Արտաշես Գեղամյան. Ալեքսանդր Պրոխանով, մի վիրավորեք Լև Տոլստոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվ այսպես, 2017թ. հունիսի 25-ին Հռոմում, Իտալիայի խորհրդարանի շենքում բացվեց Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (այսուհետ՝ ՈւՄՎ) 24-րդ գլխավոր խորհրդաժողովը։ Օրակարգի հիմնական հարցն է. «Գլոբալ ճգնաժամի քրիստոնեական չափումը և դրա հաղթահարման ուղիները»։ Չեմ թաքցնի, Գլխավոր խորհրդաժողովի աշխատանքի առաջին օրը, թվում է, հակասական զգացումներ առաջացրին իմ մեջ։ Մի կողմից՝ դա տագնապի և խոր մտահոգության զգացողություն էր աշխարհի ճակատագրի համար, որը ցնցվում է ահաբեկիչների՝ ցայժմ չտեսնված գրոհներով, մանավանդ Եվրոպայի երկրներում, Սիրիայում և Իրաքում ԻԼԻՊ-ի հայտարարած չդադարող պատերազմի համար։ Մյուս կողմից՝ դա հույսի զգացողությունն է՝ կապված քրիստոնյա խորհրդարանականների ընկալման հետ, որ խիստ անհրաժեշտ է միավորել ջանքերը տիեզերական այդ չարիքի դեմ պայքարում։ Գլխավոր խորհրդաժողովում ելույթ ունեցողները՝ Տիեզերական պատրիարք Բարդուղիմեոսը, Մոսկվայի և համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը, Համաաֆրիկյան խորհրդարանի նախագահը, Մոզամբիկի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակը, Եվրախորհրդարանի պատգամավորները և եվրոպական երկրների խորհրդարանականները համակարծիք էին այն հարցում, որ առանց պատերազմի, ահաբեկչության հրահրման դեմ բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց, նրանց երկրների խորհրդարանների ջանքերի միատեղման՝ դժվար է հաղթանակի և աշխարհի շատ երկրներին, գրեթե բոլոր աշխարհամասերին պատուհասած այդ չափազանց վտանգավոր, մահացու փորձանքը չեղարկելու հույս ունենալ։ Շտապում եմ իմ այս մտորումները կիսել ՀՀ Ազգային ժողովի գործընկերներիս և Հայաստանի քաղաքացիների հետ, ովքեր ամեն օր բախվում են միջազգային ահաբեկչության ամենագռեհիկ դրսևորմանը։ Ընդ որում՝ ոչ միայն ղարաբաղյան և ադրբեջանական դիմակայության սահմանազատման գծում, այլև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի ողջ պարագծով, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերում խրամատավորված ահաբեկիչ-դիպուկահարների փամփուշտներից զոհվում են հայ զինվորներ և սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներ։ Այո, չսխալվեցի, երբ ասացի միջազգային ահաբեկչության դրսևորումների մասին, քանզի արդեն ստույգ հայտնի է, որ Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ուժերի, սիրիական կառավարական զինված ուժերի, միջազգային կոալիցիայի հաջող գործողություններից հետո ադրբեջանցի հարյուրավոր ահաբեկիչներ ԻԼԻՊ-ից դասալքվել և եկել են Ադրբեջան, իսկ հետո էլ շտապ կարգով նետվել են Ղարաբաղյան ճակատ։ Որքան էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձի թաքցնել այս իրողությունները, միևնույն է՝ փաստերը ջրի երես են դուրս գալիս։ Ադրբեջանական գրոհային-ահաբեկիչների ձեռնարկած յուրաքանչյուր դիվերսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերը հատուցման գործողություններ են ձեռնարկում, որոնց արդյունքում ոչնչացվում են արյունալի սադրանքների նախաձեռնողները։ Նրանց զոհվելու մասին Ադրբեջանի ղեկավարությունը