ԼՂ խնդիրը կարող է հանգուցալուծվել միայն, երբ Ադրբեջանը հրաժարվի իր առավելապաշտական ակնկալիքներից. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կարողէ հանգուցալուծվել միայն մեկ պարագայում, երբ Ադրբեջանը հրաժարվի իր առավելապաշտական ու անիրատեսական ակնկալիքներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նախագահական նստավայրում հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ բանակցություններից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը: «Մինչև նրանք դրանից չհրաժարվեն, այլ շարունակեն մնալ անուրջների գրկում ու զառանցեն Երևանը կամ Զանգեզուրը գրավելու մասին, որևէ հույս մենք չենք կարող տածել, որ խնդիրը կարող է լուծվել»,-ասաց երկրի ղեկավարը` հավելելով, որ բազմիցս հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկությունների ներքո բանակցությունները ինտենսիվացնելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին, բայց, ցավոք, դրանք փոխադարձ չեն եղել Ադրբեջանի կողմից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացման դրդապատճառը չի կապում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արագ կարգավորման ցանկության հետ: Նախագահի խոսքով` ինքը դժվարանում է հավատալ, որ Ադրբեջանում հանկարծ առաջացել ԼՂ խնդիրը լուծելու անհագուրդ ցանկություն: «Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններն ավելի վաղ անցկացնելու իրական դրդապատճառների մասին համոզված եմ, որ տեղյակ եք: Չեմ կարծում, որ Ադրբեջանում հանկարծ անհագուրդ ցանկություն է առաջացել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծելու:Նախկինում Ադրբեջանը բազմաթիվ հնարավորություններ էունեցել խնդրին լուծում տալու առումով, բայց, ցավոք սրտի, նրանց գործողությունները հանգեցրել են նրան, որ հիմա մենք կարող ենք խոսել միայն կորցրած հնարավորությունների մասին»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ Բուլղարիայի դիրքորոշմանը` Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Ռումեն Ռադևին Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշման համար, քանի որ Բուլղարիան բոլոր ատյաններում միշտ սատարել է Եվրամիության դիրքորոշումը և կողմնակից է եղել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: «Ես հասկանում եմ, թե ինչու է Ձեզ (նկատի ունի լրագրողին- հեղ.) մոտ այդպիսի հարց առաջացել: Կարծում եմ` պատճառն այն է, որ նախորդ տարվա աշնանը, երբ պարոն նախագահն Ադրբեջանում էր, Ադրբեջանի նախագահը իբր շնորհակալություն հայտնեց Բուլղարիայի դիրքորոշման համար, իրականության մեջ դա պրովոկացիա էր, բայց մենք պրովոկացիաների չենք ենթարկվում: Մենք վստահում ենք մեր բարեկամներին ու գիտենք նրանց իրական դիրքորոշումը»,-ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա հիշատակեց նաև մեկ այլ հանգամանք, որը կարող էր առաջացնել Բուլղարիայի դիրքորոշման վերաբերյալ հարցադրում, ինչը, սակայն, այդ երկրի պետական դիրքորոշման արտահայտումը չէ: «Ես շատ լավ հասկանում եմ նաև այն հանգամանքը, որ ինչպես ստացվեց, որ Ադրբեջանի նախագահի այցի ընթացքում մի հայտարարություն ընդունվեց, որտեղ խոսքը գնում էր ընդամենը մեկ սկզբունքի մասին: Դրանք ժամանակավոր երևույթներ են և պետության դիրքորոշման մասին չեն խոսում: Ցանկացած երկրի որևէ պաշտոնյա կարող է տարբեր հայտարարություններ անել Ադրբեջանի որևէ պաշտոնյայի հետ, բայց մենք պետք է տեսնենք, թե այդ երկրի սահմանադրությամբ, օրենքներով ով իրավունք ունի հայտարարելու, ով ինչպես կարող է մոտենալ խնդրին: Այս հարցում մենք ունենք արդեն շատ մեծ ձեռքբերում, նոյեմբերի 24-ին Եվրամիության հետ ստորագրված փաստաթղթում շատ հստակ ձևակերպումներ կան: ԵՄ անդամ երկրները վավերացնելու են այդ համաձայնագիրը, իսկ դա նշանակում է, որ այդ երկրներում այս փաստաթուղթը ստանալու է օրենքի ուժ՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով»,-եզրափակեց Նախագահը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով փետրվարի 11-ին պետական այցով Հայաստան է ժամանել Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևը՝ տիկնոջ հետ: Այցի շրջանակներում նախատեսված են Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահի հանդիպումները ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ նաև Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի հետ:
Նախագահ Ռումեն Ռադևին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կհյուրընկալի նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպումից հետո Բուլղարիայի Նախագահը կայցելի Մայր Տաճար և գանձատուն: Հայաստան պետական այցի շրջանակներում Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահը կայցելի նաև Մատենադարան, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն և Պեյո Յավորովի անվան թիվ 131 միջնակարգ դպրոց:

NK conflict can be solved only when Azerbaijan refuses from its maximalist expectations – President Sargsyan
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. The Nagorno Karabakh conflict can be settled only when Azerbaijan refuses from its maximalist and unrealistic expectations, Armenian President Serzh Sargsyan told reporters at the Presidential Palance after the meeting with President of Bulgaria Rumen Radev, reports Armenpress.
“As long as they will not refuse from that and continue staying in dreams and rave about capturing Yerevan or Zangezur, we cannot hope that the conflict will be settled”, the President said, adding that he repeatedly announced Armenia’s readiness to intensify the negotiations under the proposals of the OSCE Minsk Group, but, unfortunately, they were not been mutual from Azerbaijan.
President Serzh Sargsyan said the reason of holding snap presidential elections in Azerbaijan is not linked with quickly settling the NK conflict. He said he can’t believe that a sudden desire emerged in Azerbaijan to solve the NK conflict.
“I am convinced that you are aware of the real reasons of holding snap presidential elections in Azerbaijan. I don’t think that a sudden desire emerged in Azerbaijan to settle the Nagorno Karabakh conflict. Previously Azerbaijan had numerous chances in terms of settling the conflict, but, unfortunately, its actions led to the point that now we can only talk about the lost chances”, Serzh Sargsyan said.
As for Bulgaria’s stance on the NK conflict, the Armenian President thanked President Rumen Radev for Bulgaria’s balanced position since this country at all arenas supported the EU’s position and the peaceful settlement of the conflict. “I understand why such a question arose within you. I think the reason is that last year in autumn when Mr. President was in Azerbaijan, the Azerbaijani President thanked for Bulgaria’s position, in fact it was a provocation, but we are not subject to provocations. We trust our friends and know their real position”, President Serzh Sargsyan said.
He also mentioned another fact which could question Bulgaria’s position, which, however, is not the expression of that country’s official stance. “I also understand very well the fact that how it happened that during the visit of the Azerbaijani President a statement was adopted where the talk was about only one principle. These are temporary phenomena and do not reflect the state’s position. Any official of any country can make different statements with any Azerbaijani official, but we should see who has a right to make a statement according to that country’s constitution, laws. In this regard we already have a very great achievement, there are very concrete formulations in the document signed with the EU on November 24. The EU member states will ratify that agreement, and this means that this document in that countries will receive a force of law with all consequences deriving from it”, the Armenian President said.
At the invitation of Armenian President Serzh Sargsyan, President of Bulgaria Rumen Radev arrived in Armenia on state visit on February 11.