Իսրայելի նախագահի նստավայրում Ազնավուրին հեղինակավոր պարգև է շնորհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ֆրանսահայ լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի պարգևատրման արարողությունը՝ Ազնավուրի ընտանիքի կողմից Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների և մյուս ժողովուրդների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերի համար: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով dailymail-ը, Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը Ռաուլ Վալենբերգի անվան միջազգային հիմնադրամի մրցանակներ է հանձնել Շառլ Ազնավուրին և նրա քրոջը՝ Աիդային, ում պարգևը ստացել է Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլասը:
Իսրայելի նախագահը նշել է, որ Ազնավուրի երաժշտության երկրպագուն է, մասնավորապես, ընդգծելով, որ «Լա Բոհեմ»-ն իր ամենասիրելի երգն է: Ռիվլինը շեշտել է, որ Ազնավուրի ընտանիքը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին «թաքցրել է նացիստների կողմից հետապնդվող մի շարք մարդկանց, իսկ նրա քույր Աիդան ներգրավված է եղել փրկարարական աշխատանքներում»:
Ազնավուրը շնորհակալություն է հայտնել Ռաուլ Վալենբերգի անվան հիմնադրամին՝ պարգևի համար, իսկ Իսրայելի նախագահին՝ ընդունելության համար: Աշխարհահռչակ շանսոնիեն նաև հետաքրքրվել է, թե ե՞րբ է ի վերջո Իսրայելը ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը՝ ընդգծելով, որ հրեաներն ու հայերն ունեն շատ ընդհանրություններ:
Ի պատասխան՝ Ռեուվեն Ռիվլինն ասել է, որ դա քաղաքական հարց է, և իր՝ Քնեսեթի պատգամավոր ու այնուհետև նաև նախագահ աշխատած ժամանակաշրջանում յուրաքանչյուր տարի հարցն Իսրայելի խորհրդարանում բարձրացրել են, հիշատակել են Հայոց ցեղասպանության օրը, և ինքն էլ 2015 թվականին ՄԱԿ-ի ամբիոնից բավական հստակխոսել է1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության մասին:

YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. The awarding ceremony of French Armenian legendary singer Charles Aznavour took place at Israel’s Presidential Residence for his family's efforts to protect Jews and others persecuted by the Nazis during World War II.
ARMENPRESS reports, citing Daily mail, Israeli presidentReuven Rivlin handed Raoul Wallenberg Awards to Charles Aznavour and his sister Aida.
The Israeli President noted that he is the fan of Aznavour’s music, stressing that “La bohème” is his most favorite one. Reuven Rivlin stressed that during the WWll the family of Charles Aznavour "hid a number of people who were persecuted by the Nazis, while Charles and his sister Aida were involved in rescue activities".
Aznavour thanked Raoul Wallenberg Foundation for the award and the Israeli President for the reception. The world famous singer also inquired when finally Israel will recognize the Armenian Genocide, stressing that Jews and Armenians have many similarities.
In response, Reuven Rivlin said that it’s a political issue and the issue was raised at the parliament of Israel every year when he was a Knesset member and President. He noted that he talked about the Armenian Genocide of 1915 rather clearly at the UN in 2015.