Սփյուռքը պետք է ներգրավված լինի Հայաստանի կյանքում. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքը որպես փողի աղբյուր դիտարկելը ճիշտ չէ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընդմիջմանը լրագրողների հետ զրույցում իր մտահոգությունը հայտեց այս առնչությամբ:
«Մենք խոսում ենք ազգային միասնության մասին, խոսում ենք այն մասին, որ սա փոքր երկիր է, բայց մեծ ազգ՝ աշխարհով մեկ: Շարժման օրերին մենք տեսանք, թե ինչպես էին աշխարհի տարբեր երկրներից մեր հայրենակիցներն ակտիվորեն մասնակցում։ Ոմանք ակտիվ էին սոցիալական ցանցերում, ոմանք՝անձամբ գալիս էին: Հիմա հարց է ծագում, արդյո՞ք Սփյուռքը իսկապես նրա համար է, որ դրսից դրամ ուղարկի և որևէ իրավունքներ, մասնակցություն չունենա երկրի զարգացմանը: Ես կարծում եմ, որ դա բացարձակապես սխալ մոտեցում է», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Արմեն Սարգսյանը: ՀՀ նախագահն ընդգծեց, որ Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցները պետք է ունենան և՛ պարտականություններ, և՛ իրավունքներ:
«Մեր նպատակներից մեկը պետք է լինի ճիշտ, ազնիվ, բաց ձևով Սփյուռքը ներգրավելը երկրի զարգացման գործում: Այսօր Հայաստանի, Սփյուռքի միջև կան հոգեբանական իրավական պատնեշներ, և մենք պետք է դրանք վերացնենք: Եթե դա չվերացնենք, ապա սփյուռքահայը կշարունակի դիտարկվել որպես օգնող, և Հայաստանում իրավունքներ չունենա, ինչը ճիշտ չէ: Գուցե մեկ օր հասնենք նրան, որ Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցները, ովքեր Հայաստանի քաղաքացիություն ունեն, հնարավորություն ստանան մասնակցել ընտրությանը»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը:

Diaspora should be involved in Armenia’s life, says President Sarkissian
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. It’s wrong to view the Diaspora as a source of money, President of Armenia Armen Sarkissian told reporters during the break of the session of the Board of Trustees of the Hayastan All-Armenian Fund, Armenpress reports.
“We are talking about the national unity, about the fact that this is a small country, but a global nation. During the movement we saw how our compatriots from different countries of the world were actively taking part. Some of them were active in social networks, some arrived in Armenia. Now a question arises: whether the Diaspora is really for sending money from abroad and should not have any rights, participation in the country’s development? I think this is absolutely a wrong approach”, the President stated, adding that the Diaspora-Armenians should have both obligations and rights.
“One of our goals should be to correctly, honestly and openly engage the Diaspora in the country’s development. Today there are psychological, legal barriers between Armenia and the Diaspora, and we need to eliminate them. If we don’t eliminate them, the Diaspora-Armenian will still be viewed as a helper and will not have rights in Armenia, which is not right. Maybe one day we will reach the point that our compatriots living in the Diaspora, who have an Armenian citizenship, will have a chance to participate in an election”, Armen Sarkissian said.