ջանադրաբար լռում է, որովհետև պատժված ահաբեկիչների մեծ մասը զինկոմիսարիատների միջոցով չի զորակոչվել Ադրբեջանի զինված ուժեր։ Այլ կերպ լինել չէր էլ կարող, քանի որ, հանուն արդարության նշենք, որ ԻԼԻՊ-ի համար զորակոչ առայժմ Ադրբեջանում չի իրականացվում պաշտոնական խողովակների միջոցով։ Եվ ահա, ՈւՄՎ Գլխավոր խորհրդաժողովի առաջին օրվա ելույթների տպավորության ներքո ակամա միանգամայն այլ կերպ ես նայում ահաբեկչության ծագման ակունքներին, փորձում ավելի մանրազնին հասկանալ դրա ծագման պատճառները, գաղափարախոսական դրդապատճառները։ Թեև ի՞նչ գաղափարախոսական դրդապատճառներ կարող են ունենալ բացահայտ մարդասպաններն ու նրանց գաղափարական ոգեշնչողները։ Վերն ասվածի համատեքստում չէր կարող աչքի չզարնել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում այդ երկիր «արդի Ռուսաստանի գաղափարախոսներից մեկի՝ հայտնի գրող և քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Պրոխանովի» այցի լայն լուսաբանումը։ haqqin.az-ի պնդմամբ՝ «Բաքվում գտնվելու ժամանակ Ա.Պրոխանովը հանդես է եկել սենսացիոն հայտարարությունների շարքով»։
Ուրեմն, ի՞նչ սենսացիոն հայտարարություններ է արել Ա.Պրոխանովն Ադրբեջանում։ Այդ նույն պարբերականի էջերում 2017թ. հունիսի 26-ին հայտնվել է մի հոդված՝ Ալեքսանդր Պրոխանով. «Ինչո՞ւ Ադրբեջանը հետ չի վերցնում իր հողերը» վերնագրով։ «Արդի Ռուսաստանի գաղափարախոս» Պրոխանովի հայտարարությունների սադրիչ և հրահրող բնույթը ցույց տալու համար մի քանի մեջբերում կատարեմ նրա «անմոռանալի» մտքերից. «Հիշում եմ, այնտեղ՝ լեռան վրա, առողջարանը... Ո՞նց դուք կորցրիք Շուշին։ Դա հո անառիկ ամրոց էր»։ Կամ էլ մեկ այլ անցում «գաղափարախոսի» հերթական օպուսից. «Ե՛վ նախագահ Ի.Ալիևի, և՛ ինձ վրա շատ ծանր տպավորություն թողեց Ռուսաստանում Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսի (ՀԱԿ) փակումը։ Ես չեմ հասկանում, թե ինչու դա տեղի ունեցավ։ Դրա բացատրությունը չկա նաև Ադրբեջանում։ Այսինքն՝ մի ինչ-որ չար կամքի բան է։ Ֆորմալ առումով խոսքը փաստաթղթերի մի ինչ-որ անհամապատասխանության մասին է։ Բայց դա հիմարություն է։ Մի՞թե հայերն այնքան ուժեղ են, որ կարողացել են տորպեդահարել պուտինյան պատկերացումները մեր երկրների մասին»։
Իր վրդովմունքն արտահայտելով «Շուշին կորցնելու» մասին՝ Ա.Պրոխանովը անթաքույց սադրելով ռազմական գործողություններ սկսել, այնուհետ ևս զարգացնում է իր միտքը. «Այդ խնդիրը (Ղարաբաղյան հակամարտությունը- Ա.Գ.) կարող էր լուծվել ապրիլին (2016թ.), երբ ձեր զորքերը հարձակման անցան և սկսեցին վերադարձնել տարածքները։ Ադրբեջանը կարող էր վերադարձնել Ղարաբաղը։ Բայց հետո նրանք կանգ առան՝ շնորհիվ, «ինչպես ասում են, Մոսկվայի միջամտության։ Եվ իրավիճակը մնաց չլուծված։ Այնպես, ինչպես հիմա այն կա, ըստ իս, այն դեռ շատ երկար կլուծվի։ Ընդգծեմ. դա՝ եթե ռազմական միջամտությունը բացառվում է։ Ի դեպ, ադրբեջանական բանակը հզոր է, եռանդուն, այն մարտական ոգի է ձեռք բերել։ Բայց խաղաղ ընթացակարգերը շատ երկարատև են լինելու»։
