Տիգրան Ավինյանը և «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահը քննարկելու են Ալավերդու պղնձաձուլարանի փակման խնդիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանն ընդունել է Ալավերդու պղնձաձուլարանի մի խումբ աշխատակիցների: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փոխվարչապետի պաշտոնակատարի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում պղնձաձուլարանի աշխատակիցները նշել են, որ գործարանի հավանական փակման դեպքում շուրջ 630 աշխատակիցներ կկորցնեն աշխատանքը, ինչը կհանգեցնի Ալավերդի քաղաքում սոցիալական վիճակի կտրուկ վատթարեցմանը: Աշխատակիցների հիմնական պահանջն է եղել ապահովվել պղնձաձուլարանի հետագա աշխատանքը՝ անկախ դրա պատկանելիության հարցից:
Վարագ Սիսեռյանը նշել է, որ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը անընդհատ կապի մեջ է պղնձաձուլարանի ղեկավարության հետ և այժմ լուծումներ են փնտրվում՝ գործարանի աշխատանքը չդադարեցնելու նպատակով: Երկուշաբթի նախատեսվում է փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի և «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանի հանդիպումը, որի արդյունքում ակնկալվում է, որ հստակ կլինի թե որ ուղղությամբ են հետագա աշխատանքները տարվելու:
Վարագ Սիսեռյանը նաև հավելել է, որ անկախ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումից, անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել նոր ներդրումներ ներգրավվելու և հնարավորություններ ստեղծելու ուղղությամբ, որոնք կբերեն աշխատատեղերի ստեղծմանը և մարզերի, քաղաքային և գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը:
Ալավերդուպղնձաձուլական գործարանը հոկտեմբերի 19-ինդադարեցրել է գործունեությունը, իսկ առանց աշխատանքի մնացած քաղաքացիները բողոքի ակցիա էին իրականացնում: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ալավերդու համայնքապետարանի աշխատակազմի առաջատար մասնագետ Սուսան Լալայանը:
«Աշխատակիցները գործարանի փակման դեմ բողոքի ցույց են իրականացնում: Գործարանին հարակից ճանապարհն են փակել: Աշխատակիցները բողոքում են, որ իրենց աշխատանքից պետք է զրկվեն»,- ասաց Լալայանը:

Тигран Авинян и президент компаний «Валлексгруп» обсудят вопрос закрытия Алавердского медеплавильного завода
Тигран Авинян и президент компаний  «Валлексгруп» обсудят вопрос закрытия  Алавердского медеплавильного завода
Глава офиса и.о. вице-премьера Тиграна Авиняна Вараг Сисерян принял группу работников Алавердского медеплавильного завода.
Как сообщили Арменпресс из пресс-службы вице-премьера, работники завода отметили, что в случае возможного закрытия завода около 630 человек потеряют работу, что приведет к резкому ухудшению социального положения в Алаверди. Основное требование — обеспечить дальнейшую работу плавильни, независимо от ее принадлежности.
ВарагСисерян отметил, что офис и.о. вице-премьера Тиграна Авиняна находится в постоянной связи с руководством АМПЗ и ищет решение вопроса, чтобы не закрывать завод. Планируется, что в понедельник Тигран Авинян и президент компаний «Валлексгруп» Валерий Межлумян обсудят вопрос закрытия Алавердского медеплавильного завода, и станет ясно, каковы будут дальнейшие действия.
ВарагСисерян также отметил, что независимо от решения проблемы, необходимо работать по привлечению новых инвестиций и созданию возможностей по созданию новых рабочих мест и стабильному развитию областных, городских и сельских общин.
Медеплавильный завод в Алаверди 19 октября прекратил свою деятельность, а оставшиеся без работы заводчане начали акцию протеста.