Վատիկանում Նարեկացու արձանի տեղադրումը սպասված իրադարձություն է. La Stampa-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական հեղինակավոր La Stampa պարբերականն անդրադարձել է Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանի բացմանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պարբերականը գրում է, որ արձանի բացման արարողությանը ներկա է լինելու կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը:
La Stampa-ն նշում է, որ բացմանը մասնակցելու նպատակով Վատիկան կժամանի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով այդ օրն առավոտյան ընդունելության կարժանանա Հռոմի պապի կողմից: Ավելի ուշ, կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդը կընդունի նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Լրատվամիջոցն ընդգծում է, որ Վատիկանի սրտում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրումը Նախագահ Սարգսյանի ցանկությունն էր, որի մասին նա բարձրաձայնել էր 2016 թվականի հունիսին, երբ Ֆրանցիսկոս պապը ժամանել էր Հայաստան՝ «առաջին քրիստոնյա երկիր»: Այցի ժամանակ Հայաստանի ղեկավարը Հռոմի պապին էր նվիրել Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ ի նշան երախտագիտության այն բանի, որ 2015 թվականին Գրիգոր Նարեկացուն շնորհվել էր Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի կոչում:
La Stampa-ն գրել է նաև, որ ինչպես ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ տեղադրվելիք արձանի հեղինակը նույն ճարտարապետն է, ով հեղինակել էր Պապին նվիրված մանրակերտը:

Inauguration of Gregory of Narek statue in Vatican is highly anticipated event – La Stampa’s coverage
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. La Stampa, an Italian newspaper, has touched upon the upcoming inauguration of the 2-meter bronze statue of Gregory of Narek in Vatican, an event which will take place April 5.
La Stampa says that Pope Francis will attend the inauguration ceremony.
President of Armenia Serzh Sargsyan will arrive to Vatican to attend the inauguration, who will be hosted by the Pope in the morning of April 5. Later the Pope will meet with Catholicos of all Armenians Garegin II and Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, La Stampa reports.
The newspaper underscores that the erection of the statue of Gregory of Narek in the heart of Vatican was the wish of President Sargsyan, a desire which he mentioned back in June of 2016 when Pope Francis visited Armenia – the first Christian country.
During the visit the Armenian President had given a small model of a statue of Gregory of Narek as a gift to the Pope as gratitude for proclaiming the Armenian saint a Doctor of the Church in 2015.
La Stampa also cited Armenia’s Ambassador to Vatican Michael Minasyan as saying that the sculptor of the statue is the same person who created the smaller model which was given to the Pope.