Վաթսուն տարվա ընդմիջումից հետո Մոսկվայում ներկայացվել է «Գայանե» բալետը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաթսուն տարվա ընդմիջումից հետո հուլիսի 24-ին Մոսկվայի Մեծ թատրոնում ներկայացվել է Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունից, բալետի ներկայացումը նվիրված է Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին, Երևանի 2800 և մեծանուն կոմպոզիտորի ծննդյան 115-ամյակներին:
Բալետն դիտել են ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը և ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը:
Մինչ բալետի սկսվելը՝ ելույթներով հանդես են եկել Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, ՌԴ մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին և Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը:

The performance is dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia, the 2800th anniversary of Yerevan and 115th birthday anniversary of the renowned composer.
Armenian Prime Minister’s spouse Anna Hakobyan, Director of the National Security Service Artur Vanetsyan and Culture Minister Lilit Makunts attended the performance.
Before the start of the ballet, Armenia’s Ambassador to Russia Vardan Toghanyan, Russian culture minister Vladimir Medinsky and artistic director of the Alexander Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theater Konstantin Orbelyan delivered remarks.