Եվրոպական խորհրդարանը հաջորդ ամիս կվավերացնի ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը. Գասպար Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նկատմամբ վստահությունը Եվրոպական միության կողմից հասել է նոր մակարդակի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը:
-Պարոն Կարապետյան, Հայաստանում քաղաքական դաշտում տեղի ունեցած փոփոխությունները որքանո՞վ են ընկալելի եվրոպական և առհասարակ՝ միջազգային հանրության կողմից: Ի՞նչ տրամադրություններ կան քաղաքական, հասարակական հատվածում:
-Հայաստանում վերջին ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունները, զարգացումները ժողովրդական արժեքների առաջընթաց էին։ Եվրոպան և առհասարակ միջազգային հանրության արձագանքները, անշուշտ դրական էին և ողջունելի։ Եվրոպան բազմիցս այս ընթացքում հանդիպումների, դռնփակ քննարկումների ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանում զարգացող իրադարձություններին, տվել դրական գնահատական, փաստել, որ Հայաստանում հարգվում են ժողովրդավարական, մարդու իրավունքների արժեքները և ձևավորվում ավելի կայացած քաղաքացիական հասարակություն։ Այս փաստը ողջունելի է, քանի որ ՀՀ-ԵՄ ստորագրած համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի գործադրման համար Հայաստանի նկատմամբ վստահությունը Եվրոպական միության կողմից հասել է նոր մակարդակի և համաձայնագիրն առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում պետք է վավերացվի Եվրոպական խորհրդարանի կողմից: Բացի այդ, Եվրոպական հանձնաժողովը վերջերս ԵՄ-Հայաստան գործընկերության առաջին խորհրդի առթիվ և ավելի վաղ Եվրոպական պառլամենտի արտաքին հարաբերությունների հանձնախումբը հանդես են եկել բավականին դրական հայտարարությամբ Հայաստանում ձևավորված նոր իրադրության մասին։
-Պարոն Կարապետյան, վերջին շրջանում Արցախի իշխանությունները բարձրաձայնում են, որ առաջնագծում ադրբեջանական զինտեխնիկայի տեղաշարժեր կան: Մտավախություն կա իրավիճակի սրման տեսանկյունից: Ըստ ձեզ` ինչո՞վ է պայմանավորված այս փուլում Ադրբեջանի ակտիվացումը:
-Այո, վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից ակտիվացումների վերաբերյալ հայտարարությունները բավական շատ են, սակայն դա չի նշանակում, որ զինտեխնիկայի կուտակումներ չեն եղել նախորդ ամիսների ընթացքում ևս, որը մեծ զգոնություն է պահանջում։ Ադրբեջանի ակտիվացումն այսօր հաճախ կապվում է Հայաստանում վերջին երկու ամիսների իրադարձություններով: Ադրբեջանն այդ օրերին հավանաբար ցանկություն ուներ տեսնելու հայ ժողովրդի միասնականության կորուստ, որը հիմնականում զբաղված լինելով ներքին խնդիրներով՝ կմոռանար արտաքին վտանգի մասին: Հայ ժողովուրդը, սակայն, և մասնավորապես Հայոց բանակն ապացուցեցին հակառակը՝ զգալով պահի լրջությունը, երբեք չզիջեցին իրենց դիրքերը: Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ այդպիսի իրադրության պայմաններում, երբ Հայաստանը ևս մեկ քայլ արեց դեպի ժողովրդավարություն, հայոց բանակն ավելի պատրաստակամ է իր առաքելության մեջ:
-Արդյո՞ք Հայ Դատի գրասենյակն Ադրբեջանի ակտիվացման վերաբերյալ հարցերը բարձրացրել է եվրոպական տարբեր շրջանակներում:
-Որպես ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակ, մենք ոչ միայն Ադրբեջանի ակտիվության մասին բարձրաձայնում ենք տարբեր առիթներով, այլ նաև բավականին մեծ և կարևոր տեղեկատվություն ենք փոխանցում և՛ հակամարտության շփման գծում կատարվող խախտումների, և՛ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումների վերաբերյալ:
-Միջազգային հանրությունը, միջնորդները, ըստ ձեզ, ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն իրավիճակի սրացումը կասեցնելու համար:
-Միջազգային հանրությունը, ինչպես Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, բավական տեղեկացված է իրավիճակից, Ադրբեջանի մտադրություններից, քանի որ Ադրբեջանը հենց ինքն է իր գործողությունները հայտնի դարձնում արտաքին դաշտին։ Եվրոպական շրջանակները, անշուշտ, աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի որդեգրած սկզբունքներին, որոնք արտահայտվում են նաև ԵՄ-Հայաստան կնքված համաձայնագրում: Միջնորդ կողմը պետք է միջոցներ ձեռնարկի սահմանին տիրող իրավիճակը հետաքննող մեխանիզմներ կիրառելու համար։
Այսօր Հայաստանում ձևավորված նոր իշխանությունները հանդես են գալիս Արցախին բանակցային դաշտ բերելու հայտարարություններով, որը ողջունելի է ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակների կողմից՝ համարվելով գլխավոր նախապայմաններից մեկը Արցախյան հարցի խաղաղ հանգուցալուծման համար։ Այս ամենով պայմանավորված՝ վերջին օրերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայաստանյան այցելությունները կարող են հիմք դնել բանակցությունների նոր որակի։ Բացի դա, Եվրոպական միությունը պետք է պաշտոնական մակարդակով քայլեր ձեռնարկի իր ներկայացուցիչներին Արցախ գործուղելու և «առաջին ձեռքից» տեղեկություն ստանալու համար։
-Հայ դատի գրասենյակն առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունի: Արդյո՞ք եվրոպացի պատգամավորների այցելություն Արցախ առաջիկայում սպասվում է:
-ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի առաջիկա ծրագրային առաջնահերթություններից է եվրոպական քաղաքական շրջանակների մոտ շարունակել Արցախյան հիմնախնդրի բարձրաձայնումը և Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի պաշտպանությունը: Գրասենյակն իր ամենօրյա աշխատանքներով նպաստում է նաև Հայաստան -ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը և զարգացմանը, ինչպես այս օրերին Բրյուսելում ընթացող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի (Euronest parliamentary assembly) շրջանակներում օժանդակություն է ցուցաբերում հայաստանյան պատվիրակությանը:
