Իսպանիայի վարչապետը կոչ է արել Կատալոնիայի ղեկավարին՝ երկխոսել անկախության հակառակորդների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը կոչ Է արել Կատալոնիայի Ժեներալիտետի (տարածաշրջանային կառավարության) ղեկավար Կիմ Տոռային՝ երկխոսություն սկսել նրանց հետ, ովքեր դեմ են արտահայտվում Կատալոնիայի անկախությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է El Pais թերթը:
«Կատալոնիայի կառավարությունը պետք Է լայն երկխոսություն նախաձեռնի կատալոնացիների շրջանում, քանի որ Տոռայի առաջարկությունը բավարարում Է միայն կատալոնացիների կեսին»,-հայտարարել Է Սանչեսը, որն այժմ այցով գտնվում Է Շվեդիայում:
Ավելի վաղ Տոռան կոչ Է արել նոր հանրաքվե անցկացնել Կատալոնիայի կարգավիճակի շուրջ, ինչպես նաեւ բաց պահել Մադրիդի հետ հաղորդակցվելու ուղիները:
Անցած տարվա հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում անցկացվել Է անկախության հանրաքվե: Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը քվեարկությունը ճանաչել Է Սահմանադրությանը չհամապատասխանող, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Премьер Испании призвал лидера Каталонии вести диалог с противниками независимости
Премьер-министр Испании Педро Санчес призвал главу женералитата (регионального правительства) Каталонии Кима Торру начать диалог с теми, кто выступает против независимости Каталонии.Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газета El Pais.
"Правительство (Каталонии - ИФ) должно инициировать обширный диалог среди каталонцев, так как предложение Торры удовлетворяет только половину каталонцев", - заявил Санчес, который сейчас находится с визитом в Швеции.
Ранее Торра призвал к проведению нового референдума по статусу Каталонии, а также к сохранению открытыми каналы коммуникации с Мадридом.
В прошлом году 1 октября в Каталонии прошел референдум о независимости. Конституционный суд Испании признал голосование не соответствующим конституции.