Մակրոնը ցանկանում Է ֆրանսերենը դարձնել Եվրամիության գլխավոր լեզուն. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում Է ֆրանսերեն լեզվին վերադարձնել եվրոպական հասարակական ու քաղաքական ինստիտուտների պաշտոնական լեզվի կարգավիճակը, որը նա ուներ մինչեւ 1973 թվականին Եվրոպական տնտեսական հանրակցությանը Մեծ Բրիտանիայի անդամակցելը: Ինչպես հունիսի 14-ին գրել Է The Wall Street Journal թերթը, նման փոփոխությունը կարող Է հնարավոր դառնալ Եվրամիության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անգլերենը երբեք իր մասին այնքան զգացնել չի տվել Բրյուսելում, որքան այժմ, երբ մենք դատապարտում ենք Brexit-ը,-թերթը մեջբերել Է Մակրոնի խոսքը,-բայց նրա գերիշխումը անխուսափելի չԷ»: Ինչպես հիշեցնում Է հրատարակությունը, ներկայում անգլերենը պաշտոնական լեզու Է Եվրամիության բնակիչների 12,8 տոկոսի համար, սակայն Brexit-ից հետո այն երկրորդ պաշտոնական լեզուն կմնա միայն երկու երկրի՝ Իռլանդիայի ու Մալթայի համար, որտեղ ապրում Է ԵՄ-ի բնակչության 1,2 տոկոսը:
Ընդսմին անգլերենն ամենից շատ ուսումնասիրվող օտարերկրյա լեզուն Է եվրոպական կրթական հաստատություններում. այն ուսումնասիրում Է տարրական դպրոցների երեխաների ավելի քան 80 տոկոսը եւ միջնակարգ դպրոցների սովորողների ավելի քան 95 տոկոսը: Եվրամիության բոլոր փաստաթղթերի 81 տոկոսը կազմված Է անգլերենով, թեեւ ԵՄ-ի հիմնարկությունների աշխատակիցների միայն 2,8 տոկոսն են բրիտանացիներ: Մակրոնի դիրքորոշումը պաշտպանում Է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, որը ծնվել Է Լյուքսեմբուրգում, որտեղ կա երեք պաշտոնական լեզու՝ ֆրանսերենը, գերմաներենը եւ լյուքսեմբուրգերենը: «Ինչու Է Շեքսպիրի լեզուն գերակշռում Վոլտերի լեզվին: Մենք սխալվել ենք, երբ ընտրել ենք անգլիֆիկացումը»,-ասել Է քաղաքական գործիչը ֆրանսիական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: Макрон хочет сделать французский главным языком Евросоюза
Президент Франции Эмманюэль Макрон хочет вернуть французскому статус официального языка европейских общественных и политических институтов, которое он занимал до вступления Великобритании в Европейскоеэкономическое сообщество в 1973 году. Такое изменение может стать возможным после выхода королевства из состава Евросоюза (Brexit). Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг газетаThe Wall Street Journal.
"Английский никогда так сильно не давал о себе знать в Брюсселе как сейчас, когда мы осуждаем Brexit, - цитирует газета слова Макрона - но его доминирование не является неизбежным".
Как напоминает издание, на настоящий момент английский язык является официальным для 12,8% жителей Евросоюза, однако после Brexit он останется вторым официальным языком лишь для двух стран - Ирландии и Мальты, где проживают 1,2% населения ЕС. При этом английский остается самым изучаемым иностранным языком в европейских образовательных учреждениях - его учат более 80% учеников начальных школ и более 95% средних школ. 81% всех документов Евросоюза составлены на английском языке, хотя только 2,8% сотрудников учреждений ЕС - британцы.
Позицию Макрона поддерживает председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, родившийся в Люксмебурге, где три официальных языка - французский, немецкий и люксембургский. "Почему язык Шекспира превосходит язык Вольтера? Мы ошиблись, когда выбрали англификацию", - сказал политик во время интервью на французском телевидении, напоминает The Wall Street Journal.
Официальные переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались 19 июня 2017 года в бельгийской столице - спустя почти год после того, как на референдуме по данному вопросу в Соединенном Королевстве победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции. Сам Brexit должен состояться 29 марта 2019 года.