Ծխե՛լ, ծխե՛լ մինչև ՎԵՐՋ…
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Որպես կանոն, երբ խմում եմ, ծխում եմ… Ավելի ճիշտ, երեկոյի ընթացքում վառում եմ մեկ-երկու գլանակ, որ այդպես էլ, ի վերջո, հանգչում են մոխրամանի մեջ…
Երբեք ծխող չեմ եղել, սկսած դպրոցական տարիներից, երբ ընկերներիս մեծամասնությունը ծխում էր: Ճիշտ է, եթե անկեղծ լինենք, այդ գաղտնի ծխելու մեջ կար որոշակի պատանեկան ռոմանտիզմ, սակայն ծխախոտն այդպես էլ չձգեց, իսկ ռոմանտիզմի հետևանքով մանկության ընկերներիս բացարձակ մեծամասնությունն այսօր արդեն նվազագույնը 15 տարվա ծխելու «ստաժ» ունեն… Բոլորն էլ ուզում են թողնել, անխտիր, սակայն… Երեկ փողոցում տեսա երկու երեխայի, որոնց մոտ դեռ հազիվ երեսի աղվամազերն էին սկսել հայտնվել, տեղավորվել էին այգու նստարանին և անհոգ ծխում էին…
Ինչպես կասեր Հեմինգուեյը՝ «կորսված սերունդ» … Վերջերս, երբ Հայաստանում էր Նորին Մեծություն Հորդանանի Արքայադուստր Դինան, հետաքրքիր մի կոնցեպտ նշեց ծխախոտի դեմ պայքարի վերաբերյալ: Նա ասում էր՝ պետք չէ պայքարել ծխողների դեմ, ընդհակառակը, նրանց հետ պետք է համագործակցել: Ժամանակին մենք չգիտեինք ծխելու վնասների մասին, և ծխում էինք: Ծխողի համար դժվար է թողնել ծխելը, բայց պետք է օգնել նրանց բուժվել… Հարցրեք ցանկացած ծխողի՝ արդյոք նա կուզի, որ իր երեխան ևս ծխի… Մենք պետք է պայքարենք, որ մեր երեխաները չծխեն, որ նրանք ավելի առողջ լինեն:
Հայաստանում տղամարդկանց մոտ թոքի քաղցկեղից մահացությունը գրավում է աշխարհում առաջին տեղերից մեկը: Հիմնական պատճառը՝ ծխելն է: Երբևէ տեսել ե՞ք թոքի քաղցկեղով հիվանդի… Չկա աշխարհում մի մարդ, որ ուզենա, որ իր երեխայի մոտ հետագայում ծխելու հետևանքով թոքի քաղցկեղ զարգանա…
Իսկ ինչ կարող ենք անել: Ինչպես անենք, որ երեխաները չծխեն: Չէ որ, ապացուցված է, որ ծխելու համար ամենախոցելի տարիքը պատանեկան ու երիտասարդ տարիքն է: Այդ դեպքում, միգուցե պետք է քրեական պատիժ սահմանել երեխաների շրջանում ծխախոտի վաճառքի և տարածման համար՝ շատ խիստ պատիժ, ինչպես օրինակ՝ թմրանյութերի դեպքում է… Տարեկան մոտ 600 հազար մարդ մահանում է երկրորդային ծխի հետևանքով, որի 75%-ը կազմում են կանայք և երեխաները: Ուրեմն պետք է շատ խիստ տուգանք սահմանել նաև այն փակ տարածությունների համար, որտեղ կծխեն…
Համաձայն տարբեր միջազգային կազմակերպությունների տվյալների, ծխախոտի օգտագործման հետևանքով մահացել է մոտ 100 միլիոն մարդ, և հաշվարկվել է, որ նման տենդենցի դեպքում 21-րդ դարում ծխելու հետևանքով կմահանա մոտ 1 միլիարդ մարդ:
Ինչպես նշում էր Նորին Մեծությունը, ծխախոտի ընկերությունները կենտրոնացել են մեր պես զարգացող երկրների վրա: Նրանց համար շատ խիստ պայմաններ են ստեղծվել Ամերիկայում, Եվրոպայում և Ավստրալիայում, և նրանք այժմ իրենց ողջ ռեսուրսները կենտրոնացրել են չզարգացած և զարգացող երկրների վրա… Մարլբորոն արտադրող ընկերության տնօրենի աշխատավարձը կազմում է մոտ 12 միլիոն դոլար: Իսկ որտեղից է գոյանում այդ աշխատավարձը…

Курить, курить до КОНЦА…
Как правило, после выпивки я обычно курю… Вернее, в течение вечера прикуриваю одну-две сигареты, которые, в конце концов, так и остаются гаснуть в пепельнице…
Я никогда не был курильщиком, начиная со школьных лет, когда большинство моих друзей уже курили. Правда, если откровенно, в этом тайном курении присутствовал определенный юношеский романтизм, однако сигареты так и не привлекли меня, а исключительное большинство моих друзей сегодня вследствие этого романтизма стали заядлыми курильщиками с 15-летним “стажем”, как минимум… Все они хотят бросить, все без исключения, но… Накануне я увидел на улице двух подростков, которые сидя на скамейке в парке, беззаботно курили…
Как сказал Хемингуэй, потерянное поколение… Недавно, когда Ереван посетила принцесса Иордании Дина, она отметила примечательную концепцию по поводу курения. Она сказала, что не нужно бороться против курильщиков, наоборот, с ними нужно сотрудничать. В свое время мы не знали о вреде курения и поэтому курили. Курильщику трудно бросить курить, однако ему следует помочь вылечиться… Спросите у любого курильщика, хотел бы он на самом деле, чтобы его ребенок тоже стал курильщиком... Мы должны бороться, чтобы наши дети не начали курить, чтобы они были более здоровыми.
В Армении уровень смертности среди мужчин вследствие рака легких занимает одно из первых мест. Основная причина – курение. Вы когда-нибудь видели больного раком легких? Думаю, нет на свете такого человека, который пожелал бы, чтобы из-за курения у его ребенка развился рак легких…
А что мы можем сделать? Что нужно сделать, чтобы наши дети не курили? Ведь доказано, что наиболее уязвимым и подверженным этой пагубной привычке является юношеский возраст. В таком случае, может, следует определить уголовное наказание за распространение, продажу сигарет детям, очень строгое наказание, как, например, в случае с наркотиками… Ежегодно около 600 тысяч человек умирают в результате вдыхания вторичного дыма, 75% из них - это женщины и дети. Значит, следует установить довольно жесткие штарфы для курящих в закрытых омещениях…
По данным различных международных организаций, вледствие использования сигарет в мире умерли 100 миллионов человек, и подсчитано, что в случае продолжения подобной тенденции в 21 веке из-за курения погибнет около 1 миллиарда человек.
Как отмечала принцесса Иордании, производящие табачную продукцию компании сконцентрировались на таких, как мы, развивающихся странах. Для них установлены очень жесткие условия в США, Европе и Австралии, и теперь все свои ресурсы они направили на неразвитые и развивающиеся страны…