ԱԺ փոխխոսնակի աշխատասենյակում հանդիպումից հետո ուսանողները դադարեցնում են հացադուլը և վերադառնում նորմալ դասապրոցեսի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի առնչությամբ դժգոհություն ունեցող ուսանողներն Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովիաշխատասենյակումհանդիպումից հետո հայտարարեցին հացադուլը դադարեցնելու և նորմալ դասապրոցեսի վերադառնալու մասին:Հանդիպմանը միացել է նաև ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանդիպման ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ուսանողներից Դավիթ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ հանդիպման ընթացքում իրենք առաջարկել են կազմակերպել կլոր սեղան-քննարկում, որին հնարավորություն կունենան մասնակցել հանրության հնարավորինս լայն շերտեր: «Պատգամավորները բավարարել են մեր առաջարկը, և մենք գտնում ենք, որ այս պահին սա լավագույն լուծումն էր: Մենք դադարեցնում ենք հացադուլը և դասադուլը, քանի որ դրանք ընդամենը միջոց էին մեր ձայնը լսելի դարձնելու համար: Մենք կարողացանք լսելի դարձնել մեր ձայնը»,- ընդգծեց նա:
Դավիթ Պետրոսյանը նաև նշեց, որ կլոր սեղան-քննարկումից հետո, երբ կներկայացնեն իրենց փաստարկները, առաջարկները, կտեսնեն, թե ինչ արդյունքներ կլինեն, կորոշեն իրենց քայլերը: «Այս պահին մենք հասանք նրան, որ կազմակերպենք քննարկում, որին կմասնակցեն հանրության հնարավորինս լայն շերտեր: Մեզ ասել են, որ եթե մենք կարողանանք ապացուցել, որ արդեն ընդունված օրենքում սխալներ կան, պատրաստ կլինեն փոփոխությունների: Մենք պատրաստ ենք քննարկմանը և կներկայացնենք մեր առաջարկները»,- մանրամասնեց Պետրոսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ պատգամավորներն ընդառաջ են գնացել իրենց խնդրանքին և երաշխավորել են, որ դասադուլ արած ուսանողների նկատմամբ ճնշումներ չեն իրականացվի: «Կարծում ենք կլոր սեղանն այս պայմաններում լավագույն տարբերակն է: Մեր նպատակը մեր ձայնը բարձրացնելն էր, և այս պահին սա եղած տարբերակներից լավագույնն է: Սա հնարավորություն է, իսկ թե ինչպես այն կիրացնենք, կախված է մեզանից»,- հավելեց Պետրոսյանը:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ հայտնեց, որ կլոր սեղան-քննարկումը տեղի կունենա նոյեմբերի 22-ին: «Մենք նոյեմբերի 22-ին Ազգային ժողովի կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանի գլխավորությամբ կկազմակերպենք կլոր սեղանի ձևաչափով հանրային լսումներ, որի ընթացքում կքննարկենք թե տարկետման, թե ուսանողների խնդիրները: Այդ ամենը լինելու է հրապարակային: Մենք ցույց ենք տալիս, որ պատրաստ ենք լսել Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու ձայնը: Մենք ուսանողներին խնդրել ենք, որպեսզի դադարեցնեն դասադուլն ու հացադուլը, որովհետև դրանք ինքնանպատակ չեն: Դասադուլ անում են, որպեսզի իրենց ձայնը լսելի դարձնեն, մենք լսեցինք նրանց ձայնը»,- ընդգծեց Շարմազանովը:

Protesting students end hunger strike after meeting in Office of Parliament's Vice Speaker
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. After the meetingin the Office ofVice Speaker of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov students protesting against the law on ‘Military service and status of servicemen’ announced ending the hunger strike and returning to normal teaching process, reports Armenpress.
The meeting was also attended by Speaker of the Parliament Ara Babloyan.
Student Davit Petrosyan told reporters that during the meeting they proposed to hold a round-table discussion which will be attended by wide circles of the public. “The lawmakers approved our proposal, and we think that at the moment this was the best option. We end the hunger strike and the student strike since they were just means to make our voices heard. We managed to make our voices heard”, he said.
Davit Petrosyan said after the round-table discussion when they will make their proposals, they will see what will be the results and will determine the future steps. “At the moment we reached the point to hold a discussion which will be attended by wide circles of the public. We were told that if we manage to prove that there are mistakes in the already approved law, they will be ready to make changes. We are ready for the discussion and will present our proposals”, the student said.
Vice Speaker Sharmazanov said the round-table discussion over the law will be held on November 22. “We will hold a round-table public hearings chaired by chairman of the parliamentary standing committee on education, science, culture, sports and youth affairs Vardan Bostanjyan during which we will discuss the problems in connection with the deferment and students. This will be public. We show that we are ready to listen to the voice of every citizen of Armenia. We asked the students to stop the hunger and student strike since they are not an end in itself. They declared student strike to make their voices heard, and we heard their voices”, Sharmazanov said.