ՀՀ Վարդենիս եւ Ֆրանսիայի Ռոման քաղաքների միջեւ հաստատվում է նոր համագործակցություն
ԳԱՎԱՌ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության Ռոման եւ Հայաստանի Հանրապետության Վարդենիս քաղաքների միջեւ կհաստատվի նոր համագործակցություն, որի մասին փոխադարձ համաձայնագիրը կվավերացվի մոտակա օրերին Վարդենիս քաղաքում նախատեսված երկկողմանի հանդիպման ընթացքում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վարդենիսի քաղաքապետարանի աշխատակազմից, Վարդենիս-Ռոման համագործակցության համաձայնագրի թարմացմանը, որը կնքվել է 1994 թվականից եւ որի ժամկետն ավարտվել է 2018 թվականին, նախորդել է Վարդենիս համայնքի ղեկավար Արամ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Ռոման քաղաք:
«Ռոմանում Արամ Հարությունյանը հանդիպեց քաղաքապետ Մարի Հելեն Թորավալի հետ, քննարկվեցին համագործակցության հետագա ծավալման ուղղությունները եւ զարգացման ոլորտները, ինչպես նաեւ երկու կողմերի միջեւ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ նպաստավոր միջավայր ստեղծելու գործընկերային եւ հասարակական կազմակերպությունների, համալսարանների եւ այլ հաստատությունների փոխհամագործակցության համար: Ռոմանի քաղաքապետ տիկին Մ.Հ. Թորավալի հրավերով Վարդենիսի պատվիրակությունը մասնակցեց Դոֆինե ցուցահանդես-տոնավաճառին, ծանոթացավ Ռոմանի պատմամշակութային արժեքներին: Աշխատանքային ծրագրով հանդիպումներ եղան այլ բարձրաստիճան ղեկավարների, Ռոմանի հայ համայնքի հետ, կանխորոշվեցին Ռոմանի եւ Վարդենիսի քաղաքացիների միջեւ բարեկամության ամրապնդման հետագա անելիքները: Համագործակցությունը հիմնականում կընթանա զբսաշրջության, կրթության, մշակույթի, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում: Համագործակցության պայմանագիրը կստորագրվի Վարդենիսի համայնքապետարանում, նոյեմբերի 14-ին»,-հավաստեց Վարդենիսի քաղաքապետարանի կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության եւ սոցիալական աջակցության բաժնի վարիչ Կարինե Ասատրյանը:

Устанавливается новое сотрудничество между армянским Варденисом и французским Романом
Устанавливается новое сотрудничество между городами Варденис (Армения) и Роман (Франция). Соответствующее соглашение будет подписано в ближайшее время, во время двусторонней встречи в Варденисе.
Как сообщили Арменпресс в мэрии Вардениса, возобновлению Договора о сотрудничестве Варденис-Роман, подписанному в 1994г. и истекшему в 2018г., предшествовал визит делегации под руководством главы общины Варденис Арама Арутюняна в Роман.
«В Романе состоялась встреча Арутюняна с мэром Романа Мари Элен Тораваль, на которой обсуждались сферы предстоящего сотрудничества. Стороны достигли договоренности об обеспечении привлекательной среды для партнерской деятельности, сотрудничества общественных и других организаций.
По приглашению госпожи Тораваль, делегация Вардениса приняла участие в выставке-ярмарке в Дофине. Состоялись встречи с высокими руководителями города, с армянской диаспорой. Основные направления предстоящего сотрудничества – туризм, образование, культура, возобновляемая энергетика. Договор о сотрудничестве будет подписан в Варденисе 14 ноября», - сказала представитель мэрии Вардениса Карине Асатрян.