ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նստավայրում Վրաստանի վարչապետի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Մամուկա Բախտաձեի առանձնազրույցը, որի ժամանակ քննարկվել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների ընթացքը և հետագա զարգացման հեռանկարները:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրինՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Ողջունելով Վրաստանի վարչապետին` Հայաստանի վարչապետը նշել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ,
Նախ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ` Վրաստանի վարչապետի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և ցանկանալ, որ հաջողությամբ իրականացնեք այն բոլոր ծրագրերը, որ ունեք ի բարօրություն Վրաստանի և ի նպաստ մեր հարաբերությունների բարելավման:
Ես ջերմությամբ եմ հիշում իմ այցը, որ կատարեցի Վրաստան վարչապետ ընտրվելուց հետո և հույս ունեմ, որ Ձեր այցի արդյունքում այն լավատեսությունը, որ մենք ունեցանք Վրաստան իմ այցի արդյունքներով, կկրկնապատկվի:
Վրաստանում ես մեր հարաբերությունների նոր բանաձև առաջարկեցի, որի էությունը հետևյալն է. Վրաստանը, վրաց ժողովուրդը պետք է համոզված լինեն, որ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի գործողություններում և մտադրություններում չկա որևէ դավադրություն, նեգատիվ մտադրություն, որևէ սպառնալիք, և հայ ժողովուրդն ու Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վստահ լինեն, որ Վրաստանի և վրաց ժողովրդի գործողություններում ու մտադրություններում չկա որևէ դավադրություն, որևէ սպառնալիք և վատ մտադրություն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի նկատմամբ»:
Ես ուզում եմ այս այցի կապակցությամբ այդ բանաձևը զարգացնել ևս մի այսպիսի նրբությամբ. կարծում եմ, որ և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛ Վրաստանն իրենց գործողություններում, արտաքին հարաբերություններում պետք է չմոռանան մեր հարևանության առանձնահատուկ բնույթը: Համենայն դեպս, ես վարչապետ ընտրվելու առաջին օրից հենց այդպես էլ վարվել եմ: Համոզված եմ, որ այդպես վարվում եք նաև Դուք, և այդպես վարվում են Վրաստանի իշխանության բոլոր ներկայացուցիչները: Բարով եք եկել»:
Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն իր խոսքում ասել է. «Պարոն վարչապետ, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ այսպիսի ջերմ ընդունելության համար: Ինձ համար միշտ ուրախալի է Երևան ժամանելը:
Կարծում եմ, որ այն հարաբերությունները, որ դարերի ընթացքում ձևավորվել են մեր երկու պետությունների միջև, իսկապես կարևոր են: Չէ՞ որ մենք նոր էջից չենք սկսում մեր պատմությունը. դա բազմադարյա պատմություն է, որը զարգացնելու ենք:
Դուք գիտեք, որ Վրաստանն անցել է բարեփոխումների երկար ճանապարհ, և այդ ճանապարհը լի էր մարտահրավերներով: Մեր նոր ծրագրերը ևս լի են պատվախնդրությամբ, ամբիցիայով և աշխատում ենք նոր բարեփոխումների ուղղությամբ: Կարծում ենք` կհամագործակցենք այդ ուղղությամբ: Միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները Վրաստանը դիտարկում են որպես բարեփոխիչ, և կարծում եմ` մեր փորձով կկիսվենք նաև ձեզ հետ, եթե անհրաժեշտ լինի:
Այսօր մեր առևտրաշրջանառությունը 400 մլն ԱՄՆ դոլար է կազմում, սակայն, կարծում եմ, որ դա բավարար չէ, ողջ ներուժն օգտագործված չէ, և այս ուղղությամբ կարևոր քայլեր կարելի է անել: Մենք առավելագույնս շահագրգռված ենք, որ զարգացնենք մեր քաղաքական, տնտեսական հարաբերությունները, ինչպես նաև մշակույթի և կրթության ոլորտներում կապերը»:
Նիկոլ Փաշինյանի և Մամուկա Բախտաձեի առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների կառավարական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Երկուստեք արձանագրելով քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը` Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետները քննարկել են էներգետիկայի, տրանսպորտային հաղորդակցության, զբոսաշրջության ոլորտներում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները: Այս համատեքստում կողմերը կարևորել են տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի ակտիվացումը և պայմանավորվածություն ձեռք բերել` հանձնաժողովի հերթական նիստն անցկացնել այս տարվա նոյեմբերին Թբիլիսիում:
Անդրադառնալով երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալին, որը կազմում է 400 մլն ԱՄՆ դոլար` Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների ղեկավարները համակարծիք են եղել, որ այդ ցուցանիշը բավարար չէ, և առկա է մեծ ներուժ` ավելի բարձր արդյունքներ արձանագրելու համար: Մամուկ Բախտաձեն նշել է, որ պետք է ակտիվ աշխատել առևտրաշրջանառության ծավալը 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելու համար և առաջարկել է ՀՀ վարչապետին` տնտեսական թիմերի առջև խնդիր դնել այդ ճանապարհին առկա խոչընդոտները վերհանելու և դրված նշաձողին հասնելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը և Մամուկ Բախտաձեն անդրադարձել են տարածաշրջանային հարցերին, ընդգծել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը` տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության ապահովման համար: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության էներգետիկ և ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ, որոնք, նրանց կարծիքով, կնպաստեն տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, ապրանքաշրջանառության աճին և կայունության ապահովմանը:
Կողմերն ընդգծել են նաև միջազգային կառույցներում ներգրավվածության և արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը՝ միմյանց կենսական շահերի հստակ գիտակցմամբ ու հարգմամբ։
Հայ-վրացական հումանիտար կապերի սերտացման համատեքստում վարչապետներ Փաշինյանը և Բախտաձեն կարևորել են շարունակական փոխգործակցությունը մշակութային, կրթական կապերի ամրապնդման, երիտասարդների միջև փոխճանաչելիության բարձրացման ուղղությամբ:

В Ереване между премьер-министрами Армении и Грузии состоялись переговоры высокого уровня
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял делегацию во главе с премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе, который прибыл в Армению с официальным визитом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, после официальной церемонии встречи премьер-министра Грузии в резиденции премьер-министра состоялась беседа Никола Пашиняна и Мамуки Бахдадзе тет-а-тет, в ходе которой были обсуждены ход и перспективы дальнейшего развития двусторонних дружеских отношений.
