Զինադադարի խախտում իրականացնելով Ադրբեջանը վտանգել է բանակցային գործընթացը. Տիգրան Բալայան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակցային գործընթացում որևէ հիմնավոր խոսքի բացակայությունը Ադրբեջանը փորձում է լրացնել` խոսելով սադրանքների լեզվով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների՝ մոսկովյան հանդիպումից առաջ Բաքվի կողմից շփման գծում իրավիճակի լարումը, որի հետևանքով Արցախի ՊԲ զինվոր է զոհվել։
-Բանակցային գործընթացում որևէ հիմնավոր խոսքի բացակայությունը Ադրբեջանը փորձում է լրացնել` խոսելով սադրանքների լեզվով։ Բաքուն կրկին ցույց է տալիս, որ չի կարևորում բանակցային գործընթացը, այլապես չէր վտանգի այն՝ արտգործնախարարների հանդիպման օրը զինադադարի հերթական կոպտագույն խախտում իրականացնելով։
Նման սադրանքի գնալով այն ժամանակ, երբ բոլորը սպասում են մոսկովյան հանդիպման արդյունքին՝ Բաքուն նաև հստակ ի ցույց է դնում, որ իրականում հետաքրքրված չէ դրանով և, անկախ նրանից, թե ինչ մակարդակով հանդիպում է ընթանում, շարունակում է կառչած մնալ տարիներ շարունակ իր որդեգրած սադրանքների քաղաքականությունից։

YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Azerbaijan is trying to fill the absence of any valid word in the negotiations process by speaking in the language of provocations, foreign ministry spokesman Tigran Balayan said in response to an inquiry of ARMENPRESS.
- How would you comment Baku’s escalation of the situation in the line of contact, which resulted in the death of an Artsakh Defense Army soldier, ahead of the meeting of Armenia’s, Russia’s and Azerbaijan’s foreign ministers in Moscow?
- Azerbaijan is trying to fill the absence of any substantial word in the negotiations process by speaking in the language of provocations. Once again Baku is showing that it doesn’t attach importance to the negotiations process, otherwise it wouldn’t endanger it by making another flagrant ceasefire breach on the day of the foreign ministers’ meeting.
Making this type of a provocation when everyone is expecting the results of the Moscow meeting, Baku is also clearly demonstrating that it really isn’t interested in it, and regardless of what level meeting is proceeding, it continues to stick to its policy of provocations which it adopted for many years.