Չսարսելով հալածանքից, չձգտելով փառքի,
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվ այսպես, 2017թ. մայիսի 4-ին «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը հրապարակեց «ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արտաշես Գեղամյանին Ազգային ժողովի պատգամավոր վերընտրվելու կապակցությամբ» հոդվածը։ Չեմ թաքցնում, ինձ համար շատ հաճելի էր, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելան (Իտալիայի ներկայացուցիչ) տառացիորեն իր աշխատանքային օրն սկսելուն պես (տեղի ժամանակով ժամը 13։43-ին) ինձ ուղղված շատ բարեկամական շնորհավորական նամակ է գրել։ «Թանկագին Արտաշես, թանկագին ընկեր։ Երջանիկ եմ լսել Ձեր վերընտրվելու լուրը և անհամբեր սպասում եմ մոտակա ժամանակներում հանդիպել Ձեզ հետ Մինսկում... Շուտով կտեսնվենք։ Ռոբերտո, Ռոբերտո Մոնտելա, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, Կոպենհագեն»,- գրել էր Մոնտելան։ Որ այս նամակը խիստ փչացնելու էր Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատվիրակության անդամների տրամադրությունը, դրանում կասկածելու հարկ չկա։ Մանավանդ ԵԱՀԿ ԽՎ վերջին ձմեռային խորհրդաժողովում (2017թ. փետրվարի 23-24, Վիեննա) աղմկահարույց միջադեպից հետո, երբ Տնտեսական հարցերի, գիտության, տեխնոլոգիայի և շրջակա միջավայրի հարցերով Ընդհանուր կոմիտեի նիստի (2017թ. փետրվարի 23) տեսագրությունից իմ ելույթի կենդանի ձայնը զարմանալի կերպով փոխարինվեց համաժամանակյա անգլերեն թարգմանությամբ։ Ավաղ, դժվար էր անգլերեն թարգմանության մեջ որսալ ողջ սարկազմն ու նվաստացուցիչ տոնը, ինչը կատաղեցրել էր ադրբեջանական և թուրքական պատվիրակությունների անդամներին։ Իմ ելույթի ընթացքում բանն այնտեղ հասավ, որ Ադրբեջանի պատվիրակը երկու անգամ որոտընդոստ դժգոհեց նիստի նախագահության անդամներից՝ վայնասուն բարձրացնելով, թե ելույթիս ժամանակը սպառվել է։ Չօգտվել ադրբեջանցի խորհրդարանականի նման, մեղմ ասած, անգետ վարմունքից՝ ավելորդ ճոխություն կլիներ իմ կողմից, ինչն ինձ թույլ տալ չէի կարող։ Դիմելով նիստի նախագահությանը՝ ես խնդրեցի ընդամենն արձանագրել, որ ադրբեջանական կողմն իմ մեղադրանքների բովանդակության (գետերի ակունքների թունավորման մասին, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնապաշտպանության ուժերը ստիպված էին հետ նվաճել ադրբեջանական կողմից՝ խուսափելու համար էկոլոգիական աղետից Լեռնային Ղարաբաղի խիտ բնակեցված շրջաններում և Քելբաջարի շրջանում, ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն ներթափանցումների մասին, որոնք փորձում էին պայթեցնել Սարսանգի ջրամբարտակը, ինչը ջրածածկ կաներ Լեռնային Ղարաբաղի տասնյակ բնակավայրեր և այլն) հանդեպ պահանջներ չունի, քանի որ ադրբեջանցի խորհրդարանականն իր ռեպլիկներում նշում էր միայն իմ կողմից ժամանակացույցը խախտելու մասին։ «Կրտսեր եղբորը փորձանքի մեջ» թողնելը, ինչպես և սպասվում էր, նրա թուրք գործընկերոջ ուժերից վեր էր, որը, խոսք վերցնելով, սկսեց բարբաջել ադրբեջանական 20% տարածքների մասին, որոնք, իբր, զավթել են հայկական զինված ուժերը։ Նրա այս հերյուրանքին ես բարձրաձայն հակադարձեցի բուն հայկական 60% տարածքների մասին հիշատակելով, որոնք զավթվել են Օսմանյան կայսրության կողմից։
