ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը ԼՂ հակամարտության լուծումը կարեւոր է համարում ողջ տարածաշրջանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերը, ով Հայաստան է այցելել դեկտեմբերի 13-18-ն անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» շրջանակում, կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծումը դրական անդրադարձ կունենա նաեւ ամբողջ տարածաշրջանի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին հայտարարեց Երեւանի պետական համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպմանը:
«Ցավում եմ, որ ավելի քան քսանհինգ տարի է անցել, սակայն հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար սա կարեւոր է միասին աշխատելու հարցում: Ես գոհ եմ, որ վերջերս չորս նախարարները հանդիպեցին Վիեննայում, հոկտեմբերին հանդիպեցին նաեւ նախագահները: Կարծում եմ, որ սա գերազանց է: Ես կարող եմ իմ գոհունակությունը հայտնել, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նման բարձր մակարդակով ներգրավված է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ինչպես նաեւ ֆրանսիական կողմի հետ: Ես՝ որպես ՆԱՏՕ-ի նախագահության ներկայացուցիչ, կարող եմ ասել, որ մենք պարզապես հույս ունենք տեսնելու նոր պահ ճգնաժամը լուծելու հարցում»,-ասաց ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, թե գոհ են գործադրվող դիվանագիտական ջանքերի համար, եւ հույս հայտնեց, որ դրանք շուտով արդյունք կտան:

Nagorno Karabakh conflict settlement is important for entire region - NATO Deputy Secretary General
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. NATO Deputy Secretary General Rose Gottemoeller, who visited Armenia on December 13-18 on the sidelines of NATO Week, says the settlement of the Karabakh conflict will positively affect the entire region, reports Armenpress.
“I regret that more than 25 years have passed the conflict is still unresolved. This is important for Armenia and Azerbaijan on working together. I am satisfied with the recent meeting of four ministers in Vienna, also the meeting of the presidents in October. I think this is excellent. I can express my satisfaction that the United States as an OSCE Minsk Group Co-Chair is engaged at such a high level with Russian foreign minister Sergey Lavrov, as well as with the French side. As a representative of the NATO presidency, I can state that we just hope to see a new moment in resolving the crisis”, Rose Gottemoeller said during the meeting with the students of the Yerevan State University, stating that they are satisfied with the ongoing diplomatic efforts, and expressed hope that they will give result soon.