվում սեփական միակողմանի տեսակետները, ըստ էության, որպես նախապայմաններ ներկայացնելուն: Պետք չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փոխարեն որոշել իր կամքը:
Նախապայմանները, էլ չենք ասում՝ սպառնալիքները, ազդեցություն չեն ունենալու բանակցություններում մեր դիրքորոշման վրա: Լավատեսության կամ հոռետեսության դրսևորումները գործընթացի վրա ներգործություն ունենալու առումով հավասարապես անարդյունավետ մեթոդներ են: Անհրաժեշտ է իրատեսական լինել և իրապես հանձնառու բոլոր կողմերի համար ընդունելի հանգուցալուծում գտնելուն»,- ասել է Աննա Նաղդալյանը:

‘People of Artsakh will decide their own fate’ – acting first deputy PM comments on Mammadyarov’s statement
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. The people of Artsakh will decide their own fate, Ararat Mirzoyan – acting first deputy prime minister of Armenia, said on Facebook, commenting on the statement of Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov, reports Armenpress.
“Azerbaijani foreign minister Mammadyarov said Baku is ready to ensure the security of Artsakh-Armenians and give them right to high-level self-governance. I advice Mr. Mammadyarov to present this proposal to the Artsakh people: eventually the people of Artsakh are the ones who will decide their own fate. That is their natural, inalienable right that is not pressured by threat or weapon, and this right sooner or later must be recognized”, Ararat Mirzoyan said.
Earlier Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan, in response to the inquiry of Public TV’s Lurer program, commented on Mammadyarov’s statement on the Nagorno Karabakh conflict settlement, emphasizing that Armenia reaffirms its clear position on the supremacy of the status and security of Nagorno Karabakh in the negotiation package.
“There can be 2 approaches towards this announcement. We can reaffirm our clear stance on the priority of status and security of Nagorno Karabakh in the negotiation package, giving reasonable clarifications for both approaches. Anyway, we think it’s necessary to display restraint in public announcements, supporting the negotiations, if, of course, there is sincere wish to respect the commitment towards the negotiations. This refers to the cases when attempts are made to present one’s own one-sided opinions as preconditions. No one should decide the will of the people of Nagorno Karabakh but themselves.
Preconditions, let alone threats, can have no impact on our position. Demonstration of both optimism and pessimism are equally ineffective methods for having any influence on the process. It’s necessary to be realistic and to find a solution that will be acceptable for all the involved sides”, Anna Naghdalyan said.