Ռուսերենի պետական, սահմանադրական կարգավիճակի հետ կապված հարցը փակված է Հայաստանում. Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգը պետք է մաքսիմալ զերծ պահել արհեստական հարցադրումներից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում ռուսերենին պետական լեզվի կարգավիճակ տալու մասին առաջարկի շուրջ քննարկումներին:
«Այս տեսակետից լեզվաքաղաքականության հետ կապված Հայաստանն անկախությունից ի վեր որդեգրել է շատ հստակ քաղաքականություն: Այդ քաղաքականությունը չի փոփոխվել և չի փոփոխվելու, դա հստակ է»,- նշեց Աշոտյանը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանում կա միտումը, ըստ որի, այդ երկիրը նախկին ԽՍՀՄ երկրներում իրենց հայրենակիցների հետ կապերի պահպանման առումով, մասնավորապես Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Բելառուսում և այլուր, վարում է որոշակի լեզվական քաղաքականություն:
«Հայաստանում նման խնդիր անգամ Եվրոպայի խորհրդի լեզվական խարտիայով չկա: Այս տեսակետից ևս խնդրին անդրադառնալու իրավական և քաղաքական պատճառներ չկան: Պետական, սահմանադրական կարգավիճակի հետ կապված հարցը փակված է, կարծում եմ, շահարկումների տեղ չպետք է ունենանք, սակայն լեզվաիմացության հետ կապված լինի դա անգլերենը, թե ռուսերենը, բոլորն էլ, հատկապես երիտասարդները պետք է շատ մոտիվացված լինեն»,- ասաց ԱԺ պատգամավորը:
Մամուլում նշված խնդրի շուրջ քննարկումների ծավալման ընթացքում Աշոտյանը հետաքրքրությամբ հետևել է նաև ադրբեջանական և ուկրաինական լրատվամիջոցների արձագանքներին:
«Ադրբեջանական մամուլը մեր դիրքորոշումը փորձում էր ներկայացնել որպես հակառուսականության արտահայտություն, իսկ ուկրաինական հատվածն օգտագործում էր այս առիթը մի քիչ այլ տեսանկյունից, որ թե հայերը պատվով դուրս եկան և ճիշտ պատասխան տվեցին ռուսներին: Հայկական քաղաքական միտքը պետք է առաջնորդվի սեփական շահերով և տուրք չտա այլոց»,- ամփոփեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը:
Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հուլիսի 17-ին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանում հայկական վարորդական իրավունքների հարցը լուծելու համար Հայաստանի իշխանություններին առաջարկում է ռուսերենին պետական լեզվի կարգավիճակ տալ: Այդ հարցին արձագանել էր և ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, և Արմեն Աշոտյանը՝ նշելով, որ ռուսաց լեզվի սահմանադրական կարգավիճակի հարց Հայաստանի օրակարգում չկա եւ չի նախատեսվում:

Russian language status matter is out of question, says senior MP
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. The Armenian-Russian relations agenda should be maximally free from artificial questions, chairman of the parliamentary foreign relations committee Armen Ashotyan told a press conference on July 22, commenting on the recent suggestion of a Russian official on granting an official status to their language in Armenia.
“From this point of view Armenia has adopted a very clear policy since independence regarding the language-policy. This policy hasn’t changed and won’t change, this is clear”, Ashotyan said.
According to him, there is a tendency in Russia whereby it is engaged in a somewhat language policy with some of its former USSR compatriots in terms of maintaining contacts.
“There is no similar issue in Armenia even under the Council of Europe’s Language Charter. There are no legal and political reasons to comment on this issue from this perspective as well. The issue over an official, constitutional status is out of question”, he said.
Ashotyan says he was also following the Azeri and Ukrainian press coverage over the discussions on the matter in the media.
“The Azerbaijani media was trying to present our stance as an anti-Russian expression, while the Ukrainian press was using this case from a bit other perspective, like the Armenians got out with their head held high and gave the correct response to the Russians. The Armenian political thought must be guided by its own interests”, he said.
Earlier in July, Vyacheslav Volodin, the speaker of Russia’s State Duma (lower house of parliament) suggested Armenia to grant the Russian language an official status in order to solve the driver license problem, whereby the Armenian licenses will be considered valid in Russia.
The Armenian parliament’s speaker, Ara Babloyan, and Armen Ashotyan, who were present at the meeting with Volodin, opposed the latter’s idea.