Էստոնիան ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը վավերացրել է գործադիրի մակարդակով. Աշոտյանը մանրամասներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մանրամասներ է ներկայացրել Էստոնիայի կողմից Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված համաձայնագրի վավերացման գործընթացի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Աշոտյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որում հայտնել է, որ Էստոնիայի պարագայում երկրի իրավական ընթացակարգերը չեն պահանջել համաձայնագրի քննարկում և վավերացում էստոնական խորհրդարանի կողմից, դա արվել է գործադիր իշխանության մակարդակով:
«Էստոնիայի կողմից վավերացման փաստը ուժի մեջ կմտնի Եվրոպական Միության Խորհրդի Տեղեկագրում այն հրապարակելուց հետո: Բոլոր դեպքերում, սկիզբը տրված է: Հուսամ, ԵՄ անդամ մյուս երկրները նույնպես հետևողական և արագընթաց վավերացում կապահովեն Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի համար»,- գրել է Աշոտյանը:

Эстония ратифицировала Соглашение Армения-ЕС на уровне исполнительной власти
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян представил подробности процесса ратификации Эстонией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом.
Как сообщает Арменпресс, Армен Ашотян опубликовал на своей странице в Facebook, что в случае с Эстонией юридические процедуры в стране не требуют обсуждения и ратификации соглашения парламентом Эстонии, процесс был проведен на уровне исполнительной власти.
«Ратификация Эстонией вступит в силу после ее опубликования в Бюллетене Совета Европейского Союза. В любом случае дан старт. Надеюсь, что другие государства-члены ЕС также обеспечат последовательную и быструю ратификацию соглашения Армения-ЕС», - написал Ашотян.