Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի բարձրաստիճան այրերը Եռաբլուրում հարգեցին զոհված հայորդիների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց բանակի կազմավորման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարություններն այցելեցին Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Եռաբլուր» պանթեոն այցելեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Նրանք ծաղիկներ դրեցին սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկի շիրիմներին և Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների ու զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Հունվարի 28-ը Հայկական բանակի կազմավորման օրն է, այն 26 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:
Հայոց բանակի օրվա առիթով «Եռաբլուր» պանթեոնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին հանձնվել են զոհված հերոսներին հետմահու շնորհված պետականբարձր պարգևները, ՀՀ նախագահական նստավայրում ևս տեղի կունենա հանդիսավոր արարողություն, իսկ երեկոյան նաև՝ տոնական համերգ:

Top officials of Armenia and Artsakh pay tribute to memory of fallen soldiers in Yerablur Pantheon
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. On the occasion of the 26th anniversary of the establishment of the Armenian Army, the top leadership of Armenia and Artsakh, including Presidents Serzh Sargsyan and Bako Sahakyan, Armenia’s Prime Minister Karen Karapetyan, Defense Minister Vigen Sargsyan and other officials, visited the Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the memory of Armenians who gave their lives for the independence of the Homeland, reports Armenpress.
The officials laid flowers at the graves of Commander (Sparapet) Vazgen Sargsyan, Commander Andranik and the memorial for the soldiers fallen at the Artsakh war.
The Republic of Armenia and Armenians around the world celebrate the 26th anniversary of the Armenian Army’s establishment on January 28. On January 28, 1992, the Government adopted the “On the Defense Ministry of Armenia” historic decision, heralding the formation of the Armenian Army. In May of 1992, the ministry held the first drafting, laying the foundation for the stable tradition of drafting conscription servicemen to the Army.