Թե այդ ուր է այդպես շտապում Ա.Պրոխանովը՝ մտադրվելով նոր սպանդ հրահրել Հարավային Կովկասում՝ այլ վերլուծության թեմա է։ Իսկ այստեղ ասենք, թե որն է Ա.Պրոխանովի այսքան անհարգալից վերաբերմունքի պատճառը սեփական երկրի, նրա քաղաքական ղեկավարության հանդեպ։ Մի տեսե՛ք, թե ինչի մասին է խոսում նա, մանավանդ 2016թ. հունիսի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքների հիման վրա արված պաշտոնական հայտարարության ֆոնին։ Հայտարարությունում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հաստատել են 2016թ. մայիսի 20-ին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը հակամարտության գոտում և այնպիսի մթնոլորտի ձևավորմանը, որը նպաստելու է խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը։ Մասնավորապես, պայմանավորվել էին ավելացնել միջազգային դիտորդների թիվը հակամարտության գոտում։ Կողմերը նաև գոհունակություն էին հայտնել վերջին ժամանակներս դիմակայության գոտում պահպանվող հրադադարի ռեժիմի առնչությամբ։ «Պետությունների ղեկավարները փաստել են մի շարք հարցերի վերաբերյալ փոխըմբռնման ձեռքբերումը, որոնց լուծումը թույլ կտա ղարաբաղյան կարգավորման հարցում առաջընթացն ապահովող պայմաններ ստեղծել»,- ասվում է հայտարարությունում։ Հետո ավելի հետաքրքիր է։ Մոսկվայում 2017թ. հունվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ադրբեջանական «Լիդեր-ТВ» հեռուստաալիքի ռուսաստանյան գրասենյակի ավագ թղթակից Անար Հասանովը արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին հարց տվեց այն մասին, թե ինչպիսին կլինի Մոսկվայի դիրքորոշումը «օկուպացված տարածքներում հակաահաբեկչական գործողություն սկսելու և օկուպացիոն ուժերից մաքրելու պարագայում, դրա առջև աչք կփակի՞ արդյոք Մոսկվան, թե՞ կմիջամտի Ադրբեջանի ներքին գործերին»։ Շեշտակի տրված հարցին Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանեց՝ ասելով, որ այդ հարցն արդեն «Ադրբեջանի ներքին գործի թեմա» չի հանդիսանում։ Այսինքն՝ Ս.Լավրովն ընդունեց, որ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղում ուժային գործողություն սկսելու դեպքում հարևան երկրները դա ընկալելու են որպես ռազմական, բայց ոչ հակաահաբեկչական գործողություն։ Քանի որ հակաահաբեկչական գործողություններն իրականացվում են բանակային ուժերով և ոչ թե ներքին, այլ միջազգային քաղաքականության հարց են հանդիսանում, որոնց ներգրավվում են ոչ միայն հակամարտող երկու կողմերը, այլև համաշխարհային հանրությունը։ «Որևէ ուժային գործողության անցկացումը Ադրբեջանի ներքին գործ չի հանդիսանում»,- հայտարարեց Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։ Ուստի, ադրբեջանամետ հուռռա-հայրենասեր «գաղափարախոսին», իր գոհարները մատուցելուց առաջ, չէր խանգարի խորհել Ռուսաստանի արտգործնախարարի այս խոսքերի մասին։ Իսկ ինչ վերաբերում է նրա այն բարբաջանքին, թե՝ «մի՞թե հայերն այնքան ուժեղ են, որ կարողացել են տորպեդահարել պուտինյան պատկերացումները մեր երկրների մասին», սա ՌԴ Արդարադատության նախարարությանը և ՌԴ Գերագույն դատարանին ուղղված ուղղակի մեղադրանք է քաղաքական կոռուպցիայի մեջ։ Այո, այո, ես չեմ սխալվում, կասկածողների համար նշեմ Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսի փակման հարցի նախապատմությունը։ Այսպես, 2017թ. մայիսի 15-ին Ռուսաստանի Գերագույն դատարանը բավարարեց ՌԴ Արդարադատության նախարարության միջնորդությունը, որը