Սպորտային դաստիարակությունը մեզ կուռ կոլեկտիվ է դարձնում. Աշխարհի գավաթակիր Արթուր Թովմասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարմնամարզության Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը անցած մի քանի տարիների ընթացքում ահռելի մեծ առաջխաղացում ունեցավ: Աշխարհի առաջնության մրցանակակիր, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն և փոխչեմպիոններ, աշխարհի գավաթի խաղարկության հաղթողներ և մրցանակակիրներ. և այս ամենը ոչ բարվոք պայմաններում մարզվելու արդյունքում: Հավաքականի վերջին հաջողությունը Դոհայում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունում Արթուր Թովմասյանի (օղակներ) նվաճած ոսկե մեդալն է: Արթուրը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց, թե ինչպես է սկսել մարմնամարզությամբ զբաղվել, որն է հավաքական թիմի միասնական լինելու գաղտնիքը և հորդորեց երիտասարդներին երբեք չհանձնվել նպատակին հասնելու ճանապարհին:
-Արթուր, կպատմե՞ք, թե երբ եք սկսել մարմնամարզությամբ զբաղվել, ո՞ր տարիքից:
-Մարմնամարզությամբ սկսել եմ զբաղվել 6 տարեկանից: Սկզբում հայրս մեծ ցանկություն ուներ, որ ես բռնցքամարտով զբաղվեմ, քանի որ ինքն էլ բռնցքամարտիկ էր: Սակայն ընտանիքը «բաժանվեց» երկու մասի. մայրս չէր ուզում, որ բռնցքամարտով զբաղվեմ: Խորհուրդ տվեցին մարմնամարզությամբ: Ինչպես ցանկացած երեխա, ով տեսնում է բատուտը և սկսում է ցատկոտել, ես սկսեցի զբաղվել մարմնամարզությամբ:
-Մարմնամարզության հավաքականի վերջին մեծ նվաճումը Ձեր ոսկե մեդալն էր աշխարհի գավաթի խաղարկությունում: Ի՞նչ էր այն Ձեզ համար:
-Աշխարհի գավաթի խաղարկությունն ինձ համար շատ կարևոր էր: Մոտ մեկ տարի դադար ունեցա` ծնկի լուրջ վնասվածք ունեի և վիրահատվեցի: Հիմա կարողանում եմ մարզվել: Գավաթի խաղարկությունն ինձ պետք էր, որ նորից վստահություն ձեռք բերեի: Բացի այդ, այն բավականին լուրջ մրցաշար է:
-Արթուր, ինձ մի փաստ հետաքրքրեց, դուք նույն վարժությունը Հայաստանի առաջնության ժամանակ արեցիք ոչ այդքան լավ, իսկ գավաթի խաղարկությունում, որն անհամեմատ ավելի պատասխանատու մրցաշար է, գերազանց հանդես եկաք: Ինչո՞ւ:
-Նկատե՞լ եք: Չգիտեմ՝ ինչից, բայց կարծես ավանդություն է դարձել ինձ մոտ: Միտումնավոր չեմ անում: Պարզապես կարողանում եմ առավել լավ տրամադրվել միջազգային ասպարեզներում, քան մեզ մոտ: Թեպետ պակաս լրջությամբ չեմ մոտենում Հայաստանի առաջնությանը: Փորձը ցույց է տալիս, որ առավել լավ հանդես եմ եկել միջազգային մրցաշարերում:
-Հայաստանում այն բացառիկ հավաքականների մեկը, որը շատ միասնական է, հենց մարմնամարզության տղամարդկանց թիմն է: Ինչի՞ց է:
-Կարծում եմ մեր սպորտային դաստիարակությունն է, որ մեզ կուռ կոլեկտիվ է դարձնում: Մեր մարզիչները մեզ կրթում ու դաստիարակում են այլ ոգով. նրանք շատ լավ հիմք են դրել` կարողանում ենք ուրախանալ ուրիշի հաջողությամբ և տխրում ենք մեր ընկերների անհաջողությամբ: Մենք դարձել ենք ընտանիք: Ես առավել ուրախ եմ Հարությունի, Արթուրի, Վահագի արձագանքից:
-Ի տարբերություն մի քանի այլ հենակետային մարզաձևերի, մարմնամարզության դահլիճները բարվոք վիճակում չեն, չկա պայման: Ի՞նչն է ձեզ պահում դահլիճում:
-Մինչև միջազգային մրցաշարերի մասնակցելը և միջազգային դահլիճները տեսնելը, մենք տարիներ շարունակ մարզվում էինք մեր ունեցած դահլիճներում: Իհարկե, լավ կլիներ, որ մեր պայմանները լավանային, բայց եթե պատճառաբանես, թե չես կարող մարզվել, ապա չես ունենա այն արդյունքները, որոնք հիմա ունենք: Մարզիչներն էլ, մարզիկներն էլ լավ գիտակցում են՝ սա է մեր ունեցածը և պետք է նվիրվենք ամբողջությամբ:
-Ի՞նչ է տալիս մարմնամարզությունը մարզիկին և ի՞նչ վերցնում նրանից:
-Եթե անկեղծ, ապա լուրջ չեմ մտածել այդ ուղղությամբ, բայց մշակույթի իր տեսակն է տալիս, դաստիարակության ձև է, միաբանություն և մտերմություն է տալիս: Օրինակ` ըմբշամարտում 20-30 մարզիկով են գնում հավաքների, իսկ մենք մի քանի հոգով ենք: Մենք քիչ ենք, և մենք ավելի կապված ենք: Չգիտեմ, թե ինչ կտա հետո, բայց հիմա ընտանիք է տվել:
-Ի՞նչ պլաններ ունեք առաջիկայի համար:
-Ապրիլի 14-ին 6 մարզիկներով և մարզչի` Հակոբ Սերոբյանի գլխավորությամբ մեկնում ենք Ռումինիա` Եվրոպայի առաջնությանը: Մենք միշտ զերծ ենք մնում կանխատեսումներից: Տեսնենք ինչ կլինի:
-Արթուր, թույլ տվեք փոխել հարցերի տեսակը` անցնենք բլից հարցերի: Ունե՞ս սիրելի գիրք:
-Աստվածաշունչը:
-Սիրելի ֆիլմ:
