Հայաստանը պետք է ստանձնի Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման գործընթացի համակարգումը. Արմեն Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ստանձնի Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման գործընթացի համակարգումը և չսպասի այս կամ այն երկրի առաջնորդի հայտարարություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ Արմեն Մարուքյանը` խոսելով ԱՄՆ-ի վարչակազմից Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված ակնկալիքներից:
«Մենք տեսել ենք, որ ԱՄՆ շատ նախագահներ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախընտրական խոստում են տվել, սակայն այդ պարագայում էլ նման քայլ չի արվել, ցեղասպանություն բառը չի արտաբերվել: Հիմա, եթե նախագահ Թրամփը որևէ խոստում չի տվել, հետևաբար նա ավելի ազատ է իր քայլերի, իր գործունեության մեջ: Ես կոչ կանեի այդքան չսևեռվել այն հանգամանքի վրա, թե ԱՄՆ-ի նախագահը ապրիլի 24-ի նախօրեին կարտասանի այդ բառը, թե ոչ, դա այլևս մեզ պետք է չհետաքրքրի»,-ասաց Արմեն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ըստ էության, արդեն իրենց խղճի գործն է: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչված իրողություն է, և եթե հայերը կատարում են ռազմավարական վերաշեշտադրում, որ արդեն պայքարում են հետևանքերի հաղթահարման համար, ապա դա նշանակում է, որ ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկելի չէ, այն աքսիոմատիկ ճշմարտություն է:
«Կարծում եմ, որ այս նոր շեշտադրումը կարող է ազդել որոշ երկրների վրա: Եթե մենք չենք սպասում դրան, կախված չենք բառի արտասանումից կամ չարտասանումից, ապա սա կարող է իրենց մոտ հանգեցնել մտայնության փոփոխության: Իմ գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ սկսենք մտածել ոչ թե նրա մասին, թե որ երկիրը կճանաչի, ի վերջո մենք արդեն այդ փորձն ունեցել ենք և տեսել ենք, որ շատ երկրներ իրենց նպատակահարմարությամբ են դա անում, այլ մենք պետք է Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման գործընթացի մեր սեփական օրակարգը մշակենք: Այսինքն` որոշումներ կայացնողը, գործընթացին խթան տվողը պետք է լինի ոչ թե Թրամփը, Պուտինը կամ այլ երկրի նախագահը, այլ այդ գործընթացն ուղղորդվի Երևանից: Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ստանձնի այդ գործընթացի համակարգումը, ինչպես դա եղավ 100-րդ տարելիցի միջոցառումների համակարգման պարագայում»,-ասաց Մարուքյանը:

Армения должна взять на себя координацию процесса по преодолению последствий Геноцида армян – Армен Марукян
Армения должна взять на себя координацию процесса по преодолению последствий Геноцида армян и не ждать заявлений лидеров той или иной страны. Такое мнение высказал завотделом истории Геноцида армян Института Армянского вопроса НАН РА Армен Марукян в ходе пресс-конференции в пресс-клубе Арменпресс.
“Многие президенты США в ходе предвыборной кампании обещали признать Геноцид армян, однако потом так и не произнесли слово “геноцид”. Трамп никакого обещания не давал, так что он намного более свободен в своих шагах. Я бы призвал не сосредотачиваться на этом обстоятельстве. Нас не должно волновать, произнесет ли президент США это слово 24 апреля”, - сказал Марукян.
По его словам, признание геноцида – это уже дело их совести. Геноцид армян – это признанный факт, и армяне сегодня ставят стратегический акцент на борьбу за преодоление последствий геноцида, а это значит, что вопрос признания Геноцида армян уже не обсуждается.
“Думаю, этот акцент может подействовать на некоторые страны. Если мы не будем ждать произнесения этого слова, то это может изменить ход их мыслей. Наша забота – не произнесение этого слова, у нас уже достаточный опыт в этом деле. Мы должны ставить стратегический акцент на борьбу за преодоление последствий геноцида и разработать собственную повестку. То есть основной стимул должен исходить не от Трампа, Путина или других президентов, а из Еревана. Армения должна взять на себя координацию процесса, как это было при организации мероприятий к 100-летию Геноцида армян” , - сказал Марукян.