Приветствуя премьер-министра Грузии, премьер-министр Армении отметил:
Позвольте еще раз поздравить Вас с избранием на ответственный пост премьер-министра Грузии и пожелать успешной реализации всех программ на благо Грузии и улучшения наших отношений.
Я с теплотой вспоминаю свой визит в Грузию после моего избрания премьер-министром, и надеюсь, что в результате Вашего визита оптимизм, который был у нас во время моего визита в Грузию, удвоится.
В Грузии я предложил новую формулу для наших отношений, суть которой заключается в следующем: Грузия и грузинский народ должны быть убеждены, что в действиях и намерениях Республики Армения и армянского народа нет никаких заговоров, негативных настроений, каких-либо угроз, а армянский народ и Республика Армения должны быть уверены, что в действиях и намерениях Грузии нет никаких заговоров, негативных настроений, каких-либо угроз в отношении Республики Армения и армянского народа.
В связи с данным визитом я хочу добавить к этой формуле еще одну деталь: я думаю, что ни Армения, ни Грузия в своих действиях, во внешних отношениях не должны забывать об особом характере нашего соседства. Во всяком случае, я делал так с самого первого дня своего избрания премьер-министром. Я убежден, что и Вы поступаете так же, и так поступают все представители властей Грузии. Добро пожаловать”.
В своей речи премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе отметил:
Господин премьер-министр,
Я благодарю Вас за такой теплый прием. Мне всегда приятно приезжать в Ереван.
Я думаю, что отношения, которые сформировались между нашими двумя государствами на протяжении веков, действительно очень важны. В конце концов, мы начинаем нашу историю не с новой страницы: это многовековая история, которую мы будем развивать.
Вы знаете, что Грузия прошла долгий путь реформ, и этот путь был полон вызовов. Наши новые программы также полны амбиций, и мы работаем над новыми реформами. Думаем, мы будем сотрудничать в этом направлении. Международные финансовые институты рассматривают Грузию как реформатора, и я думаю, что мы поделимся с вами своим опытом, если это необходимо.
Сегодня наш торговый оборот составляет около 400 миллионов долларов, но я думаю, что этого недостаточно, весь потенциал не используется, и в этом направлении можно предпринять важные шаги. Мы максимально заинтересованы в развитии наших политических, экономических отношений, а также связей в области культуры и образования”.
После беседы Никола Пашиняна и Мамуки Бахтадзе тет-а-тет состоялась встреча в расширенном составе с участием правительственных делегаций двух стран.
Двусторонне подчеркнув высокий уровень политического диалога, премьер-министры Армении и Грузии обсудили возможности расширения сотрудничества в сфере энергетики, транспорта и туризма. В этом контексте стороны подчеркнули важность активизации работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и достигли договоренности о проведении очередного заседания комиссии в Тбилиси в ноябре этого года.
Коснувшись объемов двустороннего торгового оборота, которые составили 400 миллионов долларов, главы правительств Армении и Грузии согласились с тем, что этот показатель неудовлетворителен и существует большой потенциал для достижения более высоких результатов. Мамука Бахтадзе отметил, что необходимо активно работать, чтобы довести товарооборот до 1 миллиарда долларов, и предложил премьер-министру Республики Армения поставить перед экономическими командами задачу устранить препятствия на этом пути и достичь отмеченного показателя.
Никол Пашинян и Мамука Бахтадзе коснулись региональных проблем, подчеркнув важность мирного урегулирования конфликтов в целях обеспечения безопасности и мира в регионе. Собеседники также обменялись мнениями о перспективах реализации региональных энергетических и инфраструктурных проектов, которые, по их мнению, будут способствовать экономическому развитию региона, увеличению товарооборота и обеспечению стабильности.
Стороны также подчеркнули важность участия и эффективного сотрудничества в международных структурах с четким пониманием и уважением жизненно важных интересов друг друга.
В контексте укрепления армяно-грузинских гуманитарных связей премьер-министры Пашинян и Бахтадзе подчеркнули важность продолжительного партнерства для укрепления культурных и образовательных связей и повышения осведомленности среди молодежи.