Գիտակցում եմ, որ մեդալների համար չեմ պայքարելու. oլիմպիական Աշոտ Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշված օրեր անց Փհենչհանում կվառվի ձմեռային 23-րդ Օլիմպիական խաղերի կրակը` ազդարարելով «Սպիտակ խաղերի» մեկնարկը: Հայաստանն այս տարի խաղերին մասնակցում է միայն 3 մարզիկով: Հայ օլիմպիականներից մեկը ծաղկաձորցի լեռնադահուկորդ Աշոտ Կարապետյանն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կարապետյանը պատմեց իր անցած ուղու մասին և խոսեց խաղերից սպասելիքներից:
-Աշոտ, պատմեք խնդրեմ, թե երբ և ինչպես եք սկսել զբաղվել լեռնադահուկով:
-Դահուկների վրա կանգնել սովորել եմ 3 տարեկանում, բայց ավելի խորացված և պրոֆեսիոնալ կերպով սկսել եմ զբաղվել 10 տարեկանից: Ավելի քան 8 տարի դահուկների վրա եմ: Դահուկներ քշել սովորել եմ հայրիկիցս, նա է եղել իմ առաջին ուսուցիչը: Նա ևս դահուկորդ է: Դահուկները մեր ընտանիքին հարազատ են: Չեմ կարծում, որ դահուկներից բացի ուրիշ բանով կզբաղվեի: Ծաղկաձորում, որտեղ ես ապրում եմ, գրեթե բոլորն են զբաղվում դահուկասպորտով:
-Օրեր առաջ մասնակցեցիք նաև Հայաստանի առաջնությանը: Ինչպիսի՞ն ստացվեց այն ձեզ համար:
- Իհարկե, գոհ եմ Հայաստանի առաջնությունում իմ գրանցած արդյունքից: Ինձ չհաջողվեց վիզայի պատճառով միջազգային մրցաշարերի մասնակցել, մեր երկրում էլ ձյունը բավարար չէր մարզումների համար: Ամեն դեպքում ինձ հաջողվեց Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը նվաճել: Հայաստանի այս առաջնությունում մրցակցությունն ավելի լարված էր, քան անցած տարի:
-Օլիմպիական խաղերին մասնակցելը բոլոր մարզիկների մեծ երազանքն է: Ի՞նչ պիտի տա ձեզ այս Խաղերին մասնակցությունը:
-Յուրաքանչյուր մարզիկի համար ամենավերջին կետը Օլիմպիական խաղերին մասնակցելն է: Ուզում եմ այս խաղերին պատվով ներկայացնել Հայաստանը, գիտեմ և գիտակցում եմ, որ մեդալների համար չեմ պայքարելու, բայց ուզում եմ շատերին պատմել և ասել մեր երկրի մասին: Իմ մրցակիցներն ավելի փորձառու են, նրանք տարիքով ավելի մեծ են, և ես չեմ կարող նրանց հետ հավասարի պես պայքարել մեդալների համար: Պետք է լավ ներկայանալ:
-Աշոտ, դուք ընդամենը 18 տարեկան եք: Պատասխանատվության զգացումը մեծ չէ արդյոք:
-Շատ մեծ է: Պատասխանատվությունը նրանում է, որ փորձելու եմ ոչ թե մեդալ նվաճել, այլ Հայաստանը ճիշտ ներկայացնել:

YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. In only a few days the 2018 Winter Olympics will kick off in Pyeongchang, South Korea.
This year, Armenia is represented at the event by only three athletes.
One of the Armenian athletes is skier Ashot Karapetyan from Tsakhkadzor.
In an interview with ARMENPRESS, Karapetyan said he began learning how to ski from the age of 3, and took it up more professionally at 10.
“I am skiing for more than 8 years. I learned it from my father, he was my first teacher. He is also a skier”, he says.
Ashot, 18, only recently competed at the Championship of Armenia. “I am certainly satisfied with my results. I was able to win the Championship”, he said, adding that he was unable to take part in international tournaments due to visa issues.
Speaking about the upcoming Olympics, Karapetyan said he wants to honorably represent his country at the event.
“I know and I realize that it isn’t the medal that I am going to struggle for, but I want to tell about our country to many [people]. My opponents are far more experiences, they are older, and I can’t compete for medals with them equally. I have to present myself good”, he said.
He said he feels great responsibility. “Responsibility is in the fact that I am going to try not to capture medals, but adequately represent Armenia”.