Ոչ վարակիչ հիվանդությունների ռիսկի գործոնները հաղթահարելի են. նախարարությունը հիշեցրել է առողջ կենսակերպի կանոնները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում հիվանդություններից առաջացած բոլոր մահերի կառուցվածքում ոչ վարակիչ հիվանդությունները կազմում են շուրջ 80% (սրտանոթայինհիվանդություններ՝ 48%,չարորակ նորագոյացություններ՝ 20.6%, շաքարայինդիաբետ՝4.8%):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, Հայաստանի բնակչության շրջանում նշված հիվանդությունների ռիսկի գործոնները պարզելու նպատակով 2015 թվականից առաջին անգամ իրականացվում էռիսկի գործոնների ուսումնասիրություն՝ ըստ առանձին հիվանդությունների: Արդյունքում՝մեր բնակչության համարշաքարային դիաբետիառավել տարածված ռիսկի գործոններն են հանդիսացել ավելորդքաշըևճարպակալումը (87.3%), անբավարար ֆիզիկական ակտիվությունը (46%),սրտամկանի սուր ինֆարկտինը՝ավելորդ քաշը և ճարպակալումը (34.7%, ընդ որում` տղամարդկանց շրջանում՝ 66.7%), ծխախոտի օգտագործումը (30.7%), ֆիզիկական ցածր ակտիվությունը (24%),կրծքագեղձի քաղցկեղինը՝ ավելորդքաշըև ճարպակալումը (49%), ցածր ֆիզիկական ակտիվությունը (35.7%), ժառանգականնախատրամադրվածությունը (21.4%):
Ուսումնասիրության արդյունքները ևս մեկ անգամ վկայում են, որ առողջության հիմնական գրավականն առողջ ապրելակերպն է։ Նշված հիվանդությունների առավել տարածված ռիսկի գործոնների՝ ավելորդ քաշի և ճարպակալման, ցածր ֆիզիկական ակտիվության կանխարգելումը կարող է շատ-շատերին ապահովագրել վտանգավոր այդ հիվանդություններից։
Ինչպես բազմիցս նշվել է, ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցը առողջ ապրելակերպն է։ Ի՞նչ է այն իր մեջ ներառում.
• առողջ սնուցում
• ֆիզիկական ակտիվություն
• վնասակար սովորություններից հրաժարում` չծխել, սահմանափակել ալկոհոլի օգտագործումը։
Ի՞նչ է առողջ սնուցումը։
• Սնունդը պետք է լինի բազմազան: Օրվա ընթացքում անհարաժեշտ է օգտագործել սննդամթերք բոլոր խմբերից` միրգ, բանջարեղեն, հատիկավորներ, լոբազգիներ, կաթնամթերք, մսամթերք։
• միրգը և բանջարեղենը պետք է լինի բազմազան՝ նախապատվությունը տալով թարմ և տեղական ծագման մթերքին (օրական ոչ պակաս 400գ)
• սահմանափակել աղի, ճարպոտ սննդի, աղի և շաքարի օգտագործումը։
Առողջ կենսակերպը հասանելի է բոլորին։
Ֆիզիկական վարժություններն օգնում են խուսփել ավելորդ քաշի և ճարպակալման առաջացումից, ինչն էլ իր հերթին կանխում է սրտանոթային հիվանդությունների զարգացումը։ Ֆիզիկական ակտիվությունը կարող է լինել շատ պարզ՝
• շատ քայլել
• առավոտյան մարմնամարզություն կատարել
• 5-17 տարեկան անձանց խորհուրդ է տրվում օրական առնվազն 60 րոպե մարզվել
• 18-64 տարեկան անձանց՝ շաբաթական առնվազն 150 րոպե չափավոր կամ առնվազն 75 րոպե ինտենսիվ վարժանքներ կամ երկուսի համակցում
• 65 և բարձր տարիքային խմբի անձանց՝ շաբաթական առնվազն 150 րոպե չափավոր կամ առնվազն 75 րոպե ինտենսիվ վարժանքներ կամ երկուսի համակցում։
Մասնագետները մնում են այն կարծիքին, որ ամենից մեծ չարիքը ծխելը և ալկոհոլի չարաշահումն են, որոնցից օր առաջ հրաժարումը կնպաստի առողջության վերականգնմանն ու պահպանմանը։
Անկասկած, մարդն ավելի առողջ կլինի, եթե խուսափի նաև ռիսկի մյուս գործոններից։ Եթե գնահատում ենք մեր առողջությունն ու ցանկանում որակյալ կյանքով ապրել, ուրեմն, հրաժարվելով վնասակար սովորույթներից, մեզ համար կենսակերպ պիտի դարձնենք առողջ ապրելակեպը։ Աշխարհում հետզհետե այդ ուղին նախընտրում են ավելի շատ մարդիկ։

Риски неинфекционных заболеваний преодолимы: Министерство здравоохранения Армении напоминает правила здорового образа жизни
Как и во всем мире, в структуре смертности на неинфекционные заболевания приходится около 80% (сердечно-сосудистые заболевания - 48%, онкологические заболевания - 20.6%, сахарный диабет -4.8%). Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностьюМинистерства здравоохранения Армении, с целью выявления рисков по указанным нозологиям в 2015 году Министерство здравоохранения Армении провело исследование.
В результате выяснилось, что факторами риска при возникновении сахарного диабета являются избыточный вес и ожирение (87.3%), недостаточная физическая активность (46%); факторами риска при возникновении острого инфаркта миокарда являются избыточный вес и ожирение (34.7%, а среди мужчин - 66.7%), потребление табачных изделий (30.7%), недостаточная физическая активность (24%); факторами риска при возникновении опухоли молочной железы являются избыточный вес и ожирение (49%), недостаточная физическая активность (35.7%), наследственная предрасположенность (21.4%).
Итак, результаты исследования еще раз подтверждают, что условием сохранения здоровья является здоровый образ жизни.
Что входит сюда?
• Здоровое питание
• Физическая активность
• Отказ от вредных привычек
!то такое здоровое питание?
• Пища должна быть разнообразной, включая в дневной рацион фрукты, овощи, зерновые, бобовые, молочные продукты, мясо
• фрукты, овощи должны быть свежими,разнообразными, предпочтительно – местного производства, не менее 400 грамм в день
• надо ограничить соль, жиры, сахар.
Здоровый образ жизни доступен всем.
Физические упражнения позволяют избежать избыточного веса и ожирения. Физическая активность может быть очень простой:
• пешая ходьба
• утренняя зарядка
• в возрасте 5-17 лет заниматься не менее 60 минут в день
• в возрасте 18-64 заниматься не менее 150 минут в неделю, или же 75 минут – активной нагрузки, или же сочетание обоих
• в возрасте свыше 65 лет умеренно заниматься не менее 150 минут в неделю, или же 75 минут – более активной нагрузки, или же сочетание обоих
специалисты сходятся во мнении, что наибольшим злом являются курение и алкоголь: избавление от вредных привычек сохранит и восстановит ваше здоровье.
Конечно, человек будет здоровее, если будет избегать и других факторов риска, однако надо помнить, что здоровому образу жизни в мире следует все больше людей.