Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին մատակարարվող գազի սակագինը կվերանայվի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանից Հայաստան մատակարարվող գազի սակագինը 2019 թվականին նախատեսվում է վերանայել: Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց Էներգետիկենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը՝ ի պատասխան վարչապետի՝ գազի սակագնի վերանայման հետ կապված հարցի:
«ՌԴ-ի հետ ունենք պայմանավորվածություն, որով մինչև տարեվերջ սահմանի վրագազի սակագինը կազմում է 150դոլար: Այն տարեվերջին պետք է վերանայենք: Սակագնի նվազեցման հարցում ունենք ռիսկ դոլար-դրամ արժույթի հետ կապված: Տարեվերջին կգնահատենք համակարգի հաշվետվողականությունը և որոշում կկայացնենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նախարարը:

Russian gas tariff to be revised
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The tariff for supplied Russian gas is planned to be revised in 2019, minister for energy infrastructures and natural resources Arthur Grigoryan said during today’s Cabinet meeting.
“We have an agreement with Russia that the tariff of gas comprises 150 dollars on the border until yearend. We must revise it at yearend. We have a risk regarding dollar-dram currency in the issue of decreasing the tariff,” he said, adding that they will make evaluations and present a decision by the end of 2018.