«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն» ու Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանը կհամագործակցեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը և Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանը (ԿՄԻԹ) փոխըմբռնման նոր հուշագրով կվերաթարմացնեն համագործակցությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագրի ստորագրումից հետո «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանն ասաց, որ Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանը շատ կարևոր գործ է իրականացնում, և նման թանգարան ամեն տեղ չես գտնի: «Այդ թանգարանում ներկայացված են մարդու իրավունքների զանգվածային խախտման դեպքեր՝ ցեղասպանությունների տեսքով: Մենք փորձելու ենք երկու կառույցների միջև համագործակցությունը դնել իրական ռելսերի վրա՝ այն դարձնելով ավելի արդյունավետ և երկկողմ օգտակար»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ նման հուշագիր արդեն երկրորդ անգամ է կնքվում:
Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանի նախագահ Ջոն Յանգն ուրախությամբ նշեց, որ երկու կառույցները շարունակելու են համագործակցությունը: «Այս հուշագիրը հնարավորություն կտա համատեղել մեր ջանքերն ու շարունակել համագործակցել տարբեր ոլորտներում՝ կրթական, հասարակական, որոնք մշտապես թարմացվելու կարիք ունեն»,-ասաց նա:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտության գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանն էլ հավելեց, որ հուշագրով մի քանի գործողություն է նախատեսվում, որոնցից մեկը երկու կառույցների միջև ցուցադրությունների փոխանակումն է, ինչպես նաև հայոց ցեղասպանության և մյուս ցեղասպանությունների մասով որոշակի նյութերի տրամադրում: «Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանն ունի մի շարք կրթական ծրագրեր և քանի որ մենք նույնպես մեծ դեր ենք հատկացնում կրթությանը վաղ դպրոցական տարիքից, նրանց փորձը մեզ այդ հարցում ևս կօգնի: Երրորդ ուղղությունն էլ, որը նախապես ենք իրականացնել մեր գործընկերների հետ, գիտաշխատողների միջև համագործակցության ընդլայնումն է»,-ասաց նա:
Փոխըմբռնման հուշագիրն ուժի մեջ է մտնելու ստորագրելու պահից սկսած՝ հինգ տարի ժամկետով:
Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանի պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:

Armenian Genocide Museum-Institute and Canadian Museum for Human Rights to cooperate
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. The Armenian Genocide Museum-Institute Foundation and the Canadian Museum for Human Rights signed a memorandum of understanding which will enable to upgrade the cooperation.
After the signing ceremony director of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation Harutyun Marutyan said the Canadian Museum for Human Rights carries out major works. “Mass violation cases of human rights in the form of genocides are presented in the Museum. We will try to put the cooperation between these two structures on a real basis, by making it more effective and useful for the two sides”, he said, adding that this MoU is already the second.
President and CEO of the Canadian Museum for Human Rights John Young said the two structures will continue the collaboration. “This MoU will allow to unite our efforts and continue the cooperation in different fields, education, public, which always needs upgrading”, John Young said.
Deputy director of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation Edita Gzoyan said several actions are planned by this MoU, one of which is the exchange of exhibits between the two structures, as well as providing certain materials on the Armenian Genocide and other genocides. “The Canadian Museum for Human Rights has several educational programs and as we also attach great importance to education from early age, their experience will be useful for us in this regard. The third direction which we have already implemented with our partners, is the expansion of cooperation between the researchers”, she said.
The MoU enters into force from the moment of signing for five-year term.
The members of the Canadian Museum delegation laid flowers at the Armenian Genocide Memorial and paid tribute to the memory of the innocent victims with a moment of silence.