ԵՄ-ն պատժամիջոցներ կսահմանի Վենեսուելայի 11 պաշտոնատար անձանց նկատմամբ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը պատժամիջոցներ կսահմանի Վենեսուելայի 11 պաշտոնատար անձանց դեմ ի նշան Նիկոլաս Մադուրոյի վերընտրման դեմ բողոքի մայիսի 20-ին կայացած ընտրություններում, որոնք, ԵՄ-ի տեսակետով, ազատ եւ արդարացի չեն եղել: Հունիսի 25-ին այս մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Եվրոպայի դիվանագիտական աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պատժամիջոցները չեն տարածվի Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի վրա, Եվրամիությունը նախ մտադիր Է ճնշում գործադրել նրա շրջապատի վրա, հայտնել են գործակալության աղբյուրները: Սահմանափակիչ միջոցները կսահմանվեն ԵՄ մուտքի արգելքի եւ ակտիվների սառեցման ձեւով: Նրանց անունները, ում կվերաբերեն պատժամիջոցներն, առայժմ չեն նշվում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

EU to impose sanctions on 11 Venezuelan officials
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The European Union will impose economic sanctions on 11 Venezuelan officials in protest at President Nicolas Maduro’s re-election, which the bloc said was not free or fair, EU diplomats said, Reuters reports.
The travel bans and asset freezes, first reported by Reuters in May, will be in addition to seven senior Venezuela officials the bloc sanctioned in January. They do not target Maduro directly as the EU seeks to pressure those around him first, Reuters said.
The EU, Venezuela’s third-largest trading partner after the United States and China, is seeking to isolate Caracas and to help end what it sees as an authoritarian regime that is ruining the economy, provoking food shortages, Reuters reports.
The European Union imposed an arms embargo on Venezuela in November.
EU foreign ministers are also expected to issue a statement later on Monday again condemning the May election, according to Reuters.