Կանադացի պատգամավորները Արցախում կուսումնասիրեն ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն օգոստոսի 30-ին ընդունել է փաստահավաք առաքելությամբ Արցախ ժամանած Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ «Մեկ ազատ աշխարհ» կազմակերպության ղեկավար Մաջեդ էլ Շաֆիի գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության անդամները նշել են, որ Արցախ են ժամանել 2016 թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները և ռազմական հանցագործություններն ուսումնասիրելու նպատակով։
Կարեն Միրզոյանը ողջունել է պատվիրակության անդամների այդ նախաձեռնությունը և ընդգծել ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառների և հետևանքների մասին միջազգային հանրության իրազեկման և պատասխանատուների դատապարտման կարևեորությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հանցավոր գործունեությունը սանձելու առումով։
Հանդիպման ընթացքում Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է ապրիլյան ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործված հանցագործությունների վերաբերյալ փաստերը: Կարեն Միրզոյանը նաև անդրադարձ է կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը, դրա կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության դիրքորոշմանը՝ հակամարտության տևական լուծմանը հասնելու վերաբերյալ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարինե Աճեմյանը։

Canadian parliamentarians to study Azerbaijan's military crimes committed in Artsakh during April war
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Karen Mirzoyan received on August 30 the parliamentary delegation of Canada, headed by Majed el-Shafie, the president of the “One Free World” organization, who had arrived in Artsakh with a fact-finding mission.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA ARtsakh, the members of the delegation noted that they had arrived in Artsakh to conduct a study on the violations of the international humanitarian law and military crimes committed by Azerbaijan during the large-scale aggression launched against Nagorno Karabakh in April 2016.
Karen Mirzoyan welcomed the initiative of the members of the delegation and emphasized the importance of raising public awareness in international community about the reasons and consequences of the Azerbaijani aggression and the condemnation of those responsible for curbing the criminal activity of the Azerbaijani authorities.
During the meeting, Artsakh Foreign Minister presented the facts of the crimes committed by Azerbaijani armed forces during the April aggression and the period that followed. Karen Mirzoyan also briefed on the history of the Azerbaijani Karabakh conflict, the current stage of its settlement as well as the position of the Republic of Artsakh on reaching a lasting solution to the conflict.
The Permanent Representative of Artsakh to the USA Robert Avetisyan and the Member of the National Assembly of the Republic of Armenia, member of the Standing Committee of Education, Culture, Youth and Sport Affairs Karine Achemyan were also present at the meeting.