Կանադացի պատգամավորները Արցախում կուսումնասիրեն ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն օգոստոսի 30-ին ընդունել է փաստահավաք առաքելությամբ Արցախ ժամանած Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ «Մեկ ազատ աշխարհ» կազմակերպության ղեկավար Մաջեդ էլ Շաֆիի գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության անդամները նշել են, որ Արցախ են ժամանել 2016 թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները և ռազմական հանցագործություններն ուսումնասիրելու նպատակով։
Կարեն Միրզոյանը ողջունել է պատվիրակության անդամների այդ նախաձեռնությունը և ընդգծել ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառների և հետևանքների մասին միջազգային հանրության իրազեկման և պատասխանատուների դատապարտման կարևեորությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հանցավոր գործունեությունը սանձելու առումով։
Հանդիպման ընթացքում Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է ապրիլյան ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործված հանցագործությունների վերաբերյալ փաստերը: Կարեն Միրզոյանը նաև անդրադարձ է կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը, դրա կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության դիրքորոշմանը՝ հակամարտության տևական լուծմանը հասնելու վերաբերյալ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարինե Աճեմյանը։

Канадские парламентарии изучат в Арцахе военные преступления Азербайджана в ходе апрельской войны
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Карен Мирзоян 30 августа принял делегацию парламентариев Канады во главе с руководителем организации «Единый свободный мир» Маджидом Эль Шафи, прибывшую в Арцах с миссией по сбору фактов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, члены делегации отметили, что прибыли в Арцах с целью изучения информации о нарушениях международного гуманитарного права и военных преступлениях, совершенных Азербайджаном в ходе развязанной против Нагорного Карабаха в апреле 2016 года широкомасштабной военной агрессии.
Карен Мирзоян приветствовал эту инициативу членов делегации и подчеркнул важность информирования международной общественности о причинах и последствиях азербайджанской агрессии и осуждения ответственных лиц для пресечения преступной деятельности азербайджанских властей.
В ходе встречи глава МИД Арцаха представил факты, касающиеся преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана в ходе апрельской агрессии и в последующий период. Карен Мирзоян также затронул историю азербайджано-карабахского конфликта, нынешний этап процесса мирного урегулирования, а также позицию Республики Арцах относительно достижения прочного разрешения конфликта.
На встрече присутствовал также Постоянный представитель Арцаха в США Роберт Аветисян и депутат Национального собрания Республики Армения, член постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Карине Ачемян.