ՄՕԿ-ը Reuters-ին արգելել Է լուսաբանել Օլիմպիադայի բացման արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) Reuters լրատվական գործակալությանն արգելել Է լուսաբանել Փհենչհանում 2018 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությունն այն բանից հետո, երբ գործակալությունն առանց թույլտվության հրապարակել Է Օլիմպիական կրակի թեստային վառման փորձի լուսանկարները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 30-ին հայտնել են Հարավային Կորեայի զանգվածային լրատվամիջոցները:
Գործակալությունը տարածել Է փորձի ինը լուսանկար, որը տեղի Է ունեցել հունվարի 28-ին Փհենչհանում: Լուսանկարներում երեւում Է թասը՝ հինգ հենարանների վրա քանդակի տեսքով, որոնք խորհրդանշում են հինգ մատներ: Կրակը դրա վրա բարձրանում Է դեպի թասը թեքված վիթխարի ձողով:
Ավանդաբար Օլիմպիադայի բացման արարողությունը գաղտնի Է պահվում մինչեւ ամենավերջին պահը: Փհենչհանում Խաղերի կազմակերպիչներն ավելի վաղ հայտարարել են, թե արարողությունը կդառնա շոու, որը «կզարմացնի ամբողջ աշխարհը», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

МОК запретил Reuters освещать церемонию открытия Олимпиады
Международный олимпийский комитет (МОК) запретил информационному агентству Reuters освещать церемонию открытия зимних Олимпийских игр 2018 в Пхенчхане после того, как оно опубликовало без разрешения фотографии с репетиции тестового зажжения Олимпийского огня.Как передает Арменпресс, об этом сообщают во вторник южнокорейские СМИ.
Агентство распространило девять снимков высокой четкости с репетиции, которая прошла в Пхенхчане в минувшее воскресенье. На фотографиях видна чаша в виде скульптуры на пяти опорах, символизирующих пять пальцев. Огонь поднимается на нее по гигантскому стержню, наклоненному к чаше.
Традиционно церемония открытия Олимпиады держится в тайне до самого последнего момента. Организаторы игр в Пхенчхане ранее заявляли, что церемония станет шоу, которое "удивит весь мир".