Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի բարձրաստիճան այրերը Եռաբլուրում հարգեցին զոհված հայորդիների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց բանակի կազմավորման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարություններն այցելեցին Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Եռաբլուր» պանթեոն այցելեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Նրանք ծաղիկներ դրեցին սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկի շիրիմներին և Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների ու զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Հունվարի 28-ը Հայկական բանակի կազմավորման օրն է, այն 26 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:
Հայոց բանակի օրվա առիթով «Եռաբլուր» պանթեոնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին հանձնվել են զոհված հերոսներին հետմահու շնորհված պետականբարձր պարգևները, ՀՀ նախագահական նստավայրում ևս տեղի կունենա հանդիսավոր արարողություն, իսկ երեկոյան նաև՝ տոնական համերգ:

Высокопоставленные лица Армении и Арцаха почтили память павших сынов армянского народа в Ераблуре
По случаю 26-летия формирования Армянской армии высшее руководство Армении и Арцаха посетило воинский пантеон Ераблур, где почтило память павших сынов армянского народа, отдавших жизнь за независимость родины.
Как передает Арменпресс, пантеон посетили президент РА Серж Саргсян, президент Арцаха Бако Саакян, премьер-министр РА Карен Карапетян, министр обороны Виген Саркисян, другие высокопоставленные лица. Они возложили цветы к могилам полководца Вазгена Саркисяна, полководца Андраника и мемориалу воинов, павших в Арцахской войне.
28 января – день Армянской армии,ей 26лет. 28 февраля 1992г. правительство приняло историческое решение «О Министерстве обороны Республики Армения», юридически ознаменовав тем самым создание Армянской Национальной армии. В мае-1992 Минобороны объявило первый призыв на территории республики – заложив основу традиции комплектования армии срочными военнослужащими.
В связи с днем Армянской армии в пантеоне Ераблур членам семей погибших были переданы присвоенные им посмертно награды. В президентской резиденции также состоится торжественное мероприятие, а вечером – праздничный концерт.