ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը ԼՂ հակամարտության լուծումը կարեւոր է համարում ողջ տարածաշրջանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերը, ով Հայաստան է այցելել դեկտեմբերի 13-18-ն անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» շրջանակում, կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծումը դրական անդրադարձ կունենա նաեւ ամբողջ տարածաշրջանի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին հայտարարեց Երեւանի պետական համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպմանը:
«Ցավում եմ, որ ավելի քան քսանհինգ տարի է անցել, սակայն հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար սա կարեւոր է միասին աշխատելու հարցում: Ես գոհ եմ, որ վերջերս չորս նախարարները հանդիպեցին Վիեննայում, հոկտեմբերին հանդիպեցին նաեւ նախագահները: Կարծում եմ, որ սա գերազանց է: Ես կարող եմ իմ գոհունակությունը հայտնել, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նման բարձր մակարդակով ներգրավված է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ինչպես նաեւ ֆրանսիական կողմի հետ: Ես՝ որպես ՆԱՏՕ-ի նախագահության ներկայացուցիչ, կարող եմ ասել, որ մենք պարզապես հույս ունենք տեսնելու նոր պահ ճգնաժամը լուծելու հարցում»,-ասաց ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, թե գոհ են գործադրվող դիվանագիտական ջանքերի համար, եւ հույս հայտնեց, որ դրանք շուտով արդյունք կտան:

Заместитель Генсека НАТО считает урегулирование карабахского конфликта важным для всего региона
Заместитель Генсека НАТО Роуз Геттемюллер, которая посетила Армению 13-18-го декабря в рамках программы «Неделя НАТО в Армении», считает, что мирное урегулирование карабахского конфликта будет иметь благотворное значение для всего региона.
Как передает «Арменпресс», об этом она сказала на встрече со студентами в ЕГУ.
«Сожалею, что прошло уже более 25 лет, однако карабахский конфликт пока не урегулирован. Для Армении и Азербайджана это важно в вопросе совместной работы. Я довольна тем, что недавно в Вене встретились 4 министра, а в октябре встретились и президенты. Думаю, что это отлично. Я могу выразить удовлетворение по поводу того, что США, в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, вовлечены в тесное сотрудничество с министром ИД РФ Лавровым и с французской стороной. Я, как представитель президиума НАТО, могу сказать, что мы попросту надеемся увидеть новый момент для разрешения кризиса»,- сказала заместитель Генсека НАТО Роуз Геттемюллер, подчеркнув, что довольна дипломатическими усилиями, и выразила надежду, что вскоре они увенчаются успехом.