Կարելի է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակների և ադրբեջանցի ու թուրք խորհրդարանականների միջև հնչած քաղաքական բանակռիվների, անգամ նաև իրարանցումների տասնյակ այլ սուր օրինակներ բերել՝ ընդգծելու համար, թե որքան անցանկալի է նրանց համար Արտաշես Գեղամյանի՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր վերընտրվելը։ Էլ չեմ ասում ադրբեջանա-թուրքական խորհրդարանականների անխուսափելի նյարդային սթրեսի մասին՝ ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար, այդ կազմակերպությունում մեծ հարգանք վայելող Ռոբերտո Մոնտելայի կողմից այդ առիթով ձեր խոնարհ ծառային շնորհավորելու հետ կապված։ Ավաղ, այդ փաստը վհատեցրել և անթաքույց չարախնդալու առիթ է տվել նաև հայրենական որոշ մաս-մեդիաների։
Ընթերցողը միանգամայն արդարացիորեն կարող է հարց տալ. ինչո՞ւ այդ դեպքում տողերիս հեղինակն ինքը չի առաջնորդվում բոլոր ժամանակների մեծ պոետի իմաստուն խորհրդով և փորձում է «առարկել հիմարին»։ Հենց այստեղ էլ թաղված է շան գլուխը։ Բանն այն է, որ Ռոբերտո Մոնտելային հասցեագրված իմ նամակում քաղաքական գնահատականներ են տրվել 2017թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին։ Մեջբերում կատարեմ 2017թ. մայիսի 4-ին ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարին իմ գրած նամակից։
«Հարգելի պարոն Մոնտելա, թանկագին Ռոբերտո։ Ձեզ եմ ուղարկում Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու վերաբերյալ: Չեմ թաքցնում, որ ես հպարտ եմ նրա համար, որ Ազգային ժողովի պատգամավոր եմ ընտրվել անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաազնիվ, ամենաթափանցիկ և ամենամրցակցային ընտրությունների արդյունքներով»,- ասված էր իմ նամակում։ Կարելի էր այլևս չծավալվել այս հաշվով, մանավանդ որ բացարձակապես անտեղի հիշեցում-կշտամբանքը, քննադատությունն իմ հասցեին՝ որպես ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարի, հրապարակվել էր ինտերնետ-պարբերականում, որը չի էլ թաքցնում, որ բամբասանքների, ասեկոսեների, դատափետումների տարածող է հանդիսանում, այն այդպես էլ կոչվում է՝ «Ասեկոսե»։ Զարմացրեց այլ բան, որ այդ «ասեկոսեները», բնականաբար՝ ոչ առանց քաղաքական հուշարարների մասնակցության, հաջորդ օրն, իսկ արդեն թերթերից մեկի առաջնորդողում էին, իսկ թերթն, ըստ էության, վատ համբավ չունի։ Զարմանալին այն էր, որ այդ հրապարակումների հուշարարներն այն աստիճան տգետ են, որ հաջողեցրել են մեղադրել ինձ այն բանում, որ ԵԱՀԿ Մշտական խորհուրդը օրեր առաջ որոշում էր ընդունել ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի մանդատը չերկարաձգելու մասին։ Նշենք, որ ս.թ. մայիսի 4-ին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Ավստրիայի ներկայացուցիչը ելույթ էր ունեցել՝ հայտարարելով, թե հակառակ գործադրված ջանքերի՝ անհնար է եղել հասնել համաձայնության Երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցի շուրջ, քանի որ Ադրբեջանը վետո է դրել կազմակերպության բյուջեի վերաբերյալ որոշման վրա՝ իր դիրքորոշումը պատճառաբանելով ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի փակման պահանջով, ինչի հետ կապված՝ ԵԱՀԿ ներկայացուցչությունը Երևանում կդադարեցնի իր գործունեությունը։ Անտեղյակների կամ այդպես ձևացողների համար նշենք, որ ԵԱՀԿ Մշտական խորհուրդը դիրեկտիվ մարմին է կանոնավոր հիմունքներով քաղաքական խորհրդատվություններ և Նախարարների խորհրդի հանդիպումների միջև ընկած ժամանակաընթացքում