Թուրքիայում հակահայկական, հակահայաստանյան քաղաքականությունը կշարունակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում հակահայկական, հակահայաստանյան քաղաքականությունը կշարունակվի: Այս մասին Երևանում կազմակերպված քննարկմանը նշեց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների հեռանկարի հետ կապված ես հիմքեր չեմ տեսնում: Այն հռետորաբանությունը, որ Թուրքիայի իշխանությունն արմատավորում է հասարակության մեջ` ձևավորելով ազգայնամոլական օրակարգ, կշարունակվի: Կշարունակվեն մնալ հակահայկական տրամադրությունները: Թուրքիայի հարաբերությունները Հայաստանի հարցում փոփոխության չեն ենթարկվի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Լևոն Հովսեփյանը:
Քննարկմանը Ստամբուլից տեսակապով միացած «Ակոս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանի խոսքով, գուցե բարեբախտություն է, որ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական, քաղաքական հարաբերություններ հաստատված չեն:
«Հայաստանի անկախացումից հետո պետք է բնականոն լիներ հարաբերությունների հաստատումը, սակայն եթե դրացին բարի չէ, ավելին՝ այն վտանգավոր է, ուրեմն լավ է, որ երկկողմանի հարաբերություններ չկան: Ամեն դեպքում, որոշ շփումներ կան մտավորականների, մշակութային գործիչների, ակադեմիկական մակարդակում»,-հավելեց նա:

Антиармянская, армянофобская политика в Турции будет продолжаться
Антиармянская, армянофобская политика в Турции будет продолжаться. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал тюрколог Левон Овсепян.
«Я не вижу оснований для перспектив в армяно-турецких отношениях. Риторика, которая укрепляется, будет формировать националистическую повестку, останутся антиармянские настроения. Отношения Турции с Арменией не изменятся»,- сказал тюрколог Левон Овсепян.
По словам редактора газеты «Акос» Баграта Эстукяна, который присоединился к обсуждению по видеосвязи из Стамбула, возможно, что дипломатические отношения между Арменией и Турцией, к счастью, пока не установлены.
Главная оппозиция – в лице лидера кемалистов Кемаля Кылычдароглу заявила о том, что опротестует итоги референдума. По его мнению, около 1,5млн голосов в пользу контитуционных реформ были учтены с нарушениями.