Քաղաքագետը արցախյան հիմնահարցով տարվող բանակցային գործընթացում որեւէ լուրջ առաջխաղացում չի սպասում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրության համար եւս ապրիլյան դեպքերը բավականին կարեւոր եւ սթափեցնող դեր խաղացին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Տեսնում ենք, որ ռուսական եւ ամերիկյան կողմերը մեսիջներ են ուղարկում Ադրբեջանին, որ ցանկալի չէ նման ռազմական գործողությունների կրկնությունը: Սա, իհարկե, երաշխիք չէ, բայց դժվարացնում է նմանատիպ որոշման ընդունումը: Քաղաքական եւ ռազմական փորձագետները համոզված են, որ Ադրբեջանի համար անհամեմատ դժվար կլինի կրկին գնալ նման սրացման, եւ այստեղ իր դերն է խաղում զսպման այդ շեմի իջեցումը, վերջերս էլ նախագահը չափից ավելի շատ խոսում էր «Իսկանդերի» մասին, եւ ոչ միայն. կարծում եմ՝ այսպես հայկական կողմը ցանկանում է ցույց տալ, որ եթե ապրիլյան պատերազմի նման ինչ-որ նոր զարգացումներ լինեն, այս անգամ, միգուցե, հայկական կողմը ստիպված լինի գնալ սեփական նախաձեռնությամբ էսկալացիայի ավելացման»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Հայաստան եւ Արցախ կատարած այցին՝ Սերգեյ Մինասյանը նշեց, որ նախորդ այցերի, հայտարարությունների համեմատ՝ Մինսկի խմբի կողմից ավելի մեծ պատրաստակամություն է տեսնում շփման գծում վստահության մեխանիզմների ներդրման հարցում:
«Կարծում եմ՝ ՄԽ համանախագահները, չնայած ամեն ինչին, հույսը չեն կորցնում առաջ տանելու շփման գծում կարեւոր նշանակություն ունեցող այդ մեխանիզմների գործընթացը: Կարծում եմ նաեւ, որ համանախագահները հստակ հասկանում են դա, եւ հայկական կողմը միշտ էլ նշել է, որ եթե այդ մակարդակում չլինեն ինչ-որ լուրջ պայմանավորվածություններ, ձեռքբերումներ, ապա առաջ անցնել հնարավոր չի լինի: Ես տեսանելի ապագայում չեմ սպասում բանակցային գործընթացում որեւէ լուրջ առաջխաղացման, բայց ամեն դեպքում Մինսկի խումբն անում է այն, ինչի համար ստեղծված է. գոնե պահպանում է բանակցային գործընթացը, լծակներն ու կոնտակտները հակամարտող կողմերի միջեւ՝ շատ լավ հասկանալով, որ դրանից առավել, հաշվի առնելով քաղաքական կամքի բացակայությունը տարբեր մակարդակներում, առաջին հերթին Ադրբեջանի կողմից, հնարավոր չէ: Այստեղ մենք ունենք այն իրավիճակը, որը ոչ ոքի համար նորություն չէ»,-եզրափակեց քաղաքագետը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 27-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդին (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել արցախա-ադրբեջանական հակամարտության շփման գծում տիրող իրավիճակին: Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են բանակցային գործընթացում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հանձնառություններին կողմերի հավատարմությունը, ինչպես նաև Վիեննայում և ՍանկտՊետերբուրգում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը:

Политолог не ожидает серьезного прогресса в переговорном процессе по Арцахскому вопросу
Апрельские события сыграли отрезвляющую роль и для международной общественности, в том числе. Подобное мнение, по сообщению «Арменпресс», выразил в беседе с журналистами политолог Сергей Минасян.
Мы видим, что российская и американская стороны посылают месседжи Азербайджану о том, что повторение подобных военных действий нежелательно. Они, разумеется, не являются гарантией, однако несколько усложняют принятие подобного решения. Политические и военные эксперты убеждены, что для Азербайджана будет гораздо сложнее пойти на новую эскалацию, и здесь немаловажную роль играет снижение этого порога сдерживания. И в последнее время президент Армении больше положенного говорил об “Искандерах”, и не только. Думаю, таким образом армянская сторона желает показать, что если повторится что-то похожее на апрельские события, то на этот раз, возможно, армянская сторона будет вынуждена по собственной инициативе пойти на увеличение эскалации”, - подчеркнул политолог.
Говоря о состоявшемся на днях визите сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армению и Арцах, Сергай Минасян отметил, что, по сравнению с заявлениями по итогам предыдущих визитов, видит со стороны Минской группы больше готовности в вопросе внедрения механизмов расследования на линии соприкосновения.
“Думаю, несмотря на все это, сопредседатели МГ ОБСЕ не теряют надежды продинуть этот важнейший процесс по внедрению механизмов на линии соприкосновения. На мой взгляд, сопредседатели четко понимают это, и армянская сторона всегда отмечала, что если на этом уровне не будет каких-либо серьезных договоренностей, достижений, то прогресс будет невозможен. В ближайшем будущем я не вижу в переговорном процессе каких-либо серьезных сдвигов, однако, в любом случае, Минская группа делает то, ради чего она она создана – она, по крайней мере, сохраняет переговорный процесс, рычаги и контакты между конфликтующими сторонами, прекрасно понимая, что большее просто невозможно, если учитывать отсутствие на самых разных уровнях политической воли со стороны Азербайджана, в первую очередь. Поэтому мы имеем ситуацию, которая ни для кого не является новостью”, - заключил политолог.