Չինաստանը պատրաստակամ է համագործակցության ԵԱՏՄ երկրների հետ
ՊԵԿԻՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը Եվրասիական տնտեսական միության հետ քննարկում է համագործակցության հեռանկարները «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» (One belt, one road) ծրագրի շրջանակում: Այս մասին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան ասաց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Լիու Բինը (Liu Bin):
«Նախորդ երկու տարվա ընթացքում Չինաստանն արդեն կապեր է հաստատել Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Ներկայում մենք քննարկում ենք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում համագործակցության հեռանկարները»,- հայտարարեց Բինը:
Նա ընդգծեց, որ համագործակցության իրականացումը հնարավոր է երկու փուլով: «Նախ անհրաժեշտ է սկզբունքային պայմանավորվածությունների գալ: Այնուհետև արդեն պետք է անցնել հստակ ծրագրերի»,- նշեց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալը:
Նա հավելեց, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել ԱՊՀ ցանկացած երկրի հետ երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև պատրաստ է բազմակողմ համագործակցության, այդ թվում և ԵԱՏՄ շրջանակում:

Китай готов к сотрудничеству со странами ЕАЭС
Китай обсуждает с ЕАЭС перспективы сотрудничества в рамках программы “Один пояс, одни путь” (One belt, one road). Об этом на пресс-конференции, организованной в МИД КНР, заявил в ответ на вопрос «Арменпресс» заместитель руководителя департамента Европы и Центральной Азии МИД Китая Лиу Бин (Liu Bin).
“За прошедшие два года Китай уже установил связи со странами ЕАЭС. Сейчас мы обсуждаем перспективы сотрудничества в рамках программы “Один пояс, один путь”, – заявил Лиу Бин.
Он подчеркнул, что сотрудничество возможно в два этапа. “Сначала нужно прийти к принципиальным договоренностям. Затем нужно приступить к конкретным программам”, - заместитель руководителя департамента Европы и Центральной Азии МИД Китая.
Он добавил, что Китай готов к сотрудничеству со всеми странами ЕАЭС в двустороннем формате, а также к многостороннему сотрудничеству, в том числе и в рамках ЕАЭС.