Ծիծեռնակաբերդում Մոլդովայի նախագահը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով նոյեմբերի 9-ին Հայաստան ժամանած Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը կնոջ՝ Գալինա Դոդոնի հետ միասին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Մոլդովայի նախագահին եւ առաջին տիկնոջն ուղեկցում էր Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Մոլդովայի նախագահը, ծաղկեպսակ դնելով հուշահամալիրի, ապա ծաղիկներ խոնարհելով անմար կրակի մոտ, հարգեց 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճիրի` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Այնուհետեւ Իգոր Դոդոնն այցելեց Հայոց ցեղաասպանության թանգարան, ծանոթացավ ցուցանմուշներին, իսկ թանգարանի հուշամատյանում գրառում կատարեց, որտեղ, մասնավորապես, ասված է.
«Ինձ վրա խորը տպավորություն և իմ հոգում անջնջելի հետք թողեցին պատմական փաստաթղթերը, լուսանկարները և ողբերգական դեպքերի ականատեսների վկայությունները, որոնք ավելի քան 100 տարի առաջ բաժին հասան հայ ժողովրդի: Դրանք պահվում են թանգարանում, ինչպես նաև յուրաքանչյուր հայի սրտում: Սրտանց և անկեղծորեն հայ ազգին մաղթում եմ խաղաղություն, բարություն, համերաշխություն և բարկեցություն»:

Президент Додон воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян в мемориальном комплексе "Цицернакаберд"
По приглашению Президента Сержа Саргсяна 9-11 ноября в Армению с официальным визитом прибыл Президент Республики Молдова Игорь Додон, вместе с супругой Галиной Додон.
В рамках официального визита Президент Додон вместе с супругой Галиной Додон воздали дань уважения памяти жертв Геноцида армян в мемориальном комплексе "Цицернакаберд". Их сопровождал мэр Еревана Тарон Маргарян.
Как передает «Арменпресс», Президент Додон возложил венок к Мемориалу, затем возложил цветы к Вечному огню, после чего они посетили Музей-институт Геноцида армян.
В Памятной книге Музея-института Геноцида армян Президент Додон записал:
«Глубокое впечатление и неизгладимый след в моей душе оставили исторические документы, фотографии и свидетельства очевидцев тех трагических событий, которые выпали на долю армянского народа более, чем 100 лет назад. От всего сердца и искренно желаю армянскому народу мира, добра, согласия и процветания».