ԵԱՀԿ օպերատիվ աշխատանքն իրականացնելու համար։ Նշենք նաև, որ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստերը գումարում և գլխավորում է նրանց գործող նախագահը։ Մշտական խորհրդի կազմի մեջ մտնում են 57 մասնակից պետությունների պատվիրակները։ Պատվիրակությունը Մշտական խորհրդում կազմված է տվյալ մասնակից պետության ներկայացուցիչներից՝ որպես ԵԱՀԿ-ում մշտական ներկայացուցիչ նշանակված դեսպանի գլխավորությամբ։ Սա՝ ի գիտություն քաղաքական հուշարարների, որոնք տարօրինակորեն աշխուժացել են վերջին ժամանակներս։ Եվ ահա, ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի դեսպանի դրած վետոն (որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով), պարզվում է, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանի խղճին է։ Ըստ երևույթին, նրանց տրամաբանությամբ ԵԱՀԿ ԽՎ խորհրդաժողովներում Ա.Գեղամյանը չափից ավելի կոշտ է արձագանքում արդբեջանա-թուրքական խորհրդարանականների հերյուրանքներին և բացահայտ զրպարտչական ելույթներին։ Ավելին, նրանց խիստ վշտացրել է, որ Արտաշես Գեղամյանի գործընկերները՝ ի դեմս ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Քրիստին Մուտոնենի և Հարավային Կովկասի գծով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի, նույն օրը՝ ս.թ. մայիսի 4-ին, հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, Քրիստին Մուտոնենն ասել է. «Ցավում եմ, որ, չնայած երկարատև և շարունակական ջանքերին, Մշտական խորհրդին չհաջողվեց հասնել կոնսենսուսի Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեությունը շարունակելու վերաբերյալ։ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը քանիցս հորդորել է, որպեսզի ԵԱՀԿ դաշտային առաքելություններում հուսալի մանդատներ և բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսները տրամադրվեն, որպեսզի նրանք կարողանան կատարել իրենց կենսականորեն կարևոր խնդիրները, բայց, ցավոք, փակվում է ևս մեկ դաշտային օպերացիա»։ Որպեսզի տեղեկատվությունն ամբողջական լինի, ասեմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային (2017թ.) խորհրդաժողովի ընթացքում այս մտահոգությունները հայտնել եմ ԵԱՀԿ ԽՎ ղեկավարներին։ Ավելին, տագնապներս նրանց կողմից լիովին ըմբռնվել են։ Չեմ ուզում խորանալ այդ զրույցների մանրամասների մեջ, չնայած ինձ համար մեծ գայթակղությանը՝ հայկական կողմի համար դրանց բացառիկ նպաստավորության առումով, որպեսզի մեր ադրբեջանցի և թուրք ընդդիմախոսներին, ինչպես նաև ներքին անգետ քաղաքականամերձ հուշարարներին չզինենք հերթական չարամիտ, պատվիրված չարախնդություններով։
Թվում է՝ այսքանով կարելի էր և ավարտել։ Բայց դա լոկ առաջին հայացքից։ «Ասեկոսե» և Ընկ.-ի հրապարակումների ողջ վտանգավորությունն այն է, որ նրանք ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի վերոհիշյալ որոշումը՝ խիստ պարզունակ և վտանգավոր Հայկական պետության համար, շաղկապում են իմ՝ «Ռուսաստանի հանդեպ անգերազանցելի սիրո» հետ՝ ակնարկելով այն, որ ադրբեջանական վետոն դրվել է ոչ առանց Ռուսաստանի հուշման։ Ապացուցելու համար ընդդիմախոսներիս անհիմն ենթադրությունների ողջ աբսուրդը, մեջբերում անեմ նրանց հրապարակումից։ Եվ այսպես, ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի փակման հնարավոր պատճառը պարզաբանելու համար այս անգետ հուշարարները բարբաջում