Հայաստանի ու Բելգիայի միջև առկա են մարդկային ու տնտեսական սերտ կապեր. դեսպան Ռեժիբո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոյի գնահատականով` հայ-բելգիական 25-ամյա հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են: «Հայկական սփյուռքն ամբողջ աշխարհում մեծաթիվ է, Բելգիայում ապրում է 50 հազար հայ, հետևաբար մեր երկու երկրների միջև մարդկային, ինչպես նաև տնտեսական շատ սերտ կապեր են առկա: Օրինակ, ադամանդի ոլորտում համագործակցությունը շատ կարևոր է Բելգիայի համար: Մեր ցանկությունն է, որքան հնարավոր է բարելավել այս հարաբերությունները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց դեսպան Ռեժիբոն:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կնքմանը` Ժան-Արթուր Ռեժիբոն դա ինչպես Բելգիայի, այնպես էլ եվրոպական մյուս երկրների հետ հարաբերությունների խորացման կարևոր քայլ համարեց: «Հայաստանը մի կողմից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, մյուս կողմից` ստորագրեց համաձայնագիր Եվրամիության հետ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ստանձնել կամուրջի դեր այս երկու միությունների միջև, ինչը մենք շատ ողջունում ենք»,-հավելեց դիվանագետը:
Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. մարտի 10-ին: Դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոն, ում նստավայրը Մոսկվան է, պաշտոնը ստանձնել է 2017 թվականի մայիսին:

Close human and economic relations exists between Armenia and Belgium – Ambassador
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. To the assessment of AmbassadorExtraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom ofBelgiumto the Republic ofArmeniaJean-ArthurRégibeau(residence in Moscow)the Armenian-Belgian relations of 25 years are on a high level. “The Armenian Diaspora is rather large in the world. 50 thousand of Armenians reside in Belgium. Therefore, very close human, as well as economic relations exist between our countries. For example, cooperation in the field of diamond is very important for Belgium. We wish to improve these relations as much as possible”, ARMENPRESS reports Régibeautold the reporters in Yerevan.
Referring to the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the EU on November 24, Jean-ArthurRégibeauassessed it an important step for deepening relations with both Belgium and the other EU member states. “On the one hand Armenia is a member of the Eurasian Economic Union, on the other hand it signed an agreement with the EU. This means that Armenia can assume a role of a bridge between these two unions – something that we greatly praise”, the Ambassador said.
Diplomatic relations between Armenia and Belgium were established on March 10, 1992. Jean-ArthurRégibeauassumed the post in May, 2017.