պահանջում էր կազմալուծել Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը։ Ինչպես դատարանի դահլիճում հայտարարեց ՌԴ Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչը, կազմալուծման առիթ էին դարձել «էական խախտումները» կազմակերպության կողմից, որոնք հայտնաբերվել էին ստուգման ընթացքում։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ Արդարադատության նախարարությունը քանիցս նախազգուշացրել է ՀԱԿ-ին՝ պարտավորեցնելով վերացնել խախտումները, սակայն «պահանջներն անտեսվել են»։
Զարմանալի զուգադիպությամբ Ա.Պրոխանովի Ադրբեջան այցելությանը նախորդել էին Իլհամ Ալիևի ռազմաշունչ հայտարարությունները։ Այսպես, ս.թ. հունիսի 23-ին, Շիրվանում ականանետի զինմասեր արտադրող գործարանի բացման արարողության ժամանակ Ի.Ալիևն ասել է. «Բյուջեի ծախսերի ամենամեծ մասը բաժին է ընկնում ռազմական կարիքներին, ինչը բնական է։ Որովհետև մենք ապրում ենք պատերազմի իրավիճակում... Ապրիլյան մարտերը մեր փառապանծ հաղթանակն են, մեր մեծ հաջողությունը։ Դա մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական բանակն այսօր ուժեղների շարքում է»։ Ես հակված չեմ Ա.Պրոխանովին մերկացնել բանագողության մեջ ադրբեջանական բանակի գնահատականների հարցում, բայց հիշեցնեմ, որ ապրիլյան (2016թ.) պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական զինված ուժերի կորուստները, ռազմական փորձագետների գնահատմամբ՝ 5-7 անգամ գերազանցել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերի կորուստները։ Այդ նույն ելույթում Ի.Ալիևն ասել է. «...ադրբեջանցի ժողովուրդը երբեք չի հաշտվի օկուպացիայի հետ», ինչի կոչն էլ անում է ինքը՝ Ա.Պրոխանովը։
Իհարկե, «արդի Ռուսաստանի գաղափարախոսի» ճամփորդությանը կարելի էր վերաբերվել որպես բարեկանոն մոլոկանների (որոնց 20-րդ դարասկզբին Տամբովշչինայից աքսորել էին Ադրբեջանի Իվանովկա գյուղ) հետնորդի հերթական, մեղմ ասած՝ չարդարացված քայլի, եթե չլիներ Ա.Պրոխանովի մի զայրացուցիչ համեմատությունը։
Այսպես, ս.թ. հունիսի 26-ին Ա.Պրոխանովը հանդիպել է Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի հետ։ Նշեմ, որ նրա փաղաքշալի արտահայտությունները Ալիև զույգերի մասին զուտ իր անձնական գործն է և դրան հարկ է վերաբերվել ըմբռնումով։ Ճաշակի հարց է։ Բայց երբ «Այն հույզերը, այն ոգեղենությունը, որոնք զգացի երեկ, նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ, կրկնվեցին այսօր, տիկին Ալիևայի նստավայրում» (հիրավի, «Հազար ու մի գիշերվա» սյուժե է) տիպի հիացական խոսքերից հետո Ա.Պրոխանովը սրբապղծորեն հայտարարում է. «Եվ եթե հանդիպման ժամանակ պարոն նախագահը մտածում էր աշխարհաքաղաքականության, ռազմական ստրատեգիայի և մրցակցության կատեգորիաներով, ինչպես և վայել է պատերազմի վիճակում գտնվող երկրի նախագահին, ապա նրա տիկինը խոսում էր մարդկայնությունից, գուցե մասամբ՝ ինչպես Լև Տոլստոյը»։ Ի՞նչ է սա։ Համաշխարհային գրականության դասականի փիլիսոփայական մտքերի բացարձակ չիմացությո՞ւն, թե՞ լիակատար կուրացում իր տիեզերածին անձի հանդեպ ցուցադրված սուլթանական պատիվներից։ Կարևորը էությունն է. Ալեքսանդր Պրոխանով, մի՛ վիրավորեք Լև Նիկոլայևիչ Տոլստոյին։
Հռոմ-Երևան, 27 հունիսի 2017թ.
