Կարեն Կարապետյանը մեծ վարկանիշ է վայելում ընտրողների շրջանում. ВЦИОМ-ի նոր հարցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ВЦИОМ) սոցհարցումները ցույց են տվել, որ առաջատար ուժերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ «Ծառուկյան» դաշինքի վարկանիշները գործնականում հավասարվել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության համառուսաստանյան կենտրոնի տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը նշեց, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին «Ծառուկյան» դաշինքին ձայնը տալու կողմնակից է հարցվածների 22, իսկ ՀՀԿ-ին՝ 21 տոկոսը: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը զգալիորեն ավելացրել է իր մասին տեղեկացվածությունը»,-ասաց նա:
Ֆյոդորովի դիտարկմամբ՝ գալիս ընտրություններում ընտրողների մեծամասնությունը ուղղորդվելու է թեկնածուի անձով: «Մեծամասնությունը կատարյալ թեկնածու տեսնում է այն անձին, ով փորձով հարուստ է եւ բանակցություններ վարելու ունակություններ ունի»,-հավելեց նա:
«Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական պոտենցիալը, հարցման տվյալների համաձայն, հիմնվում է Գագիկ Ծառուկյանի վրա` 87 տոկոս: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը մեծ աջակցություն բերում կառավարության ղեկավար Կարեն Կարապետյանը` 84 տոկոս: «Կարեն Կարապետյանը մեծ վարկանիշ է վայելում ընտրողների շրջանում: Նրա վարած գործունեությունը դրական է գնահատել հարցվածների 72 տոկոսը: Նիկոլ Փաշինյանին էլ հավանում է հարցվածների 59 տոկոսը»,-ասաց կենտրոնի տնօրենը: Ֆյոդորովի խոսքով` հարցվածների 85 տոկոսը դժգոհ է երկրում տիրող իրավիճակից, 26 տոկոսի կարծիքով, սակայն, Հայաստանը գնում է ճիշտ ուղղությամբ:
Հարցումն իրականացվել է ՀԿՈՒՀԿ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում 2017 թվականի մարտի 17-24-ը` «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով: Հարցմանը մասնակցել է 1600 մարդ: Այն իրականացվել է դեմ առ դեմ մեթոդով: Նույն կենտրոնի՝ փետրվարի 22-26-ն անցկացրած հարցման արդյունքներով 26%-ը նշել էր, որ կքվեարկի «Ծառուկյան» դաշինքի, իսկ 19%-ը՝ ՀՀԿ-ի օգտին:

YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. Public opinion polls of the Russian Public Opinion Research Center (VCIOM) over Armenia’s upcoming parliamentary election showed that the ratings of two leading forces, the Republican Party of Armenia (RPA) and Tsarukyan alliance are equal in practice, reports Armenpress.
Valery Fedorov, VCIOM General Director, said 22% of survey respondents are going to vote in favor of Tsarukyan alliance, and 21% for the RPA. “The Republican Party of Armenia has significantly increased awareness about it”, he said.
He said most of the voters in the upcoming election will be guided by the candidate’s personality. “The majority of voters see a perfect candidate the person who has rich experience and ability to holds talks”, he said.
According to the survey results, the potential of Tsarukyan alliance before the election is based on Gagik Tsarukyan, with 87%. Prime Minister Karen Karapetyan brings greater support to the RPA, 84%. “Karen Karapetyan’s rating is high among voters. 72% of the respondents positively assessed his activity. 59% of survey participants support Nikol Pashinyan”, Valery Fedorov said, adding that 85% of the respondents is dissatisfied with the current situation in the country, whereas 26% think Armenia moves on the right path.
The survey was conducted by VCIOM in Armenia from March 17 to 24, 2017 by the order of Shant TV. 1600 people took part in the survey. It was conducted face to face. According to the results of another VCIOM survey conducted on February 22-26, 26% of the respondents said they will vote in favor of Tsarukyan alliance, and 19% in favor of the RPA.