Վայոց Ձորում հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվում են. հրդեհվող տարածքը հասել է 250 հա-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայոց ձորի մարզի Արտավան գյուղի մոտակայքում բռնկված խոշոր անտառային հրդեհի մարման աշխատանքները շարունակվում են: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԻՆ լրատվական ծառայությունից, աշխատանքների կառավարումն իրականացնում է ՀՀ ԱԻՆ Դավիթ Տոնոյանը: Դեպքի վայրում է գտնվում ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Լրատվական ծառայությունից փոխանցեցին, որ կեսօրի դրությամբ հրդեհվող խոտածածկ և անտառային տարածքը հասել է 250 հա-ի: Հրդեհաշիջման աշխատանքներում ներգրավված է 5 մարտական հաշվարկ, 92 հրշեջ-փրկարար, Զինված ուժերի 165 զինծառայող, Ոստիկանության 73 աշխատակից:
Ժամը 10:25-ի դրությամբ այրվել է 14 էլեկտրասյուն, ինչի հետևանքով հոսանքազրվել է Արտավան գյուղը:
Առաջին անգամ հրդեհաշիջման համար օգտագործվում են մոտակա ջրամբարի պաշարները և կրակի դեմ պայքարին օժանդակում է մասնավոր «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը` տրամադրելով ծանր տեխնիկա (Կատերպիլեր B-9 և D-10 մակնիշի) և ջրատարներ, որոնք ջուր են մատակարարում հրշեջ մեքենաներին: ՀՀ ԱԻ նախարարության հետ համագործակցության շնորհիվ՝ ընկերության փրկարար ջոկատը, որը վերապատրաստվել է նախարարության կողմից, նույնպես պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում, ներգրավվել հրդեհաշիջման աշխատանքներում:

Тушение лесного пожара в Вайоц Дзоре продолжается: огонь охватил 250 гектаров
Тушение лесного пожара в Вайоц Дзоре продолжается. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении, кооринацию и руководство пожаротушением взял на себя министр ЧС Армении Давид Тоноян, здесь же находится министр по охране природы Армении Арцвик Минасян.
По положению на полдень 11-го августа огонь охватил территорию в 250 гектаров. По Пожаротушение продолжается силами 5 боевых расчетов, 92 пожарных, 165 военнослужащих ВС Армении, 73 сотрудников полиции.
По положению на 10:25 сгорело 14 ЛЭП, село Артаван лишено электроснабжения.
Как сообщалось ранее, в пожаротушении используются водные запасы водохранилища Гергер, которое находится на расстоянии 3 км от очага пожара. Задействована тяжелая техника и водовозы компании «Лидиан Армения».
Ранее сообщалось, что около села Артаван в Вайоц Дзоре возгорелся крупный лесной пожар, борьба с которым продолжается с вечера 10-го августа. В 18:50 10-го августа в МЧС Армении был получен сигнал о возгораниях травяных покрытий около села Артаван в Вайоц Дзоре.
В пожаротушении используются водные запасы водохранилища Гергер, которое находится на расстоянии 3 км от очага пожара. На месте работают представители областных структур и руководящие сотрудники МЧС, Лесхоза, областной администрации и пр. По положению на 09.30 11-го августа пожаротушение продолжается, силами 5 боевых расчетов, 92 пожарных, 100 военнослужащих ВС Армении, 30 сотрудников полиции.