Համագործակցության այլընտրանքներ. Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը գործարար առաքելությամբ Լիբանանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը գործարար առաքելությամբ Լիբանանում է, որտեղ ընդհանուր հարթակի շուրջ է հավաքել երկու երկրների շուրջ 40 գործարարների, պետական պաշտոնյաների, բիզնեսի աջակցության կառույցների ներկայացուցիչների։ Հայաստանյան պատվիրակությանը ողջունել են Լիբանանի Էկոնոմիկայի և Առևտրի նախարար Ռաեդ Խուրին ու Զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Գուիդանյանը: Բիզնես առաքելության կազմակերպմանը մեծապես աջակցել է Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Գործարար առաքելության առաջին օրը ՀԶՀ-ն մեկ հարթակում է հավաքել հայաստանյան ՏՏ, տեքստիլ, սննդարդյունաբերության, բանկային, ապահովագրական, կոսմետիկ միջոցների արտադրության, արծաթագործության ոլորտները ներկայացնող 13 և Լիբանանի խոշոր առևտրային ցանցերի, դիստրիբյուտորական ընկերությունների 35 ներկայացուցիչների, որոնց գործունեությունն ընդգրկում է Միջին Արևելքի և Աֆրիկյան մի շարք երկրների շուկաներ։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը հանդես է եկել «Ընտրել Հայաստանը» շնորհանդեսով, ներկայացնելով մեր երկրում գործարարությամբ զբաղվելու առավելությունները։ «Հայաստանն աշխարհում միակ երկիրն է, որ միաժամանակ արտոնյալ առևտրային պայմաններ ունի Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության երկրների հետ։ Սա Հայաստանում բիզնես հիմնելը դարձնում է խիստ շահավետ ու հեռանկարային։ Բացի այդ, լիբանանյան բիզնեսի մի շարք հաջողության պատմություններ ունենք Հայաստանի հատկապես բանկային, ոսկերչության, զբոսաշրջության ոլորտներում։ Մեր գործարար առաքելությամբ նպատակ ունենք տեղի ձեռներեցներին ներկայացնելու Հայաստանում գործելու առավելությունները։ Կարծում եմ, մեր տնտեսության համար այս թիրախային շուկայի բոլոր հնարավորուրթյուններն առավելագույնս իրացնելու կարիք կա, հատկապես, նկատի ունենալով հայկական սփյուռքի հզոր առկայությունը Լիբանանում»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Գործարար առաքելության ընթացքում նախատեսվում են նաև B2B հանդիպումներ և այցելություններ լիբանանյան ընկերություններ, բիզնեսի աջակցության կառույցներ։ Լիբանանում բիզնեսը խթանող կառույցների հետ ստորագրվել են համագործակցության հուշագրեր։
Լիբանանյան ընկերությունների և բիզնեսի աջակցության կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները կազմակերպվել են «Մենեջմենթ Միքս» խորհրդատվական ընկերության հետ գործընկերությամբ։

Collaboration alternatives: DFA is in Lebanon with a business mission
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The Development Foundation of Armenia (DFA) is in Lebanon with a business mission, where around 40 businessmen, government officials and representatives of business support organizations have gathered around the common platform. The Armenian delegation was welcomed by the Lebanese Minister of Economy and Trade Raed Khoury, and the Minister of Tourism Avedis Guidanian. Armenian Ambassador to Lebanon Samvel Mkrtchyan greatly contributed to the organization of the business mission, the DFA told Armenpress.
On the first day of the business mission, the DFA gathered 13 Armenian representatives of IT, textile, food industry, banking, insurance, cosmetic products, silkworks, and 35 representatives of Lebanon's major trading networks and distributing companies, covering the Middle East and a number of African markets.
The DFA CEO Armen Avak Avakian made a presentation on "Select Armenia" representing the advantages of doing business in our country. “Armenia is the only country in the world that has privileged trade conditions with the Eurasian Economic Union and the European Union at the same time. This makes launching business in Armenia more profitable and promising. In addition, we have a number of success stories in Lebanese business, particularly in jewelry and tourism. With our business mission, we aim to present local entrepreneurs the benefits of doing business in Armenia. I think for our economy, we need to maximize all the opportunities of this target market, especially considering the strong Armenian diaspora in Lebanon”, Armen Avak Avakian said.
During the business mission, B2B meetings and visits to Lebanese companies, business support structures are planned.The memorandums of cooperation with Lebanese business support organizations were signed.
Meetings with representatives of Lebanese companies and business support organizations were organized in partnership with “Management Mix” consulting firm.