Երկու տարի անց. դե ֆակտո սահմաններ եւ միջազգային ամրագրման նախադրյալներ. Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան քառօրյայից երկու տարի անց այսօրվա իրավիճակի մասին կարելի է որոշ երեւույթների ընդգծումներ կատարել: Ապրիլյան պատերազմն ըստ էության զրո կետ վերադարձրեց արցախյան բանակցային գործընթացը: Նման հարձակողապաշտություն դրսեւորելով եւ իր առջեւ դրած ռազմական առաջադրանքը չկարողանալով իրականացնելով, Բաքուն այս ձեւով նվազ արձանագրեց նաեւ դիվանագիտական հարթության վրա:
Բանակցությունների թեման թե ՛ Վիեննայում, թե ՛ Սանկտ Պետերբուրգում եւ թե ՛ Ժնեւում ըստ էության կազմեցին ոչ թե հակամարտության լուծման տարբերակային մոտեցումները, այլ հրադադարի ամրակայման որդեգրելի մեխանիզմների ճշտումը: Մշտադիտարկում, հետաքննություն եւ նաեւ այդ բոլորի համար ԵԱՀԿ-ի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման հրամայականը:
Բանակցության փլիսոփայությունը հիմնովին եւ կտրուկ շրջադարձ արեց այս ձեւով: Բաքուն խորքում ներքաշվել է իր լարած ծուղակում: Նման բանակցային թեմաների ճշտումը միջնորդական առաքելության կողմից, թեեւ առանց հասցեականության, ըստ էության սակայն թիրախավորել են Բաքվի ռազմաքաղաքական համակարգը: Հրադադար խախտողի, դիվերսիոն գործողություն իրականացնողի եւ դիպուկահարների գործողությունների շարք հրամցնող կողմին են ուղղվել այս բոլոր միջոցների որդեգրման որոշումները:
Միջնորդական առաքելությունը անվերջ խոսում է արդիական գործիքակազմով հագեցնելու արցախաադրբեջանական շփման գիծը, սկզբում նախ հայտնաբերելու համար հարձակողապաշտ նախաձեռնողականությամբ հանդես եկողին, ապա նաեւ հետաքննելու այդ կողմը: Այս տրամաբանությամբ էլ հետեւում է երրորդ հրամայականի շեշտումը` ընդլայնել ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցչի լիազորությունները, դիտորդների թվի բազմապատկումով եւ շփման գիծը վերահսկելի դարձնելու ուղղությամբ: Վիեննայից Ժնեւ, անցնելով Սանկտ Պետերբուրգից` այս գիծն է, որ կարմիր թելի նման շեշտում է միջնորդական առաքելությունը, որին կողմ է Երեւանը եւ հայտնաբար իր արգելակիչ պահվածքով դեմ է Բաքուն:
Չեզոքացնելով ապրիլյան լայնամասշտաբ պատերազմի նախադրյալները՝ հայկական կողմին հաջողվեց դիվանագիտական հարթության վրա համատեղել հայկական եւ միջազգային պահանջները ներկա պահին: Մինչ Ադրբեջանի նախագահը ավելի խորացրեց իր ներքաշումը իր իսկ լարած ծուղակում, երբ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային տիրացման նկրտումներ դրսեւորեց ձեւով զառանցումային, էությամբ` ներքին շուկայի համար գրավիչ արտադրություն սպասարկելով: Ադրբեջանի բարձրագույն դիրքերից կատարված այս հայտարարությունը հզոր հարված էր բանակցային գործընթացի փոխզիջումային տրամաբանությանը` ակներեւ ոչ միայն հայկական կողմի այլ միջազգային ընտանիքի համար: Համոզելով բոլորին, որ հարձակողապաշտին, ոչ միայն արցախյան այլ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ուղղություններով տարածքների գրավման ծրագրեր բարձրաձայնող, իր ժողովրդի մեջ հայատյացության գաղափարախոսություն տարածող կողմի նկատմամբ միայն զսպիչ-պատժիչ գործողությունների ընտրանք է պարտադրվում այս կերպ: Իսկ միջազգային ընտանիքի համար հրամայական է դառնում շփման գծի վերահսկողությունը, այդ ձեւով կանխարգելելու համար Բաքվի կողմից հրապարակվող ծրագրերը:
