Բեռլինում Հանրապետության 100-ամյակին և Երևանի 2800-ամյակին նվիրված համերգ է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 27-ին Բեռլինի Մենդելսոնի անվան համերգասրահում Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Սմբատյանի հովանու ներքո կայացել է համերգ` նվիրված Հանրապետության 100-ամյակին և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին, որը համատեղ կազմակերպվել էր ԳԴՀ-ում Հայաստանի և Իռլանդիայի դեսպանությունների կողմից, Մենդելսոնի անվան երաժշտական ընկերակցության աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Ֆելիքս Մենդելսոնի անվան երաժշտական ընկերակցության նախագահ Թոմաս Լաքմանը և դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Երաժշտական կատարումներով հանդես է եկել գերմանաբնակ հայ անվանի դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանը: Հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Ալեքսանդր Հարությունյանի ստեղծագործությունները:
Համերգի ավարտին առաջին անգամ կատարվել է Սոնա Թալյանի «Անձրևի կաթիլներ» ստեղծագործությունը: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ԳԴՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, ԳԴՀ կառավարության հասարակական և գիտական շրջանակների, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

В Берлине состоялся концерт, посвященный 100-летию Республики Армения и 2800-летию Еревана
27 августа в к/зале им.Мендельсона в Берлине под патронатом посла РА в ФРГ АшотяСамбатяна состоялся концерт, посвященный 100-летию Республики Армения и 2800-летию Еревана. Концерт организовали посольства Армении и Ирландии при содействии музыкального сообщества им. Мендельсона.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства иностранных дел РА, с приветственным словом выступили руководитель музыкального сообщества им. Мендельсона Томас Лакман и посол Ашот Смбатян.
В концерте выступила пианистка ЛусинеХачатрян (Германия). Прозвучали произведения Комитаса, Арама Хачатуряна, Эдварда Мирзояна, АрноБабаджаняна и Александра Арутюняна.
В заключение состоялась премьера произведения СоныТальян «Капли дождя».
Присутствовали представители аккредитованного в Германии дипкорпуса, правительственных общественных и научных кругов, а также армянской диаспоры.