են. «Իսկ երբ հիշում ենք, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարն անգերազանցելի ռուսասեր Արտաշես Գեղամյանն է, ամեն ինչ ավելի պարզ է դառնում։ Ու նաև այդ համատեքստում շատ հիմնավոր են թվում փորձագիտական այն կարծիքները, որ ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի փակման իրական պատվիրատուն հետխորհրդային տարածքում արևմտյան ամենայնի դեմ պայքարող ու Արևմուտքի հետ որևէ աղերս ունեցող կառույցներին հեռացնող Ռուսաստանն է, որը դա արել է Ադրբեջանի միջոցով»։ Ի՞նչ է սա՝ Ջեյմս Ֆորեսթոլի ախտանիշի դրսևորո՞ւմ, երբ ԱՄՆ պաշտպանության առաջին նախարար Ջեյմս Ֆորեսթոլի աչքին ամենուրեք ռուսներ էին երևում, և նա զինվորական հոսպիտալի պատուհանից ցած նետվեց՝ բղավելով. «Ռուսները գալի՛ս են»։ Ավաղ, «Ասեկոսե» և Ընկ.-ի հրապարակումներում վտանգավոր միտում է նկատվում՝ պառակտում մտցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության մեջ, որն ահա ադրեն ավելի քան 22 տարի քրտնաջան Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ է որոնում։ Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ դա միակ հեղինակավոր միջազգային հարթակն է, որտեղ նրա համանախագահները, ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի (Եվրամիության), բավական համաձայնեցված են գործում։ Ըստ երևույթին, դա չափազանց անցանկալի է ոչ միայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի (որը չի թաքցնում ցանկացած գնով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կազմ մտնելու ձգտումը), այլ նաև նրանց հայաստանցի կամակատար-քաղաքական հուշարարների համար։ Նշենք, որ ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քեյթ Բերնեսը Վիեննայում Մշտական խորհրդի նիստի (2017թ. մայիսի 4) ընթացքում հայտարարել է. «Եթե գրասենյակը Երևանում հարկադրյալ փակվի, դա վատ կանդրադառնա Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ պարտավորություններին ադրբեջանական կառավարության հավատարմության վրա։ Մենք հորդորում ենք Ադրբեջանին գործել կառուցողաբար՝ որքան հնարավոր է արագ կոմպրոմիսային լուծման համար, դա թույլ կտա չփակել ԵԱՀԿ գրասենյակը Երևանում»։ Նշենք նաև, որ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գլխավոր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ս.թ. մայիսի 6-ին հայտարարություն է տարածել, որում մտահոգություն է հայտնել ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի փակման հեռանկարի առիթով. «Երևանի գրասենյակը Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ վերջին ներկայացուցչությունն է: Եվրամիությունն աջակցում է Հարավային Կովկասի բոլոր երկրներում ԵԱՀԿ նշանակալից ներկայությանը: Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակը կարևոր դեր ունի իրեն հյուրընկալող երկրի` Հայաստանի կարիքները բավարարելու տեսանկյունից։ Ադրբեջանի բարձրացրած մտահոգությունը, թե Երևանի գրասենյակը չպետք է ներգրավված լինի հակամարտության հետ առնչվող գործունեության մեջ (նկատի ունի Ղարաբաղյան հակամարտությունը- Ա.Գ.), իր արտացոլումն է գտել ավստրիական նախագահության առաջարկած ձևակերպումներում, և հյուրընկալ երկիրը ընդունել է այդ լուծումը: Այն, որ դա ևս արդյունք չի տվել, հիասթափեցնող է: Ստեղծված փակուղային իրավիճակին հանգեցրած ձևակերպումների խնդիրը չպետք է Երևանի գրասենյակի մանդատի երկարաձգման խոչընդոտ դառնա: Մենք կոչ ենք անում կողմերին հավելյալ կամք դրսևորել հնարավորինս շուտ խնդրի լուծում գտնելու ուղղությամբ»:
Այս առնչությամբ հատկապես կուզենայի նշել հայկական դիվանագիտության համակարգված և նպատակաուղղված աշխատանքը, որի արդյունքում համաշխարհային քաղաքականության ուժի կենտրոնների բոլոր առաջատար խաղացողները համակարծիք են, որ պաշտոնական Երևանը գործում է այն պարտավորություններին համահունչ, որոնք ստանձնել է ԵԱՀԿ մտնելիս, ի տարբերություն Ադրբեջանի։ Սակայն, ցավոք, սա խիստ զայրացնում է ոչ միայն Ադրբեջանին ու Թուրքիային, այլ նաև Հայաստանի նրանց հուշարարներին։
Հաշվի առնելով ԱՄՆ և Եվրամիության հայտարարությունները՝ «Ասեկոսե» և Ընկ.-ի հրապարակումը, թե Ադրբեջանի վետոն դրվել է ոչ առանց Ռուսաստանի մասնակցության, ցայտուն օրինակն է այն բանի, թե ինչպես կարող են քաղաքական անգրագիտությունն ու տգիտությունը, չարացածությունն այն ամենի հանդեպ, ինչը կապված է Ռուսաստանի հետ, վերածվել Հայաստանի ազգային շահերին բանալ դավաճանության։ Մեր վայ-հուշարարներն, ըստ էության, ադրբեջանական կողմին միջանցք են տրամադրել՝ արդարացնելու իրենց դրած վետոյի ֆիասկոն. հիմա նրանք կարող են իրենց չմտածված քայլն արդարացնել նրանով, որ, իբր, իրենք դա արել են Ռուսաստանի ճնշմամբ, ինչի մասին անգամ Հայաստանի ատելի մամուլն է ստիպված եղել խոստովանել։ Նկատի ունեցեք, Ռուսաստանը, պարզվում է, ճնշում է գործադրել Ադրբեջանի վրա, այլ ոչ թե Թուրքիան է կանգնած այդ վետոյի թիկունքում։
Ցավով պետք է խոստովանեմ, որ ներկայիս քաղաքական հուշարարները որքան տգետ, նույնքան էլ վտանգավոր են Հայոց պետության համար, որովհետև նրանց վտանգավոր զրպարտությունը լայնորեն տարածվում է հայկական մաս-մեդիաներով։ Իսկ դա արդեն ազգային անվտանգության հարց է։
Հայաստանի Հանրապետության
վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Քրիստին Մուտոնենը, (ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահից աջ) Հարավային Կովկասի գծով ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը, (ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահից ձախ) Արտաշես Գեղամյանը և ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելան։

Обиды не страшась, не требуя венца;
Итак, 4 мая 2017 г. Государственное информационное агентство «Арменпресс» опубликовало статью «Генеральный секретарь ПА ОБСЕ поздравил Арташеса Гегамяна с переизбранием депутатом Национального Собрания». Не скрою, что мне было очень приятно, когда Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Роберто Монтелла (представитель Италии) буквально в начале своего рабочего дня (в 13:43 по м.в.) написал очень дружественное поздравительное письмо в мой адрес. «Дорогой Арташес, дорогой друг! Я счастлив слышать, что тебя переизбрали и я с нетерпением жду встречи с тобой в ближайшее время в Минске... Скоро увидимся. Роберто, Роберто Монтелла, Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Копенгаген», – написал Монтелла. То, что это письмо порядком испортило бы настроение членов делегации Мили Меджлиса Азербайджана сомневаться не приходится. Особенно после скандального инцидента на последней зимней (23-24 февраля 2017 г., Вена) сессии