Ադրբեջանը վարձում է լոբբիստական և PR չորս ընկերություններ. Հարութ Սասունյանի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը հեղինակել է հոդված Ադրբեջանի կողմից լոբբիստական ընկերություններ վարձելու մասին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածն ամբողջությամբ:
«Թուրքիայի կառավարության վարձած լոբբիստական և PR ընկերությունները բացահայտելուց հետո, այժմ տեղեկացնում ենք Ադրբեջանի վարձած չորս համանման ընկերությունների մասին:
Դիտարկելով Ադրբեջանի նենգամիտ մոտեցումները արտաքին քաղաքականությանը, ես նկատեցի հետևյալ պատկերը.
1) Ինչպիսիգործողություններ էլ որ ձեռնարկեն ամերիկահայերը իրենց հարցերի լուծման համար, Ադրբեջանը ձգտում է նմանակել նրանց և հակազդել Միացյալ Նահանգներում իր վարձու ընկերությունների միջոցով: Նախագահ Ալիևն 2013 թ. իր ելույթում հայտարարեց, որ Ադրբեջանի «հիմնական թշնամին հայկական լոբբին է»: Նա նաև նշեց, որ «հայկական լոբբին օր ու գիշեր փորձում է զրպարտել Ադրբեջանին, վարկաբեկել նրա հեղինակությունը: Նրանք մեծ ֆինանսական ռեսուրսներ ունեն: Նրանք սերտորեն կապված են իրենց երկրների իշխանությունների հետ, որտեղ «լոբբինգի» անվան տակ նվիրատվություններ են անում օրենսդիրներին: Բայց իրականում դա կաշառք է: Այսպիսով, հայկական լոբբին մեր դեմ կազմակերպված պայքարի առաջատարն է»: Իր քննադատական ծավալուն ճառում, Ալիևը կեղծորեն հայերին վերագրեց կաշառելու հետևողական արշավն ամբողջ աշխարհում, որն իրականացվում է իր իսկ կառավարության կողմից:
2) Ադրբեջանը հետևում է Թուրքիայի ավելի փորձառու պաշտոնյաների քայլերին Հայաստանի և հայկական հարցերի վերաբերյալ իր քաղաքականության մեջ, ներառյալ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից կատարված հանցագործությունների համար հայերին մեղադրելը: Ցավոք, Ադրբեջանը նաև նմանակում է Թուրքիային իր սեփական քաղաքացիներին ճնշելու հարցում՝ դժվարացնելով որոշել, թե այս երկու երկրներից որն է ավելի բռնատիրական:
3) Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունելով, որ իր իմիջը մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով վարկաբեկվել է Արևմուտքում, վարձել է PR և լոբբիստական ընկերություններ իր բացասական հեղինակությունը մաքրազերծելու համար: Պետք էր ակնկալել, որ եթե վարչակարգն այդքան մտահոգ է արտասահմանում իր վատ համբավով, նա իր երկրում պիտի բարելավեր մարդու իրավունքները, ուստի անհրաժեշտ չէր լինի միլիոնավոր դոլարներ վատնել ամերիկյան ընկերությունների վրա՝ իր իմիջի մաքրման անհնարին գործն իրականացնելու համար: Ալիևն 2013 թ. իր ելույթում Ադրբեջանը բաղձանքով նկարագրեց որպես «ժամանակակից, առաջադեմ, բաց, հանդուրժողական երկիր»: Ո՞վ կարող է խաբվել նման բացահայտ ստերով:
Ադրբեջանի կառավարությունը տարիներ շարունակ վարձել է տասնյակ PR և լոբբիստական ընկերություններ, սակայն այս պահին, նրա համար աշխատում են ընդամենը չորս նման ընկերություններ:
1) Podesta Group, Inc-ին Ադրբեջանը վճարում է ամսական 45 հազար դոլար. «[Ադրբեջանին] վերաբերող հարցերի ուսումնասիրության և վերլուծության համար. խորհրդատվություն [Ադրբեջանին] ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ, գործունեություն Կոնգրեսում և գործադիր ճյուղում և ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ. անհրաժեշտության դեպքում կապերի հաստատում Կոնգրեսի անդամների, նրանց աշխատակազմերի և գործադիր ճյուղի պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների և հասարակական կազմակերպությունների հետ»:
2) SOCAR USA-ը (Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության ԱՄՆ դուստր ձեռնարկությունը) վճարում է Roberti White ՍՊԸ-ին 125 հազար դոլար «[Ադրբեջանին] վերաբերող հարցերի ուսումնասիրության և վերլուծության համար. խորհրդատվություն [Ադրբեջանին] ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ, գործունեություն Կոնգրեսում և գործադիր ճյուղում և ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ. անհրաժեշտության դեպքում կապերի հաստատում Կոնգրեսի անդամների, նրանց աշխատակազմերի և գործադիր ճյուղի պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների և հասարակական կազմակերպությունների հետ»: Զարմանալի չէ, որ Roberti White-ի կատարած գործառույթները SOCAR USA-ի համար նույնն են, ինչ Podesta Group, Inc.-ինը Ադրբեջանի կառավարության համար:
3) Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը ամսական 50 հազար դոլար վճարում է BGR Government Affairs ՍՊԸ-ին, «ռազմավարական ուղղորդում և խորհրդատվություն տրամադրելու համար պետական գործերի և PR գործունեության առնչությամբ Միացյալ Նահանգներում: Սա է հարկ եղած մոտեցումը Միացյալ Նահանգների կառավարության պաշտոնատար անձանց, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և այլ անհատների Միացյալ Նահանգներում»:
4) Լոս Անջելեսում գտնվող Ադրբեջանի հյուպատոսությունը, 2009 թ. չորս ամիս ժամկետով, միանվագ 35 հազար դոլար վճարով վարձել է Tool Shed Group ընկերությանը, որի գլխավոր գրասենյակը սկզբում գտնվում էր Վուդլենդ Հիլզում, Կալիֆորնիա, իսկ այժմ՝ Պարկերում, Կոլորադո: Tool Shed Group-ն այժմ նաև ներկայացնում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը: Այդ ժամանակից ի վեր պայմանագիրը թարմացվում է յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ: Tool Shed-ը ղեկավարում է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի նախկին տնօրեն Ջեյսոն Կացը: Tool Shed-ը տրամադրում է «խորհրդատվական ծառայություններ հյուպատոսությանը, ներառյալ ճեպազրույցների և դասախոսությունների կազմակերպում, հանդիպումների դյուրացում համայնքի անդամների, ընտրված և նշանակովի պաշտոնյաների, ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, «հեղինակային կարծիքների» շարադրում ու տարածում»:
Վերջերս, Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունը տարածեց՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. պատմություն և փաստեր» խորագրով մի գունավոր գրքույկ Լոս Անջելեսում գտնվող բոլոր հյուպատոսություններին, և հավանաբար շատ ուրիշների: Այս 16-էջանոց քարոզչական նյութը, լի Արցախի մասին խեղաթյուրումներով, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվել էր Ադրբեջանի և նրա հյուպատոսության PR և լոբբիստական ընկերության՝ Tool Shed Group-ի կողմից: 16-րդ էջի վերջում նշված է՝ «Հրատարակված է Ադրբեջանի հյուպատոսության կողմից Լոս Անջելեսում»: Հետաքրքիր է, որ այս նախադասության մեջ նշված չէ, թե ով է պատրաստել գրքույկը, այլ պարզապես, թե ով է հրատարակել այն...»:

Азербайджан нанимает лоббистов и специалистов из 4 PR-компаний в США: статья Арута Сасуняна
Вслед за выявлением лоббистских и PR-фирм, нанятых правительством Турции в США, стало известно и о 4 подобных фирмах, нанятых Азербайджаном. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в статье издателя и главного редактора газеты «California Courier» Арута Сасуняна, опубликованной на сайте армяно-американской газеты «Asbarez».
По словам Сасуняна, наблюдая за «хитрым подходом» Азербайджана к внешней политике, можно заметить, что азербайджанская сторона при помощи своих наемных компаний всегда стремится подражать и противодействовать предпринимаемым армянами Америки акциям по отстаиванию своих интересов.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем длинном критическом выступлении в 2013 году ложно приписал армянам целенаправленную кампанию подкупа, в то время как сам официальный Баку проводит эту политику по всему миру.
Как отмечает журналист, Азербайджан также заимствует политику более опытных должностных лиц Турции по отрицанию Геноцида армян и обвинению армян в преступлениях, совершенных Азербайджаном и Турцией. Азербайджан так же, как и Турция, проводит репрессии по отношению к своим собственным гражданам, из-за чего трудно определить, какая из двух стран более авторитарна.
