Տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը Հայաստան բերեց տիեզերքում 197 օր անցկացրած ՀՀ պետական դրոշը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏՄԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զվարթնոց» օդանավակայան հոկտեմբերի 6-ին ժամանեց փորձարկիչ տիեզերագնաց, Ռուսաստանի Դաշնության հերոս Անտոն Շկապլերովը, ով իր հետ բերեց Միջազգային տիեզերական կայանում 197 օր անցկացրած Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում Շկապլերով նշեց, որ ինքն ավելի քան 8 հազար անգամ պտտվել է Երկրի շուրջը, տիեզերքից բազմաթիվ անգամ տեսել է Հայաստանը, Երևանը և Սևանա լիճը, նկարել այդ տեսարանները և տեղադրել սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Ես երազում էի լինել Հայաստանում և շնորհիվ բարերար Հրաչյա Պողոսյանի հնարավորություն ունեցա ժամանել և ավելի մոտիկից ծանոթանալ երկրի հետ: Ցավոք, կարճ ժամանակով եմ գալիս՝ ընդամենը երեք օր, որովհետև ներկայումս տիեզերական թռիչքից հետո վերականգման փուլում եմ գտնվում, սակայն կհասցնեմ գոնե հիմնական տեսարժան վայրերն ուսումնասիրել: Կարծում եմ՝ մյուս անգամ ավելի երկար ժամանակով կգամ»,- ասաց Շկապլերովը:
Տիեզերագնացը պատրաստվում է դրոշը նվիրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Շկապլերովը նաև հայտնեց, որ երկու շաբաթ հետո տիեզերագնաց Օլեգ Արտեմևը Հայաստան է բերելու Երևանի դրոշը:

Astronaut Anton Shkaplerov delivers Armenian flag to Yerevan after 197 days in space
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Russian astronaut Anton Shkaplerov has personally delivered the Armenian flag to Yerevan after 197 days in the International Space Station (ISS).
Shkaplerov is a former Commander of the ISS.
Speaking to reporters at the Zvartnots airport of the Armenian capital, the astronaut – or as Russian say cosmonaut - noted that he has circled the Earth more than 8000 times, that he has seen Armenia, Yerevan and Lake Sevan from space many times and taken photos.
“I was dreaming about coming to Armenia and thanks to philanthropist Hrachya Poghosyan I had the chance to arrive and get to know the country up close. Unfortunately I’ve come on a short time, only three days, because currently I am in a rehabilitation phase after the spaceflight, but I will manage to at least see the main sightseeing sites. I think I will stay a lot longer next time,” Shkaplerov told reporters at the airport.
The cosmonaut is expected to hand over the flag to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
He said that two weeks later his colleague Oleg Artemyev will deliver the flag of Yerevan to Armenia.