ԵԱՏՄ-ում վերջին երկու տարիներին Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքները. Ղազախստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած դժվարություններին` ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրները արձանագրել են զարգացման դրական դինամիկա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Եվրասիական փորձագիտական ակումբի` «ԵԱՏՄ երեք տարիները. նվաճումներ եւ հեռանկարներ» խորագրով ամենամյա ժողովի շրջանակում այս մասին ասաց Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը:
«Այս տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ի վերակառուցման եւ ինտեգրացիոն գործընթացները շարունակում են զարգանալ` չնայած որոշ դժվարություններին: Հարկ է նշել, որ բոլոր անդամ երկրների ֆոնին Հայաստանն ամենալավ արդյունքներն է գրանցել ինչպես 2016 թվականին, այնպես էլ 2017-ի դեռեւս վերջնական չամփոփված տվյալներով: Ես նկատի ունեմ տնտեսության աճի դինամիկան, արտահանման դինամիկան՝ ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ այլ երկրներ»,-ընդգծեց դեսպանը:
Դեսպանն առանձնացրեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը` ընդգծելով, որ Հայաստանում այն դեռեւս խորհրդային տարիներին էր լավ զարգանում: «Հայաստանն այդ ոլորտն անպայման պետք է զարգացնի, քանի որ այն կարող է տնտեսության զարգացման խթան հանդիսանալ, դառնալ տնտեսությունների զարգացման առաջատարը դառնալ»,-նշեց Թիմուր Ուրազաեւը:
Դեսպանի համոզմամբ` ԵԱՏՄ-ում համագործակցության հիմքը պետք է լինի անկեղծությունը, պետք է հարկերը չթաքցվեն միմյանցից, քանի որ նույնիսկ չնչին սուտը կարող է անվստահություն առիթ դառնալ:

Armenia recorded the best results in EAEU over past two years, says Ambassador of Kazakhstan
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Despite difficulties all member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) recorded a positive development dynamics, Ambassador of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev said at the annual session of the Eurasian Expert Club in Yerevan, reports Armenpress.
“During these years the EAEU reconstruction and integration processes continued developing despite some difficulties. It’s worth mentioning that among all member states of the Union Armenia recorded the best results both in 2016 and by the preliminary data of 2017. I mean the economic growth dynamics, the export dynamics both to the EAEU and other countries”, the Kazakh Ambassador said.
He highlighted the field of information technologies, stating that this field in Armenia was developing well in the Soviet years. “Armenia should definitely develop this field since it can boost the economic development and become a leader for development of economies”, he said.
According to the Ambassador, the cooperation in the EAEU should be based on honesty, taxes should not be hidden from each other since even a minor lie can cause distrust.