Սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ որոշում պետք է կայացնի ժողովուրդը. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ որոշում պետք է կայացնի ժողովուրդը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ չմեկնաբանելով սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը:
«Նախագահի խնդիրը չէ՝ մեկնաբանել քաղաքական, պետական գործիչների հայտարարությունները: Եթե Սահմանադրությանն ու մեր պետականությանը վտանգ սպառնա, այդ ժամանակ ես ելույթ կունենամ, բայց վտանգ չեմ տեսնում: Ճանապարհներ փնտրելը, կարծիք արտահայտելը, խոսակցությունները՝ բնականոն իրավիճակ է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախագահը և հավելեց, որ իր դերն այն է, որ չհարի որևէ կուսակցության, գաղափարախոսության և իր մեջ, որպես անհատ, կրի արժեքներ՝ պետություն, անկախություն և Սահմանադրություն:
Օգոստոսի 17-ին՝ Երևանի Հանրապետության հրապարակում, իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ մինչև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է տեղի ունենան սահմանադրական փոփոխություններ:

Решение о конституционных изменениях должен принимать народ — Армен Саркисян
Решение о конституционных изменениях должен принимать народ. Так заявил в беседе с журналистами президент Армении Армен Саркисян, не комментируя заявление Никола Пашиняна о конституционных преобразованиях.
«Это не задача президента – комментировать заявления политиков и государственных деятелей.Если бы наша Конституция и государственность находились под угрозой, вот когда я выскажусь, но сейчас я не вижу опасности.Поиск путей, выражение мнений, переговоры - это нормальная ситуация», - как передает Арменпресс, сказал президент, добавив, что его цель не в совпадении с какой-то идеологией, какой-то партией, а в том, чтобы как индивидуум нести в себе нетленные ценности – Государство, Независимость и Конституция.
17 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил на митинге, что конституционные изменения нужно провестидо предстоящих досрочных выборов в парламент.