Չինաստանը պատրաստակամ է համագործակցության ԵԱՏՄ երկրների հետ
ՊԵԿԻՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը Եվրասիական տնտեսական միության հետ քննարկում է համագործակցության հեռանկարները «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» (One belt, one road) ծրագրի շրջանակում: Այս մասին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան ասաց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Լիու Բինը (Liu Bin):
«Նախորդ երկու տարվա ընթացքում Չինաստանն արդեն կապեր է հաստատել Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Ներկայում մենք քննարկում ենք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում համագործակցության հեռանկարները»,- հայտարարեց Բինը:
Նա ընդգծեց, որ համագործակցության իրականացումը հնարավոր է երկու փուլով: «Նախ անհրաժեշտ է սկզբունքային պայմանավորվածությունների գալ: Այնուհետև արդեն պետք է անցնել հստակ ծրագրերի»,- նշեց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալը:
Նա հավելեց, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել ԱՊՀ ցանկացած երկրի հետ երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև պատրաստ է բազմակողմ համագործակցության, այդ թվում և ԵԱՏՄ շրջանակում:

China ready for cooperation with EAEU countries
BEIJING, OCTOBER 16, ARMENPRESS. China and the Eurasian Economic Union (EAEU) are discussing the cooperation prospects within the frames of ‘One belt, one road’ project, Chinese foreign ministry’s Deputy Director-General of the Department of European-Central Asian Affairs Liu Bin said in response to a question fromARMENPRESScorrespondent at a press conference in the ministry of foreign affairs in Beijing.
“Over the past two years China has already established ties with the Eurasian Economic Union. At the moment we are discussing the prospects for cooperation within the framework of ‘One belt, one road’ project”, Liu Bin said.
He said the cooperation is possible at two stages. “First of all it is necessary to reach principled agreements, and then to pass to concrete projects”, Liu Bin said.
He added that China is ready to cooperate with any of the CIS state at bilateral format, as well as is ready for multilateral cooperation, including within the EAEU.