ПА ОБСЕ, когда из видеозаписи заседания Общего комитета по экономическим вопросам, науке, технологии и окружающей среде (23 февраля 2017 г.) удивительным образом живой звук моего выступления был подменен синхронным английским переводом. Увы, весь сарказм и уничижительный тон выступления, который привел в бешенство членов азербайджанской и турецкой делегаций в английском переводе трудно уловить. В ходе моего выступления дело дошло до того, что делегат из Азербайджана дважды громогласно сокрушался на членов президиума заседания с воплями о том, что время моего выступления истекло. Не воспользоваться подобным, мягко выражаясь, безграмотным выпадом азербайджанского парламентария было бы излишней роскошью с моей стороны, чего допустить себе я не мог. Обратившись к президиуму заседания я попросил всего лишь запротоколировать, что к сути моих обвинений (об отравлении истоков рек, которые силы самообороны Нагорно-Карабахской Республики были вынуждены отвоевать у азербайджанской стороны во избежание экологической катастрофы в густонаселенных районах Нагорного Карабаха и Кельбаджарского района, о диверсионных вылазках азербайджанских вооруженных сил, которые пытались взорвать дамбу Сарсангского водохранилища, что привело бы к затоплению десятков населенных пунктов Нагорного Карабаха и т.д.) азербайджанская сторона претензий не имеет, так как азербайджанский парламентарий в своих репликах указывал лишь на нарушение с моей стороны временного регламента. Оставить «в беде своего младшего брата», как и ожидалось, оказался не в силах его турецкий коллега, который, взяв слово, начал разглагольствовать о 20% азербайджанских территорий, якобы оккупированных армянскими вооруженными силами. На этот его выпад мною было высказано громогласное заявление о 60% исконно армянских территорий, оккупированных Османской империей.
Можно привести десятки других острых примеров, прозвучавших в политических дебатах, а то и перепалках между делегатами Национального Собрания РА с азербайджанскими и турецкими парламентариями в ходе сессий ПА ОБСЕ с тем, чтобы подчеркнуть крайнюю нежелательность для них переизбрания депутатом Национального Собрания РА Арташеса Гегамяна. Уже не приходится говорить о неизбежном нервном стрессе азербайджано-турецких парламентариев в связи с поздравлением вашего вашего покорного слуги по этому поводу со стороны Генерального секретаря ПА ОБСЕ Роберто Монтелла, пользующегося большим уважением в этой организации. Увы, этот факт вызвал уныние и нескрываемое злорадство и в некоторых отечественных масс-медиа.
Читатель может вполне резонно задаться вопросом: почему же тогда автор этих строк сам не руководствуется мудрым советом великого поэта всех времен и пытается «оспоривать глупца». Именно здесь и зарыта собака. Дело в том, что в моем письме, адресованном Роберто Монтелла, были даны политические оценки выборам в Национальное Собрание РА от 2 апреля 2017 года. Приведу выдержку из моего письма от 4 мая 2017 г. Генеральному секретарью ПА ОБСЕ.
