Հայաստանի ու Բելգիայի միջև առկա են մարդկային ու տնտեսական սերտ կապեր. դեսպան Ռեժիբո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոյի գնահատականով` հայ-բելգիական 25-ամյա հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են: «Հայկական սփյուռքն ամբողջ աշխարհում մեծաթիվ է, Բելգիայում ապրում է 50 հազար հայ, հետևաբար մեր երկու երկրների միջև մարդկային, ինչպես նաև տնտեսական շատ սերտ կապեր են առկա: Օրինակ, ադամանդի ոլորտում համագործակցությունը շատ կարևոր է Բելգիայի համար: Մեր ցանկությունն է, որքան հնարավոր է բարելավել այս հարաբերությունները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց դեսպան Ռեժիբոն:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կնքմանը` Ժան-Արթուր Ռեժիբոն դա ինչպես Բելգիայի, այնպես էլ եվրոպական մյուս երկրների հետ հարաբերությունների խորացման կարևոր քայլ համարեց: «Հայաստանը մի կողմից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, մյուս կողմից` ստորագրեց համաձայնագիր Եվրամիության հետ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ստանձնել կամուրջի դեր այս երկու միությունների միջև, ինչը մենք շատ ողջունում ենք»,-հավելեց դիվանագետը:
Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. մարտի 10-ին: Դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոն, ում նստավայրը Մոսկվան է, պաշտոնը ստանձնել է 2017 թվականի մայիսին:

Между Арменией и Бельгией существуют очень тесные человеческие и экономические отношения: посол Бельгии
По оценке Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Бельгии в Республике Армения Жана-Артура Режибо, 25-летние армяно-бельгийские отношения находятся на высоком уровне.
«Армянская диаспора довольно велика во всем мире.В Бельгии проживает около 50 тысяч армян.Поэтому между нашими странами существуют очень тесные человеческие, а также экономические отношения. Например, сотрудничество в области алмазов очень важно для Бельгии.Мы хотим как можно более улучшить эти отношения», - как сообщает Арменпресс, сказал посол.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом, посол назвал его важным шагом для углубления отношений как с Бельгией, так и с другими странами-членами ЕС.
«С одной стороны Армения является членом Евразийского экономического союза, с другой - подписала соглашение с ЕС.Это означает, что Армения может взять на себя роль моста между этими двумя союзами - то, что мы очень приветствуем», - сказал посол.
Дипломатические отношения между Арменией и Бельгией были установлены 10 марта 1992 года. Жан-Артур Режибо занял пост посла в мае 2017 года.