Մենք առաջիկա ամիսներին շարունակելու ենք կազմակերպել եվրոպական երկրների խորհրդարանների և Եվրախորհրդարանի պատգամավորների այցելություններ Արցախ, այդպիսով ձախողելով Ադրբեջանի՝ Արցախը մեկուսացման մեջ պահելու քաղաքականությունը:

YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. The trust towards Armenia by the European Union has reached a new level, Gaspar Karapetian - chairman of theEuropean Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD), said in an interview to ARMENPRESS.
-Mr. Karapetian, how the recent political changes in Armenia are perceived by the European and the international community in general? What are the moods among political, public circles?
-The recent events, developments in Armenia were a progress of people’s values. The reactions of Europe and the international community in general were, of course, positive and welcoming. During numerous meetings, closed-door discussions Europe has repeatedly touched upon the developments in Armenia, gave a positive assessment and stated that the democratic, human rights values are respected in Armenia and more developed civil society is being formed. This fact is welcomed as the EU’s trust towards Armenia reached a new level for the implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), and the Agreement must be ratified by the European Parliament within the next month. Moreover, recently the European Commission and earlier the foreign affairs committee of the European Parliament have made a quite positive statement on the new situation in Armenia.
-Mr. Karapetian, in the recent period the Artsakh authorities state that movements of the Azerbaijani military equipment are taking place in the frontline. Is there a concern in terms of the escalation of the situation? In your opinion, what is the reason of Azerbaijan’s such activeness at this stage?
-Yes, in the recent period there are many statements on Azerbaijan’s activeness, but it doesn’t mean that accumulations of the military equipment didn’t happen during the past months, which requires a great vigilance. Today Azerbaijan’s activeness is quite often linked with the recent events in Armenia. During that days Azerbaijan perhaps wanted to see the loss of the unity of the Armenian people, who were mainly engaged in domestic problems and would forget about the external threat. But the Armenian people, in particular, the Armenian Army proved the contrary: by feeling the seriousness of the moment, they never yielded their positions. Azerbaijan needs to understand that in such situation when Armenia took one more step towards democracy, the Armenian Army is more willing in its mission.
-Did theEuropean Armenian Federation for Justice and Democracy voice issues over Azerbaijan’s activeness in different European circles?
-As the European Armenian Federation for Justice and Democracy, we not only voice about Azerbaijan’s activeness for different occasions, but also provide important information about the ongoing ceasefire violations in the line of contact and the human rights violations in Azerbaijan.
-In your opinion, what steps should the international community, the mediators take to prevent the escalation of the situation?
-The international community, as during the April war, is well informed about the situation, Azerbaijan’s intentions since Azerbaijan itself makes its actions known to the external field. The European circles, of course, support the principles adopted by the OSCE Minsk Group which are also reflected in the Armenia-EU Agreement. The mediator side should take measures to apply investigative mechanisms for the situation in the border.
Today the new leadership of Armenia makes statements on bringing Artsakh to the negotiation field which is welcomed by the EAFJD, being considered as of the key preconditions for the peaceful settlement of the Artsakh conflict. Taking into account this the recent visits of the OSCE Minsk Group to Armenia can put a base for the new quality of negotiations. Moreover, the European Union should officially take steps to send its representatives to Artsakh and get first-hand information.
-What are the upcoming programs of the EAFJD? Is the visit of the European lawmakers to Artsakh expected?
-One of the main program priorities of the EAFJD is to continue raising the Artsakh issue and the protection of the principle of the Artsakh people’s right to free self-determination among the European political circles. With its daily activities the Office contributes to deepening and developing the Armenia-EU ties, as well as provides support to the Armenian delegation these days in Brussels on the sidelines of the session of the EuroNest Parliamentary Assembly.
We will continue to organize the visits of the European lawmakers and MEPs to Artsakh in coming months, by this contributing to the failure of Azerbaijan’s policy to keep Artsakh in isolation.