Երևանում անցկացվեց հայ-ամերիկյան  առևտրաներդրումային կապերի խթանմանն ուղղված համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում սեպտեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ի դեսպանատունը և ԱՄՆ կոմերցիոն ծառայության Մոսկվայի գրասենյակը` հայկական ID բանկի հետ համատեղ կազմակերպեցին մեկօրյա համաժողով, որը նվիրված էր ֆրենչայզինգի ընձեռած գործարար հնարավորություններին:
«Գիտեմ, որ այսօր սկիզբ կառնեն բազմաթիվ հաջող ձեռնարկներ: Հուսով եմ՝ ԱՄՆ դեսպանատունը կկարողանա պարարտ հող նախապատրաստել հայաստանյան գործարարների և ամերիկյան ընկերությունների միջև կապերի ձևավորման համար, ապա՝ մենք հետ կքաշվենք, և դուք արդեն կանեք այն ինչ, ձեզ մոտ լավ է ստացվում և կզարգացնենք ձեր բիզնեսը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաժողովի բացման խոսքում նշեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի խոսքով` ԱՄՆ-ի դեսպանատան ակտիվ նախաձեռնությունը վկայում է այն մասին, որ երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններում կան լայն հնարավորություններ, և դա պետք առավել արդյունավետ օգտագործել. «Ցանկանում եմ, որ այս համաժողովը լինի արդյունավետ և նպատակային, որովհետև մենք կարիք ունենք ոչ միայն երկխոսության, այլ նաև համագործակցության, հնարավորությունների ընդլայնման, ինչու չէ՝ նաև ակնկալիքների»:
Նրա խոսքով` նախարարությունը մի շարք նոր նախաձեռնություններ է սկսել, որոնք շատ ավելի կընդլայնվեն և կմեծացնեն ներդրողների հնարավորությունները:
Ըստ կազմակերպիչների՝ ֆրենչայզինգի համաժողովը մեկ հարկի տակ հավաքեց հայ և ամերիկացի գործարարներին` օգնելով ձևավորել նոր գործընկերություններ հյուրընկալության, մանրածախ վաճառքի, զբոսաշրջության ոլորտներում: Երեք ամերիկյան կորպորացիաների` Papa John’s Pizza-ի, Baskin Robbins-ի և Domino`s Pizza-ի ներկայացուցիչների հետ միասին համաժողովին ներկա էին ավելի քան 50 հայ գործարարներ և պետական պաշտոնյաներ: Ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչները հստակեցրին ֆրենչայզինգի իրենց հայեցակարգը և ծանոթացան հայաստանյան գործարար միջավայրի առանձնահատկություններին:
Համաժողովում ամերիկյան ընկերությունների կողմից ֆրենչայզինգային պայմանների մասին ելույթներից զատ, եղան նաև ելույթներ տեղական հայտնի ընկերությունների կողմից` բիզնեսի, իրավական ու ֆինանսական հարցերի, ինչպես նաև ֆրենսչայզինգի զարգացման համատեքստում մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության կարևորության մասին:
Համաժողովը հայ-ամերիկյան առևտրաներդրումային կապերի խթանմանն ուղղված շարունակական նախաձեռնություններից մեկն է, որը մասնակիցներին տվել է եզակի ու արժեքավոր հնարավորություն՝ հնարավորինս վաղ իմանալ ամերիկյան բրենդների մասին, որոնք հետաքրքրված են հայկական շուկայում իրենց ներկայության հաստատմամբ:

Conference aimed at boosting Armenian-American trade and investment ties held in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. The U.S. Embassy in Yerevan and the U.S. Commercial Service in Moscow, in partnership with IDBank, organized a one-day conference focused on franchise business opportunities on September 5 in Yerevan. The event is part of an ongoing effort to foster trade and investment between the United States and Armenia. The conference gave participants rare and valuable early access to well-known American brands eager to enter the Armenian market, the US embassy said.
“I know there are many success stories waiting to be written here today,” Ambassador Richard M. Mills, Jr. said at the event’s opening. “It is my hope that we, at the U.S. Embassy, can set the stage for success by connecting Armenian and American companies. Then we can step back and let you do what you do best and build your businesses.”
The franchise conference brought U.S. and Armenian businesses together, helping to forge new partnerships in various sectors, including hospitality, retail, and tourism. More than 50 Armenian business leaders and government officials attended the conference, along with representatives from three U.S. corporations: Papa John’s Pizza, Baskin Robbins, and Domino’s Pizza. The American business representatives presented their franchise concepts and learned about the Armenian business environment.
Along with presentations from each of the American franchise businesses, participants heard from well-known Armenian organizations about business, financial, and legal considerations, including the importance of intellectual property rights as franchising in Armenia develops further.
The event builds on the success of a similar event in 2015 which resulted in Tutti Frutti Frozen Yogurt opening two franchises with local partners in the region, the US Embassy said in a press release.