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ

Арташес Гегамян: Александр Проханов, не оскорбляйте Льва Толстого
Итак, 25 июня 2017 года в Риме, в здании Итальянского Парламента открылась 24-я Генеральная Ассамблея Межпарламентской Ассамблеи Православия (далее МАП). Основной вопрос повестки дня: «Христианское измерение глобального кризиса и пути его преодоления». Не скрою, что первый день работы Генеральной Ассамблеи породил во мне, казалось бы, противоречивые чувства. С одной стороны – это чувство тревоги и глубокой озабоченности за состояние судеб мира, потрясаемого небывалыми доселе атаками террористов, особенно в странах Европы, непрекращающаяся война в Сирии и Ираке, объявленная ИГИЛ. С другой стороны – это чувство надежды, связанной с осознанием христианскими парламентариями острой необходимости объединения своих усилий в борьбе с этим вселенским злом.
Выступившие на Генассамблее представители Вселенского Патриарха Варфоломея, Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, Президента Панафриканского парламента, спикер Парламента Республики Мозамбик, депутаты Европарламента и парламентарии европейских стран были едины во мнении: без объединения усилий всех людей доброй воли, парламентов их стран против подстрекательства к войне, терроризма трудно надеяться на победу и искоренение этого чрезвычайно опасного, смертельного недуга, охватившего многие страны мира, практически все континенты. Своими этими мыслями мне не терпелось поделиться с коллегами по Национальному Собранию РА и гражданами Армении, которые ежедневно сталкиваются с самым циничными проявлением международного терроризма. Причем не только на линии разграничения нагорно-карабахского и азербайджанского противостояния, но и по периметру армяно-азербайджанской государственной границы, когда от пуль террористов-снайперов, окопавшихся в вооруженных силах Азербайджана, гибнут армянские солдаты и жители приграничных сел.
Да, я не оговорился, когда сказал о проявлениях международного терроризма, так как уже доподлинно известно, что после успешных действий военно-космических сил России, сирийских правительственных вооруженных сил, международной коалиции сотни террористов азербайджанской национальности дезертировали из ИГИЛ в Азербайджан, а далее в спешном порядке были переброшены на Карабахский фронт. Сколь бы руководство Азербайджана ни пыталось утаить эти реалии, все равно факты всплывают на поверхность. После каждой диверсии, предпринятой азербайджанскими боевиками-террористами, вооруженные силы Нагорно-Карабахской Республики предпринимают акты возмездия, в результате которых уничтожаются зачинщики кровопролитных провокаций.
