ԵԱՏՄ-ում վերջին երկու տարիներին Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքները. Ղազախստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած դժվարություններին` ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրները արձանագրել են զարգացման դրական դինամիկա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Եվրասիական փորձագիտական ակումբի` «ԵԱՏՄ երեք տարիները. նվաճումներ եւ հեռանկարներ» խորագրով ամենամյա ժողովի շրջանակում այս մասին ասաց Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը:
«Այս տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ի վերակառուցման եւ ինտեգրացիոն գործընթացները շարունակում են զարգանալ` չնայած որոշ դժվարություններին: Հարկ է նշել, որ բոլոր անդամ երկրների ֆոնին Հայաստանն ամենալավ արդյունքներն է գրանցել ինչպես 2016 թվականին, այնպես էլ 2017-ի դեռեւս վերջնական չամփոփված տվյալներով: Ես նկատի ունեմ տնտեսության աճի դինամիկան, արտահանման դինամիկան՝ ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ այլ երկրներ»,-ընդգծեց դեսպանը:
Դեսպանն առանձնացրեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը` ընդգծելով, որ Հայաստանում այն դեռեւս խորհրդային տարիներին էր լավ զարգանում: «Հայաստանն այդ ոլորտն անպայման պետք է զարգացնի, քանի որ այն կարող է տնտեսության զարգացման խթան հանդիսանալ, դառնալ տնտեսությունների զարգացման առաջատարը դառնալ»,-նշեց Թիմուր Ուրազաեւը:
Դեսպանի համոզմամբ` ԵԱՏՄ-ում համագործակցության հիմքը պետք է լինի անկեղծությունը, պետք է հարկերը չթաքցվեն միմյանցից, քանի որ նույնիսկ չնչին սուտը կարող է անվստահություն առիթ դառնալ:

За последние 2 года Армения показала в ЕАЭС лучший результат – посол Казахстана
Как передает Арменпресс, так сказал ежегодном форуме под девизом «3 года ЕАЭС: достижения и перспективы» посол Казахстана в РА Тимур Уразаев.
«Несмотря на трудности, реконструкция и интеграция в ЕАЭС продолжает развиваться. На этом фоне Армения отметила лучшие результаты в 2016г. и, по еще не подведенным итогам – в 2017г. Я имею в виду динамику экономического роста и экспорта – как в страны ЕАЭС, так и за рубеж», - сказал он.
Посол Казахстана отметил и сферу IT-технологий, подчеркнув, что она была в Армении передовой и во времена СССР.
«Армения должна непременно развивать эту сферу и стать лидером экономического развития», - сказал Уразаев.
По мнению посла Уразаева, фундаментом сотрудничества в ЕАЭС должна быть искренность, нельзя скрывать налоги от партнеров, поскольку даже незначительная ложь может стать поводом для недоверия.