«Уважаемый господин Монтелла, дорогой Робертo! Посылаю решение Центральной избирательной комиссии о подведении итогов выборов в Национальное Собрание Республики Армения. Не скрою, что я горжусь тем, что избрался депутатом Национального Собрания в ходе честных, прозрачных выборов за всю историю независимой Армении», – было сказано в моем письме. Можно было бы дальше не распространяться на этот счет, тем более, что абсолютно неуместное упоминание-упрек, критика в мой адрес как руководителя делегации НС РА была опубликована в интернет-издании, которое и не скрывает, что является распространителем сплетен, кривотолков, пересуд. Удивило другое, что эти «сплетни», естественно, не без участия политических суфлеров, на следующий же день были уже в передовице одной из газет, которая в принципе не пользуется дурной репутацией. Удивительно другое, что суфлеры этих публикаций до того невежественны, что умудрились обвинить меня в том, что Постоянный Совет ОБСЕ днями ранее принял решение о непродлении мандата Ереванского офиса ОБСЕ. Заметим, что 4 мая т.г. представитель председательствующей в ОБСЕ Австрии выступил с речью, заявив, что вопреки приложенным усилиям оказалось невозможным достичь согласия по вопросу продления мандата Ереванского офиса, так как Азербайджан наложил вето на решение по бюджету организации, мотивируя свою позицию требованием закрытия Ереванского офиса ОБСЕ, в связи с чем представительство ОБСЕ в Ереване прекратит свою деятельность. Для не сведущих или претворяющихся таковыми отметим, что Постоянный совет ОБСЕ является директивным органом для проведения на регулярной основе политических консультаций и оперативной работы ОБСЕ в период между встречами Совета Министров. Отметим также, что заседания Постоянного совета ОБСЕ созывает и возглавляет их Действующий председатель. В состав Постоянного совета входят делегаты 57 государств-участников. Делегация в Постоянном совете состоит из представителей данного государства-участника под руководством посла, назначенного в качестве постоянного представителя в ОБСЕ. Это к сведению политических суфлеров, странным образом оживившихся в последнее время. И вот вето, наложенное послом Азербайджана в ОБСЕ (решения принимаются консенсусом), оказывается на совести руководителя делегации НС РА в ПА ОБСЕ Арташеса Гегамяна. Видимо по их логике на сессиях ПА ОБСЕ А.Гегамян уж очень жестко реагирует на очернительство и откровенно клеветнические выступления азербайджано-турецких парламентариев. Более того, их сильно огорчило, что коллеги Арташеса Гегамяна в лице Президента ПА ОБСЕ Кристин Муттонен и Специального представителя ПА ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиана Вигенина в тот же день, 4 мая т.г., выступили с заявлением, в котором, в частности, Кристин Муттонен, заявила: «Я сожалею о том, что, несмотря на длительные и продолжительные усилия, Постоянному совету не удалось достичь консенсуса относительно продолжения деятельности Офиса ОБСЕ в Ереване. Парламентская ассамблея ОБСЕ неоднократно призывала к тому, чтобы на полевых миссиях ОБСЕ предоставлялись надежные мандаты и все необходимые ресурсы, чтобы они могли выполнять свои жизненно важные задачи, но, к сожалению, закрывается еще одна полевая операция». Для полноты информации скажу, что в ходе зимней (2017 г.) сессии ПА ОБСЕ эти озабоченности были мною высказаны руководителям ПА ОБСЕ. Более того, мои тревоги получили полное понимание с их стороны. Не хочу вдаваться в подробности этих бесед, несмотря на большой соблазн для меня в плане их исключительной благоприятности для армянской стороны, чтобы не вооружить наших азербайджанских и турецких оппонентов, а также внутренних невежественных околополитических суфлеров для очередных злонамеренных заказных злорадствований.
