Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է կայուն և անցնցում Իրան. Գոհար Իսկանդարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությանը խիստ անհրաժեշտ է կայուն և անցնցում Իրան: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը` ավելացնելով, որ Իրանում կայունությունը բխում է Հայաստանի անվտանգության շահերից:
«Այս օրերին Իրանի նախագահի մակարդակով եղան հայտարարություններ այն մասին, որ պետք է ուսումնասիրեն ճգնաժամային խնդիրները և առաջ քաշեն լուծումներ: Այսօր տեսնում ենք, որ Իրանում հակակառավարական ցույցեր չկան: Վերջին երկու օրերին եղել են ցույցեր, բայց դրանք արդեն պրոկառավարական էին: Մասնակիցները փորձում էին ցույց տալ իրենց աջակցությունը կառավարությանը: Այս օրերին տեսնում ենք, որ առաջացած խնդիրները տեղափոխվել են մեջլիս: Հստակ է` բարեփոխումներն անհրաժեշտություն են, հակառակ դեպքում, նման իրավիճակների կրկին ականատես կլինենք»,-ասաց իրանագետը:
Գոհար Իսկանդարյանը կարևորեց Իրանում անցման շրջանն անցնցում տանելը, հակառակ դեպքում լավ բան չի սպասվում ոչ Հայաստանին ոչ տարածաշրջանին: Նրա խոսքով, եթե լինեն ցնցումներ, ապա Իրանը կկորցնի վերահսկողությունը, շատերը կօգտվեն այդ վիճակից, երկրում տարբեր խնդիրներ կառաջանան` կապված քրդական հարցի, Ատրպատականի հետ, կտարվի մասնատման քաղաքականություն:
«Ցնցումներով լի Իրանը բացարձակ չի բխում Հայաստանի անվտանգության շահերից: Ես լիահույս եմ, որ Իրանը ճիշտ հետևություններ կանի այս ամենից և լուրջ բարեփոխումներ կիրականացնի»,-ասաց Գոհար Իսկանդարյանը:
Իրանագետը նկատեց, որ հասարակության դժգոհությունը հիմք ունի, երկրում բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ լուծումների են սպասում: Հասան Ռոհանին շատ խոստումներ է տվել, որոնցից որոշները նույնիսկ դուրս են եղել իր լիազորություններից:
«Միջուկային ծրագիրը բավական բարձրացրել էր Հասան Ռոհանիի հեղինակությունը, հասարակությունը հույս ուներ, որ երկրում կյանքը կբարելավվի: Երբ եվրոպական բանկերում որոշ գումարներ ապասառեցվեցին, Իրանի ժողովուրդը կարծում էր, որ դրանք կներդրվեն սոցիալական վիճակը կարգավորելու գործում: Դրանք ներդրվեցին սիրիական ճգնաժամը կարգավորելու գործում: Իրանի սահմանին անվտանգության խնդիրն ավելի կարևորվեց, քան ներքին սոցիալական հարցը: Դա որոշել էր հոգևոր առաջնորդը, բայց դժգոհություններն ուղղվեցին կառավարությանը: Հետագայում Հասան Ռոհանիի բացատրություններից հետո, սլաքներն ուղղվեցին դեպի հոգևոր առաջնորդը: Սոցիալական բնույթի բողոքի ակցիաները քաղաքական երանգներ ստացան: Այս ամենը ցույց են տալիս, որ առկա են համակարգային լուրջ խնդիրներ»,-հավելեց իրանագետը:
Անդրադառնալով Իրանում առկա իրավիճակին արտաքին ուժերի հնարավոր միջամտությանը` Գոհար Իսկանդարյանը նշեց, որ փորձեր կլինեն, սակայն այս պահին Իրանում իրավիճակը վերահսկելի է:
Իրանի խոշոր քաղաքներում դեկտեմբերի 28-ին սկսվել են հակակառավարական բողոքի ակցիաներ: Սոցիալական խնդիրներով պայմանավորված՝ բողոքի ակցիաները ձեռք բերեցին քաղաքական բնույթ: Տասնյակ ցուցարարներ ձերբակալվեցին:

Armenia strongly needs stable and shock-free Iran, says expert on Iranian studies
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. The Republic of Armenia strongly needs stable Iran that will be without shocks, expert on Iranian studies Gohar Iskandaryan told a press conference in ARMENPRESS, adding that the stability in Iran derives from Armenia’s security interests.
“During these days statements at the Iranian presidential level were made according to which it’s necessary to observe the crisis issues and propose solutions. Today we see that there are no anti-governmental protests in Iran. There have been protests in the past two days, but they were pro-governmental. The participants were trying to show their support to the government. These days we see that the issues have been transferred to the parliament. It’s clear that the reforms are a necessity, otherwise, we will witness similar incidents”, she said.
Gohar Iskandaryan emphasized the importance of moving Iran to a transition period without any shocks, otherwise, nothing good is expected to Armenia and the region. According to her, in case of shocks, Iran will lose control, many will use this situation, the country will face different problems in connection with the Kurdish issue and etc.
“Iran full of shocks doesn’t derive from Armenia’s security interests. I am full of hope that Iran will draw right conclusions from this and will carry out major reforms”, the expert on Iranian studies said.
She noted that the public’s complaint has a reason, a lot of socio-economic issues wait for their solutions in the country. Hassan Rouhani gave a lot of promises some of which were even left out.
As for the possible intervention of foreign powers in the current situation in Iran, Gohar Iskandaryan said there will be attempts, but at the moment the situation in Iran is under control.
Anti-governmental protests launched in Iran on December 28. Dozens of protesters have been arrested.