-Շատ են, բայց նախընտրում եմ պատմական և պատերազմական ֆիլմեր:
-Սիրելի երգ:
-Շատ են:
-Ի՞նչ ես լսում մեքենայի մեջ:
-Բացարձակ այլ բան եմ լսում մեքենայի մեջ, հեռախոսիս մեջ այլ է, տանն` այլ:
-Սիրելի կատարող:
-Չունեմ:
-Ֆուտբոլ, թե շախմատ:
-Ֆուտբոլ:
-Սուրճ, թե թեյ:
-Օղակներ, թե հենացատկ:
-Հանուն Արթուր Դավթյանի` հենացատկ (Արթուր Դավթյանը մարմնամարզության հավաքականի անդամ է, Արթուր Թովմասյանի ընկերը-հեղ.):
-Եվ վերջում, թեպետ դուք էլ բավականին երիտասարդ եք, բայց ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն մարզիկներին, ովքեր նոր են սկսում մարզվել:
-Թող չհանձնվեն, երբեք չհանձնվեն: Գուցե ամբողջ կյանքում հաղթանակի չհասնես, բայց եթե չես հանձնվում արդեն հաղթող ես:

Спортивное воспитание делает нас крепким коллективом: Обладатель Кубка мира Артур Товмасян
Мужская сборная Армении по гимнастике в течение нескольких прошедших лет отметила существенный прогресс. Призер чемпионата мира, чемпионы и вице-чемпионы первенства Европы, победители и призеры розыгрыша Кубка мира – и все это в результате тренировок в недостаточно благоприятных условиях. Последний успех сборной – завоеванная в розыгрыше Кубка мира в Дохе золотая медаль Артура Товмасяна (кольца).
В беседе с «Арменпресс» Артур рассказал о том, как он начал заниматься гимнастикой, в чем секрет сплоченности сборной, посоветовав молодежи никогда не сдаваться на пути к достижению своей цели.
-Расскажите, пожалуйства, когда Вы начали заниматься гимнастикой? С какого возраста?
-Я начал заниматься гимнастикой с 6 лет. Вначале мой отец очень хотел, чтобы я занимался боксом, поскольку он сам боксер. Однако мнения в семье разделились: мама не хотела отдавать меня на бокс, и мне посоветовали заниматься гимнастикой. Как и любой ребенок, увидев батут и попрыгав на нем, я решил начать заниматься гимнастикой.
-Последним крупным достижением сборной является завоеванная Вами во время розыгрыша Кубка мира золотая медаль. Что она значит для Вас?
- Розыгрыш Кубка мира имел для меня очень важное значение. Около года я не тренировался из-за серьезной травмы колена и операции. Сейчас я уже начал тренировки. Розыгрыш Кубка был нужен мне для того, чтобы вновь обрести уверенность. Кроме того, это был достаточно серьезный турнир.
-Мужская команда по гимнастике представляет собой одну из самых сплоченных команд среди других сборных Армении. В чем секрет?
- Думаю, наше спортивное воспитание делает нас крепким коллктивом. Наши тренеры обучают и воспитывают нас именно в этом духе. Они создали хорошие основы: мы умеем радоваться успехам других и грустить с нашими друзьями в случае их неудач. Мы стали семьей.
-В отличие от нескольких опорных видов спорта, гимнастические залы находятся не в лучшем состоянии, в них нет соответствующих условий. Что Вас удерживает в зале?
-До участия в международных турнирах и до того, как я увидел международные залы, мы долгие гооды подряд тренировались в нашем зале. Конечно, было бы неплохо, если бы наши условия были улучшены, однако если искать отговорки з-за условий, то ты не получишь тех результатов, которые есть на данный момент. И тренеры, и спортсмены прекрасно понимают, что это то, что мы имеем, и надо посвятить себя этому целиком.
-Что дает гимнастика спортсмену и что забирает у него?
-Если честно, я никогда серезно не задумывался над этим, однако могу сказать, что дает культуру, воспитание, единение и дружбу. Например, в борьбе на сборы едут по 30 спортсменов, а мы - по нескольку человек. Нас мало, и мы более привязаны друг к другу. Не знаю, как потом, а сейчас она подарила семью.
-Каковы Ваши планы на ближашее будущее?
-14 апреля мы в составе шести гимнастов во главе с тренером Акопом Серобяном отправимся на чемпионат Европы в Румынию. Мы всегда воздерживаемся от прогнозов. Посмотрим, как получится.
-И, наконец, несмотря на Вашу молодость, что Вы посоветуете тем, кто только начал заниматься спортом?
-Пусть не сдаются, никогда. Можно за всю жизнь не добиваться победы, однако, если ты не сдаешься, ты уже победитель.