Казалось на этом можно было бы поставить точку. Но это лишь на первый взгляд. Вся опасность публикаций в «Сплетнях» и Ко в том, что они вышеотмеченное решение Постоянного совета ОБСЕ крайне примитивно и опасно для Армянского государства увязывают с моей «непревзойденной любовью к России» с намеком на то, что азербайджанское вето было наложено не без подсказки России. Чтобы показать весь абсурд домыслов моих оппонентов, приведу выдержку из их публикации. Итак в объяснение причин возможного закрытия Ереванского офиса ОБСЕ, невежественные суфлеры глаголят: «С учетом того, что руководителем делегации НС РА в ПА ОБСЕ является непревзойденный русолюб Арташес Гегамян все становится ясно. И в этом контексте очень обоснованными кажутся мнения экспертов, что настоящим заказчиком закрытия Ереванского офиса ОБСЕ является Россия, которая борется с присутствием всех связанных с Западом организаций на постсоветском пространстве. И это Россия сделала посредством Азербайджана». Что же это проявление синдрома Джеймса Форрестола, когда первому министру обороны США Джеймсу Форрестолу всюду мерещились русские и он выбросился из окна военного госпиталя с криком: «Русские идут!» Увы, в публикациях «Сплетен» и Ко проглядывается опасная тенденция внести раскол в деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая вот уже свыше 22 лет ведет кропотливый поиск путей мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. С удовлетворением хочется констатировать, что это единственная авторитетная международная площадка, где ее сопредседатели в лице США, России и Франции (Евросоюза) действуют весьма согласованно. Видимо это крайне нежелательно не только для Азербайджана и Турции (которая не скрывает своего стремления любой ценой войти в состав сопредседателей Минской группы ОБСЕ), но и их приспешников–политических суфлеров из Армении. Отметим, что временный поверенный в делах США в ОБСЕ Кейт Бернес в ходе заседания Постоянного совета в Вене (4 мая 2017 г.) заявила: «В случае, если офис в Ереване будет вынужденно закрыт, это плохо отразится на Азербайджане и приверженности азербайджанского правительства обязательствам ОБСЕ. Мы призываем Азербайджан действовать конструктивно для компромиссного решения как можно быстрее, это позволит не закрывать офис ОБСЕ в Ереване». Отметим также, что Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини 6 мая т.г. распространила заявление, в котором выразила обеспокоенность в связи с перспективой закрытия ереванского офиса ОБСЕ: «Ереванский офис последнее представительство ОБСЕ на Южном Кавказе. Евросоюз поддерживает значительное присутствие ОБСЕ во всех странах Южного Кавказа. Ереванский офис ОБСЕ играет важную роль с точки зрения удовлетворения нужд принимающей стороны – Армении. Поднятая Азербайджаном озабоченность, что Ереванский офис не должен быть вовлеченным в деятельность, связанную с конфликтом (имеется в виду Нагорно-Карабахский конфликт – А.Г.), нашла отражение в формулировках, предложенных австрийским председательством, и принимающая сторона приняла это решение. То, что это не дало результата разочаровывает. Проблема формулировок, приведшая к сложившейся тупиковой ситуации, не должна стать препятствием для продления мандата Ереванского офиса ОБСЕ. Мы призываем стороны проявить дополнительную волю в направлении скорейшего решения проблемы». В этой связи особо хотелось бы отметить слаженную и целенаправленную работу армянской дипломатии, в результате которой все ведущие игроки центров силы мировой политики едины во мнении, что официальный Ереван действует в полном унисоне с обязательствами, взятыми на себя при вступлении в ОБСЕ в отличие от Азербайджана. Однако, увы, это крайне раздражает не только Азербайджан и Турцию, но и их суфлеров в Армении.
С учетом заявлений США и Евросоюза публикация в «Сплетнях» и Ко о том, что наложение Азербайджаном вето было не без участия России – яркий пример того, как политическая безграмотность и невежество, озлобленность ко всему, что связано с Россией, может обернуться банальным предательством национальных интересов Армении. Наши горе-суфлеры по существу предоставили азербайджанской стороне коридор для оправдания фиаско наложенного ими вето: теперь они могут оправдать свой опрометчивый шаг тем, что дескать они это сделали под давлением России, о чем даже ненавистная пресса Армения была вынуждена признаться. Учтите, Россия оказывается оказала давление на Азербайджан, а не Турция стоит за этим вето.
С сожалением приходится признать, что сегодняшние политические суфлеры сколь невежественны, столь же опасны для Армянского государства, потому что их опасная клевета широко распространяется в армянских масс-медиа. А это уже вопрос национальной безопасности.
Депутат Национального Собрания Республики Армения Шестого созыва от Республиканской партии Армении
На фотографии- Президент Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Кристин Муттонен ,(справа от Президента ПА ОБСЕ) Специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин ,(слева от Президента ПА ОБСЕ) Арташес Гегамян и Генеральный секретарь ПА ОБСЕ Роберто Монтелла .