Об их гибели военное руководство Азербайджана старательно умалчивает, потому что большинство из покаранных террористов не призывались в вооруженные силы Азербайджана через военные комиссариаты. Иначе и быть не могло, так как, справедливости ради отметим, что призыв в ИГИЛ пока еще в Азербайджане не осуществляется через официальные каналы. Так вот, будучи под впечатлением выступлений первого дня Генеральной Ассамблеи МАП, невольно совершенно по иному смотришь на истоки возникновения терроризма, более тщательно стараешься разобраться в причинах его возникновения, в идеологических мотивах. Хотя, какие могут быть идеологические мотивы у откровенных убийц и их идейных вдохновителей. В свете вышесказанного не могло не броситься в глаза широкое освещение в азербайджанских СМИ посещения этой страны «одним из идеологов современной России, известным писателем и политиком Александром Прохановым». По утверждению haqqin.az «во время своего пребывания в Баку А.Проханов выступил с серией сенсационных заявлений».
Так, какие же сенсационные заявления сделал А.Проханов в Азербайджане. На страницах этого же издания 26 июня 2017 г. появилась статья под заглавием: Александр Проханов: «Почему Азербайджан не отвоевывает свои земли?!» Чтобы показать подстрекательский и провокационный характер высказываний «идеолога современной России» Проханова, приведу отдельные выдержки из его приснопамятных высказываний. «Помню там, на горе, санаторий... Как же вы потеряли Шуши? Это же была неприступная крепость!» Или же другой пассаж из очередного опуса «идеолога»: «И на президента И.Алиева, и на меня оченьтяжелое впечатление произвело закрытие в России Всероссийского азербайджанского конгресса (ВАК).Яне понимаю, почему это произошло. Нет объяснений этому и в Азербайджане. То есть получается какая-то злая воля. Формально речь идет о каком-то несоответствии документов. Но это чепуха. Неужели армяне так сильны, что могли торпедировать путинские представления о наших странах».
Высказывая свое недоумение о «потере Шуши» А.Проханов откровенно подстрекая к началу военных действий, развивает свою мысль дальше: «Эта проблема (Нагорно-Карабахский конфликт – А.Г.) могла быть решена в апреле (2016 г.), когда ваши войска перешли в наступление и стали возвращать территории. Азербайджан мог вернуть Карабах. Но потом они остановились, благодаря «как говорят вмешательству Москвы. И ситуация осталась нерешенной. В том виде, в котором она сейчас существует, на мой взгляд, будет решаться очень долго. Подчеркну: это если военное вмешательство исключено. Кстати, азербайджанская армия – мощная, энергичная, она обрела боевой дух. Но мирные процедуры будут очень долгосрочными».
Куда это так спешит А.Проханов, намереваясь разжечь новую бойню на Южном Кавказе – это тема другого анализа. Здесь же скажем, в чем причина столь неуважительного отношения А.Проханова к своей собственной стране, к его политическому руководству. Ведь вдумайтесь в то, о чем он говорит, тем более на фоне официального заявления, сделанного 16 июня 2016 г. по итогам встречи президентов России, Армении и Азербайджана в Санкт Петербурге. В заявлении президенты Армении и Азербайджана подтвердили достигнутые 20 мая 2016 г. договоренности в Вене, направленные на стабилизацию ситуации в зоне конфликта и создание атмосферы, способствующей продвижению мирного процесса. В частности, договорились увеличить число международных наблюдателей в зоне конфликта. Стороны также выразили удовлетворение сохраняющимся в последнее время режимом перемирия на линии соприкосновения. «Главы государств констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании», – говорится в заявлении. Дальше-больше. На пресс-конференции в Москве 17 января 2017 г. шеф-корреспондент российского бюро азербайджанского канала «Лидер-ТВ» Анар Гасанов задал министру иностранных дел Сергею Лаврову вопрос о том, какова будет позиция Москвы «в случае начала контртеррористической операции на оккупированных территориях и очистки от оккупационных сил, закроет ли на это глаза Москва или будет вмешиваться во внутренние дела Азербайджана. В ответ на поставленный ребром вопрос глава внешнеполитического ведомства России заявил, что этот вопрос уже не является «темой внутренних дел Азербайджана». То есть С.