«Հայրէլեկտրոմաշ»-ի հիմքի վրա նախատեսվում է գյուղտեխնիկա արտադրել. մինչև 22 մլն դոլար ներդրումների ծրագիրը ներկայացվել է Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է գյուղտեխնիկայի արտադրությամբ զբաղվող լիտվական «Բելտեխնիկա» ընկերության ղեկավար Արմեն Հարությունյանին:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են լիտվական ընկերության կողմից Հայաստանում գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրություն հիմնելու ծրագրի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ներդրումային ծրագրի իրականացմամբ, նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ և գործադիրի քայլերն ուղղված են ներդրողների համար հնարավորինս բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
Արմեն Հարությունյանը նշել է, որ նախատեսում են Հայաստանում արտադրել ժամանակակից գյուղտեխնիկա, որն իր գնով հասանելի կլինի գյուղարտադրողներին, ինչպես նաև կարտահանվի եվրոպական շուկա: Նշվել է, որ «Հայրէլեկտրոմաշ» գործարանի հիմքի վրա հիմնվելու է նոր գործարան. սկզբնական փուլում նախատեսվում է իրականացնել 5-7 մլն դոլարի ներդրում, այնուհետև երկրորդ փուլում կներդրվի ևս 10-15 մլն դոլար՝ նոր գործարանի հիմնման համար: Գործարարը տեղեկացրել է, որ ներդրումային ծրագրում ներգրավված թիմն արդեն դեկտեմբերի 1-ից սկսելու է այն կյանքի կոչելու ուղղությամբ աշխատանքները: Գործարանն առաջին փուլում պլանավորում է արտադրել տարեկան 3 հազար տրակտոր, իսկ երկրորդ գործարանը թույլ կտա ավելացնել արտադրությունը ևս 5 հազարով:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և վստահություն հայտնել, որ այն հաջողությամբ կիրականացվի:

Head of “Beltexnika” presents to Nikol Pashinyan investment project of establishing agricultural machinery production
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received head of Lithuanian Beltekhnika Company engaged in the production of agricultural equipment Armen Harutyunyan.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, issues related to the establishment of agricultural machinery production in Armenia by the Lithuanian company were discussed.
Nikol Pashinyan noted that the Armenian Government is interested in the implementation of the investment project, creation of new jobs and the Executive makes efforts to create maximally favorable conditions for investors.
Armen Harutyunyan noted that they plan to produce in Armenia modern equipment, that will be affordable for farmers and will be exported to the European market. Harutyunyan said that a new factory will be established on the basis of “Hayelektromash”. In the first stage investment of 5-7 million USD is planned, afterwards, in the 2nd stage 10-15 million USD will be invested. The businessman informed that the works will kick off on December 1. It’s predicted that the factory will produce 3 thousand trucks annually in the first stage, which will be increased by 50 thousand in the 2nd stage.