ՀՀ ԱԳՆ Գլխավոր քարտուղարն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի ֆրանկոֆոնիայի հարցերով խորհրդականին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ Գլխավոր քարտուղար, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընդհանուր համակարգող Վահագն Մելիքյանը հուլիսի 27-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի ֆրանկոֆոնիայի հարցերով խորհրդական Ժան-Մարկ Բերթոնի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, ներառյալ ԱԳՆ աշխատանքային խմբի և քարտուղարության կողմից կատարվող աշխատանքները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև գագաթաժողովին շրջանակներում անցկացվելիք միջոցառումների կազմակերպչական հարցերին և դրանցում ֆրանսիական կողմի ներգրավվածության հնարավորություններին։
Հյուրի խնդրանքով՝ Վահագն Մելիքյանը ներկայացրել է Հայաստանի վարչապետի հանձնարարությամբ ձևավորված` փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ գործող միջգերատեսչական հանձնաժողովի գործունեությունը և իրականացվող աշխատանքների ծավալը։

Генеральный секретарь МИД Армении принял советника президента Франции
Генеральный секретарь министерства иностранных дел Армении, координатор подготовительных работ к саммиту Франкофонии Ваагн Меликян 27 июля принял советника президента Франции Жана-Марка Бертона.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники подробно обсудили подготовку к саммиту Франкофонии, который состоится в октябре в Ереване, включая работы, проделанные рабочей группой МИД и секретариатом. Стороны также затронули организационные вопросы саммита и возможности участия в них французской стороны.
По просьбе гостя Ваагн Меликян представил деятельность межведомственной комиссии во главе с вице-премьером Тиграном Авиняном и объем выполняемых работ.