Лавров признал, что в случае начала Азербайджаном силовой операции в Карабахе, соседние страны будут воспринимать ее как военную операцию, но не контртеррористическую. Поскольку контртеррористические операции проводятся армейскими силами и являются вопросом не внутренней, а международной политики. С вовлечением не только двух конфликтующих стран, но и мирового сообщества. «Проведение каких-либо силовых операций не является внутренним делом Азербайджана», – заявил глава МИД России Сергей Лавров. Поэтому «идеологу» прежде чем выдавать свои перлы проазербайджанского ура-патриота, не помешало бы поразмыслить над этими словами министра иностранных дел России. Что же касается его пассажа – «неужели армяне так сильны, что могли торпедировать путинские представления о наших странах» это – прямое обвинение Министерства юстиции РФ и Верховного Суда РФ в политической коррупции. Да, да, я не оговорился для самневающихся отмечу предысторию вопроса закрытия Всероссийского азербайджанского конгресса. Так, 15 мая 2017 года Верховный Суд России удовлетворил ходатайство Министерства юстиции РФ с требованием ликвидировать Всероссийский азербайджанский конгресс. Как заявил в зале суда представитель Министерства юстиции РФ, поводом для ликвидации стали «существенные нарушения» со стороны организации, выявленные в ходе проверки. Он также передал, что Минюст неоднократно выносил предупреждения ВАК-у, обязывающие устранить нарушения, однако, «требования игнорировались».
По удивительному совпадению посещению А.Прохановым Азербайджана предшествовали воинственные заявления Ильхама Алиева. Так, 23 июня т.г. на церемонии открытия в Ширване завода по производству боевых частей к гранатомету И.Алиев заявил: « Самая большая часть затрат бюджета приходится на военные нужды, что естественно. Потому что мы живем в состоянии войны... Апрельские бои – это наша славная победа, наш большой успех. Это еще раз показывает, что азербайджанская армия сегодня находится в ряду сильных». Я не склонен А.Проханова уличить в плагиате в вопросе оценок азербайджанской армии, однако, напомню, что в итоге апрельской (2016 г) войны потери азербайджанских вооруженных сил по оценкам военных экспертов в 5-7 раз превосходили потери вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики. В этом же выступлении И.Алиев заявил: «... азербайджанский народ никогда не смирится с оккупацией», к чему призывает и сам А.Проханов.
Конечно же к вояжу «идеолога современной России» можно было бы отнестись как к очередному, мягко выражаясь, неоправданному шагу потомка добропорядочных молокан, высланных в начале XX веке из Тамбовщины в село Ивановка Азербайджана, если бы не одно возмутительное сравнение А.Проханова.
Так, 26 июня т.г. А.Проханов встретился с первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой. Отмечу, что его умилительные высказывания о чете Алиевых, это дело сугубо личное и относиться к этому следует с пониманием. Дело вкуса. Но когда после выражения восторгов типа «Те эмоции, та душевность, которые я испытал вчера во время встречи с президентом Ильхамом Алиевым, она повторилась сегодня в резиденции госпожи Алиевой (впрямь сюжет из «Тысячи одной ночи»), А.Проханов кощунственно заявляет: «И если во время встречи господин президент мыслил в категориях геополитики, военной стратегии и соперничества, как и подобает президенту страны, находящейся в состоянии войны, то его супруга говорила о гуманности, может быть от части, как Лев Толстой». Что это? Абсолютное незнание философских мыслей классика мировой литературы или же полное ослепление от выявленных к его космогонической персоне султанских почестей. Суть важна: Александр Проханов, не оскорбляйте Льва Николаевича Толстого.
Рим-Ереван, 27 июня 2017 г.
АРТАШЕС ГЕГАМЯН,
депутат Национального Собрания РА, руководитель делегации НС РА в Межпарламентской Ассамблее Православия, Сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения, председатель партии «Национальное Единение»