Согласно автору, правительство Азербайджана, осознавая свой запятнанный имидж на Западе из-за широко распространенных нарушений прав человека в стране, наняло PR и лоббистские компании, чтобы обелить свою негативную репутацию. Как отмечает Сасунян, после этого можно было бы предположить, что режим, который так обеспокоен своим отрицательным имиджем за рубежом, улучшит ситуацию с правами человека в своей стране, чтобы не приходилось тратить миллионы долларов на американские фирмы, которые будут пытаться выполнить невозможную задачу по улучшению имиджа страны.
«В своей речи в 2013 году Ильхам Алиев охотно назвал Азербайджан ''современной, прогрессивной, открытой, толерантной страной''. Кого можно обмануть такой прямой ложью?» – пишет журналист.
Согласно Сасуняну, на протяжении многих лет правительство Азербайджана нанимало десятки PR и лоббистских компаний в США, однако на данный момент действуют только 4 такие фирмы.
Первая из них, организация «Podesta Group», которой Азербайджан выплачивает $45 000 в месяц за «изучение и анализ вопросов, вызывающих озабоченность для Азербайджана, за консультацию по актуальным вопросам политики США, деятельность в Конгрессе и исполнительной власти, а также консультацию по событиям на политической сцене США в целом». «Podesta Group» также в интересах Азербайджана при необходимости поддерживает контакты с членами Конгресса, их сотрудниками и должностными лицами исполнительной власти, средствами массовой информации и неправительственными организациями США.
Другая фирма, «Roberti White», которая получает $125 000 от дочерней компании Госнефтекомпании Азербайджана – SOCAR USA, выполняет те же функции для SOCAR, что и организация «Podesta Group» для правительства Азербайджана.
Еще одна компания – «BGR Government Affairs» – получает $50 000 в месяц от посольства Азербайджана в Вашингтоне, чтобы обеспечить «стратегическое руководство и консультации по государственным делам и деятельности по связям с общественностью в США». Это может включать в себя соответствующую информационно-разъяснительную работу с должностными лицами правительства США, неправительственными организациями, представителями средств массовой информации и другими отдельными лицами в США.
Следующая лоббистская компания – «Tool Shed Group» – была нанята консульством Азербайджана в Лос-Анджелесе в 2009 году на 4 месяца за фиксированную плату в размере $35 000. «Tool Shed Group» сейчас также представляет Азербайджанскую Республику. С тех пор контракт возобновляется каждые шесть месяцев. «Tool Shed Group» возглавляет бывший директор по связям с общественностью Американского еврейского комитета Джейсон Кац. Эта компания предоставляет консультационные услуги консульству, включая организацию брифингов/лекций, содействие проведению встреч с членами сообщества, избранными и назначенными должностными лицами, а также руководителями предприятий. Кроме того, данная компания пишет и распространяет проазербайджанские материалы в СМИ.
Как отмечает Сасунян, недавно Генеральное консульство Азербайджана в Лос-Анджелесе разослало цветную брошюру под названием «Нагорный Карабах: история и факты» всем консульствам в Лос-Анджелесе и, возможно, и многим другим. Этот 16-страничный пропагандистский материал, полный искажений о Республике Арцах (НКР), скорее всего, был подготовлен азербайджанской лоббистской фирмой «The Shed Group». В конце последней страницы есть примечание, в котором говорится: «Опубликовано Генеральным консульством Азербайджана в Лос-Анджелесе». Интересно, что в этом предложении не указано, кто подготовил брошюру, а просто кто ее опубликовал.
Напомним, что ранее сообщалось, что лоббистская компания «Tool Shed Group», управляемая Джейсоном Кацом, подписала многочисленные контракты со своим основным финансовым донором – Госнефтекомпанией Азербайджана.
Также отметим, что согласно данным американского журнала «Foreign Policy», регистрационные документы правительства Азербайджана и его американских лоббистов показывают, что страна потратила на лоббирование, по крайней мере, $4 млн. только за 2014 год. Отмечалось, что в феврале 2015 года посольство Азербайджана увеличило ежемесячный гонорар своего главного лоббиста «Podesta Group» с $50,000 до $75,000. Регистрационные документы «Podesta Group» раскрывали сотни контактов с офисами Конгресса, агентствами исполнительной власти, СМИ и исследовательскими центрами. Впоследствии Азербайджану удалось «купить влияние» в Вашингтоне, и многие конгрессмены начали распространять заявления в пользу Азербайджана. При этом, ни в одном из этих заявлений не упоминались задокументированные нарушения режима президента страны Ильхама Алиева в отношении своих собственных граждан.