Էստոնիան ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը վավերացրել է գործադիրի մակարդակով. Աշոտյանը մանրամասներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մանրամասներ է ներկայացրել Էստոնիայի կողմից Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված համաձայնագրի վավերացման գործընթացի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Աշոտյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որում հայտնել է, որ Էստոնիայի պարագայում երկրի իրավական ընթացակարգերը չեն պահանջել համաձայնագրի քննարկում և վավերացում էստոնական խորհրդարանի կողմից, դա արվել է գործադիր իշխանության մակարդակով:
«Էստոնիայի կողմից վավերացման փաստը ուժի մեջ կմտնի Եվրոպական Միության Խորհրդի Տեղեկագրում այն հրապարակելուց հետո: Բոլոր դեպքերում, սկիզբը տրված է: Հուսամ, ԵՄ անդամ մյուս երկրները նույնպես հետևողական և արագընթաց վավերացում կապահովեն Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի համար»,- գրել է Աշոտյանը:

Estonia ratifies Armenia-EU agreement on the level of Executive – Ashotyan
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS.Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assemblyof the Republic ofArmenia Armen Ashotyan has presented details on the procedure of the ratification of the Armenia-EU agreement by Estonia.
ARMENPRESS reports Armen Ashotyan wrote on his Facebook page that in the case of Estonia the legal procedures of the country do not require debates and ratification by the parliament. It has been done by the Executive body.
“The ratification by Estonia will enter into force following its publication in the European Union Council Newsletter. Anyway, the start is given. I hope the other EU member states will also consistently and rapidly ratify the Armenia-EU agreement”, Ashotyan wrote.