Այս բոլորի մեջ հայկական կողմի եւ միջազգային ընտանիքի մոտեցումների միջեւ ընդգծվում է մոտեցումների համատեղելիությամբ նկատվող մի այլ իրականություն : Շփման գիծը, որի երկայնքով գործիքակազմ, մշտադիտարկում, հետաքննություն եւ հագեցած արհեստագիտություն է ուզում տեղադրել եւ համապատասխան վերահսկող գործողություններ իրականացնել ԵԱՀԿ-ը, ըստ էության այսօրվա դե ֆակտո սահմաններն են: Այդ սահմանների միջազգային ամրագրման են միտում միջնորդական առաքելության կողմից իբրեւ հրամայական շեշտվող իրականանալի գործողությունները:

Спустя два года: границы де-факто и предпосылки международного закрепления – Шаан Гантахарян
Спустя два года после апрельских событий можно сделать определенные утверждения относительно сегодняшних событий. Апрельская война отбросила переговорный процесс по Карабаху к нулевой точке. Проявив безудержную агрессивность и не сумев достичь поставленной цели, Баку показал свою дипломатическую беспомощность и на международных площадках.
Темы переговоров в Вене, в Санкт-Петербурге и Женеве, по сути, составили не вариативные подходы к урегулированию конфликта, а уточнение механизмов стабилизации режима перемирия, мониторинга, расследования инцидентов и необходимость расширения полномочий личного представителя главы ОБСЕ для всего этого.
Произошел основательный и резкий поворот переговорной философии. Баку завяз в собственной ловушке. Утверждение подобных тем со стороны международной миссии, хоть и безадресно, но по сути было направлено против милитаристской политики Баку – стороне, осуществляющей нарушения режима перемирия, диверсионные поползновения, снайперские обстрелы.
Посредническая миссия без конца говорит об оснащении линии разграничения современным инструментарием – в первую очередь, с целью обнаружения зачинщика, а затем и расследования инцидентов. Этой логике следует и утверждение третьего принципа – расширения полномочий представителя ОБСЕ, увеличение числа наблюдателей и контролируемости линии соприкосновения. Эта линия, красной нитью переходя из Вены в Женеву, затем и в Санкт-Петербург, настоятельно подчеркивается посреднической миссией, за нее выступает Ереван, а Баку своим деструктивизмом – против.
Нейтрализовав предпосылки апрельской широкомасштабной войны, армянской стороне удалось на дипломатической площадке совместить свои и международные требования. А президент Азербайджана все более завязал в собой же расставленной ловушке, пытаясь представить миру свои территориальные претензии в отношении Армении, бредовые по форме, по сути – привлекательные для внутреннего потребителя. Эти заявления высшего руководства Азербайджана нанесли мощный удар по консенсусной логике переговорного процесса – причем не только для армянской стороны, но и мирового сообщества. Убедив всех, что для противника, агрессивно настроенного на территориальный захват не только в отношении Арцаха, но и вообще Армении, насаждающего в своем обществе ненависть к армянам, необходимы только сдерживающе-карательные действия. А для международной семьи диктатом становится контролируемость линии соприкосновения – с целью предотвращения планов Баку.
Во всем этом в сопоставимости подходов армянской стороны и международной семьи прослеживается и другая реальность. Линия соприкосновения, на которой ОБСЕ хочет установить постоянный технически оснащенный и профессиональный мониторинг, на сегодняшний день является де-факто границей. К закреплению этих границ ведут действия международной миссии, являющиесяпринципиальной необходимостью.